yeşil çay

Yeşil Çayın Zararı Var Mı? Uykunuzu Almak İstiyorsanız Yeşil Çaya Dikkat!

Genellikle çay içmek insanda ciddi şekilde uykusuzluk ve kansızlık yaratmaktadır. Ancak yeşil çay diğer çaylara göre yararı çok olan bir çaydır. Bazı durumlarda ise zararlı özellikleri ortaya çıkabilir. Özellikle yeşil çayın zararları konusu çoğu doktor ve diyetisyen tarafından belirtilmektedir. Ayrıca yeşil çayın yan etkileri bakımından, diğer çaylardan çok daha fazla bir nörolojik ve dolaşım problemlerine yol açtığı bilinmektedir. Ayrıca bu çayın günlük az miktarda kullanılması gerektiği ve diğer çaylar gibi istenildiği zaman tüketilmemesi gerektiği de birçok alternatif tıp uzmanı tarafından söylenmektedir.

Yeşil çay zararları arasında şunlar yer almaktadır:

  • Kafeine bağlı olarak uykusuzluk, mide bozulması, bulantı, ishal ve sık sık idrara çıkma gibi sorunlar görülmektedir.
  • Hamilelik döneminde düşük riski, emzirme döneminde kafeinin bebeğe geçmesi gibi sorunlara neden olmaktadır.
  • Diyet sırasında beslenme yetersizliğine ve zehirlenmelere neden olmaktadır.
  • Fazla miktarda yeşil çay tüketimi demir eksikliğine neden olmaktadır.
  • Çok fazla yeşil çay tüketimi, kişinin çok daha fazla idrara çıkmasına neden olmaktadır ve bu durum da idrarla birlikte atılan kalsiyum miktarını arttırmaktadır.
  • Fazla yeşil çay tüketimi kemik erimesine neden olmaktadır.
  • Yeşil çay tüketimi, anksiyeteyi çok daha kötü yapabilir.
  • Aşırı tüketime bağlı olarak karaciğer üzerinde zararı görülmektedir.

Kalp Atışında Düzensizliğe Neden Olabilir!

Yeşil çay genellikle tansiyonu ve kan deveranını hızlandıran bir çay olarak bilinmektedir. Bu sebeple de yeşil çayın zararları faydalarından daha çoktur diyebiliriz. Özellikle yeşil çayın yan etkileri olarak, taşikardi gibi birçok sağlık sorununa sebep olduğunu da görmekteyiz. Bu sebepledir ki yeşil çay hamilelikte zararlı mı sorusu sıkça sorulmaktadır. Bizce bu çay hamilelikte kesinlikle tüketilmemelidir. Çünkü birçok hamile kadına, tansiyon yükselmesi sonucu düşük yaptırdığı bilinmektedir. Genel anlamda yeşil çay ne zaman içilmeli denildiği vakit, yemeklerin üzerinden 2-3 saat geçtikten sonrası tavsiye edilmektedir. Çünkü yemek sonrası tansiyon yüksek olacağından, bu çayında taşikardiye sebep olmaması istenmektedir.

detox programı

Uyku İle İlgili Problemler Yaratabilir!

Çay aslında insan bünyesine pek zararlı bir madde olmasa da yeşil çay zararları bakımından diğerlerinden farklı bir konumdadır. Özellikle diyetisyen hizmetleri veren firmalar yeşil çayın zararları konusunda herkesi uyarıyorlar. Çünkü yeşil çayın yan etkileri arasında sadece tansiyon yükseltme olmadığı gibi psikolojik problemleri de yarattığı biliniyor.

Yeşil çay ile ilgili en önemli sorunun yeşil çay uyku kaçırır mı sorusu olduğunu hep duyarız. Bu çay, vakti dışında ve hatta az miktarda tüketilse dahi ciddi şekilde uyku problemlerine yol açmaktadır. Bu sebeple geceleri kesinlikle içilmemesi belirtilmektedir.

Baş Ağrısı Yapabilir!

Birçok Detox programı listesinde yeşil çay çok sık kullanılmaktadır. Çünkü yeşil çayın yan etkileri arasında, vücuttaki tüm mikropları organlardan söküp atma özelliği vardır. Ancak bununla beraber organlardaki tüm mineral ve vitaminleri de attığı için yeşil çayın zararları faydasından çok daha fazla olduğu bilinmektedir. Zaten birçok diyetisyen bu çayın kullanımını belirli miktarlarda tutmaktadır.

Demir Eksikliği ve Anemiye Neden Olabilir!

Yeşil çay en önemli zararı vücuttaki minerallere ve vitaminlere vermektedir. Özellikle yeşil çayın zararları arasında vücutta demir yani kansızlığa sebep olması gelmektedir. Kansızlık sorunu yaşayan kişiler, yeşil çay tüketmeden önce doktoruna danışmalıdır. Bu yeşil çayın yan etkileri arasında olan ve en önemli hastalıklardan birisi olsa da diğer zararlarının zor tedavi edilen hastalıklardan olduğunu belirtmekte fayda vardır. O sebepledir ki bu çayı tüketirken mutlak suretle doktorunuzdan tavsiye almalı ve günlük miktarını asla aşmamalısınız. Bu yüzden eğer diyet uyguluyorsanız mutlaka diyetisyen kontrolünde olmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca yeşil çay bilinçsiz bir şekilde tüketilmemelidir. Bu nedenle yine diyetisyen danışmanlığı hizmeti almanızı önermekteyiz.

Yazdır

Yazdır

Bu yazıyı okuyanlar bunlarıda okudu: