tüp mide ameliyatı nedir

Bariatrik Cerrahi Ameliyatı Nasıl Yapılır? Kimler İçin Uygundur?

Bariatrik cerrahi ameliyatı obez olan tüm insanlar için uygundur. Bu işlem için öncelikle diyetisyen birine başvurulmalıdır. Lakin bu uygunluk sürecinde bazı kriterler vardır. Obezite süresi 5 yıldan fazla olmalıdır, hasta kişinin 20 ila 65 yaşları arasında olması bu kriterlerden sadece bazılarıdır.

Bariatrik (Obezitenin) Cerrahi Tedavisinde Hangi Ameliyatlar Uygulanmaktadır?

Bu ameliyat sırasında ölüm oranı %0.5’in altındadır fakta yaşı ve kilosu fazla olan kişilerde bu oran artış göstermektedir. Karın boşluğunu etkileyen her türlü cerrahi işlem sonrasında fazla kilolu hastalarda, normal kilolu hastalara göre alt ekstremite venöz tromboz ve ardından akciğer embolisinin yanı sıra yara ve akciğer enfeksiyonu ihtimali daha yüksektir. Mide ameliyatı sonrası beslenmede oldukça önemlidir. Bu yüzden diyetisyen hekimden Kilo Alma Danışmanlığı hizmeti almanızı tavsiye ederiz.

Mide Kelepçesi Ameliyatı Nedir?

Halk arasında bu mide kelepçesi olarak bilinen bu metot da yemek borusu ile midenin birleştiği noktanın hemen altına, midenin çevresine bir bant yerleştirilir. Bu işlem sayesinde mide hacmi küçülmüş olur. Bu sayede hasta çok az miktarda gıda tüketerek kendini tok hissetmesi sağlanır.

Mide Kelepçesi Ameliyatı Kimlere Uygulanır? Avantajları Nelerdir?

Bir kişiye mide kelepçesi ameliyatının uygulanması için kişinin 18 ila 60 yaş aralığında olması gerekmektedir. Kişide alkol ve madde bağımlılığı olmamalı, genel anesteziye karşı bir durum olmamalı ve vücut kitle indeksi uyumlu olmalıdır. Bu ameliyatın sonucunda ise kişi 18 ila 24 ay içerisinde sahip olduğu kilonun yaklaşık olarak %60-80’ini kaybeder.

Mide Kelepçesi Ameliyatı Sonrasında Dikkat Edilmesi Gereken Beslenme Tüyoları

Bu mide ameliyatından sonra beslenme de oldukça önemlidir. Bu hususta diyetisyenler çok önemli vurgular yapmaktadır. Bu tür mide ameliyatı sonrası beslenme konusunda, hasta sıvıları çok tüketmelidir. Şekerler ve alkoller kusma gibi durumlara neden olacağı için kesinlikle şeker, alkol gibi maddelerden uzak durulmalıdır.

bariatrik cerrahi diyetisyenliği

Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

Tüp mide ameliyatında midenin büyük bir kısmı cerrahi olarak uzunlamasına çıkartılır. Laparoskopik olarak yapılan bu ameliyat, karın üzerine açılan 5 adet, 1cm’lik deliklerden yapılmaktadır.

Tüp Mide Ameliyatı Kimlere Uygulanır? Avantajları Nelerdir?

Tüp mide ameliyata obez kişilere uygulanan bir ameliyattır. Lakin bu ameliyat en az 15 yaşındaki bireylere uygulanmakta. Bunun yanı sıra, bu ameliyatı olması için vücut kitle indeksinin en az 35 olması gerekmektedir. Bu ameliyat sayesinde azalmış mide hacmi, az miktarda gıda ile doyma hissi verebilir. Bu sayede hasta, kısa sürede fazla olan kilolarından kurtulabilir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrasında Dikkat Edilmesi Gereken Beslenme Tüyoları

Bu mide küçültme ameliyatı sonrası beslenmede diğer ameliyatlarda da olduğu gibi önemlidir. Tüp mide ameliyatı sonrası beslenme oldukça önem verilmelidir. Çünkü küçülmüş midenin neler ile beslenmesi gerektiği çok önemlidir. Tüp mide ameliyatı sonrası beslenme konusunda uzmanların birçok önerisi bulunmaktadır. Lakin her hasta için tüp mide ameliyatı sonrası beslenme kriterleri farklılık göstermektedir. Her hastanın kendine uygun bir tüp mide ameliyatı sonrası beslenme listesi bulunmaktadır. Bu beslenme hususunun başında hasta berrak sulu gıdalar; çorba, yoğurt gibi sıvılar tüketmelidir. Bunun yanı sıra aşırı tatlı yiyeceklerden uzak durmalıdır. Eğer tüp mide sonrası beslenme konusuna dikkat edilmez ise, ameliyat sonucu kötüye çıkabilir. Bu nedenle hasta kişi uzman kişiler tarafından mide ameliyatı sonrası beslenme konusunda bilinçlendirilmelidir.

Gastrik Bypass Nedir?

Gastrik bypass, midenin bir bölümü bypass edilerek küçük hacimli bir mide hazırlanarak ince bağırsaklara dikilmesidir. Bu sayede hastanın fazla gıda alma alışkanlığı, midesini küçülmesi sayesinde azalmaktadır. Lakin bu işlemden sonra kişiler kilo alma danışmalığı da alarak, kilolarını dengede tutmaktadırlar.

Gastrik Bypass Kimlere Uygulanır? Avantajları Nelerdir?

Bu işlem, uzman kontrolünde diyet yapmış lakin kilo verememiş, vücut kitle indeksi 40’dan fazla olan kişilere uygulanmaktadır. Bu işlem sayesinde, hastalar daha az gıda almaktadırlar. Ayrıca aldıkları gıdaların bir kısmı da emilmektedir.

Diğer mide küçültme ameliyatı sonrası beslenme hususlarında olduğu gibi bu işlem sonrasında da dikkat edilmesi gereken şeyler vardır. Gastrik bypass sonrası da mide küçültme ameliyatı sonrası beslenme gibi, öncelikle hasta bol bol sıvı tüketmelidir. Bu sıvıların yanı sıra, peynir de tüketmelidirler. Lakin bu beslenme sırasında, kesinlikle tatlıdan kaçınmalıdırlar.

Yazdır

Yazdır

Bu yazıyı okuyanlar bunlarıda okudu: