tüp mide ameliyatı nedir

Tüp Mide Ameliyatı Nedir? Ameliyat Sonrası Nasıl Beslenilir?

Tüp mide ameliyatı, yani sleeve gastrektomi, mide için yapılan en ciddi ameliyattır. Midenin büyük bir kısmı cerrahi olarak, uzunlamasına çıkarılması işlemi olarak özetlenebilir. Laparoskopik olarak yapılan tüp mide ameliyatı sırasında  yemek borusu ile bileşke kısmından başlanarak, on iki parmak bağırsağı ile birleştiği yere kadar mide dokusu kesilir ve adeta bir tüp şekline getirilir. Yaklaşık 2 saat süren bu ameliyat; mide hastalıklarında gerekli görülen durumlarda, aşırı kilo kontrolünün sağlanması için uygulanır.

Tüp mide ameliyatı sonrası hastanın genel sağlığına ve beslenmesine dikkat etmesi gerekir. Tüp mide ameliyatı sonrası beslenme ve yemek yeme alışkanlıklarının kişiye özel diyetlerle belirlenmesi önemlidir.

Tüp Mide Ameliyatı Öncesi ve Sonrası Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Tüp mide ameliyatı sonrası beslenme kontrol altında tutulması gereken ciddi bir durumdur. Ameliyattan birkaç ay önce hastanın yediklerine dikkat etmesi ve diyetisyen kontrolünde beslenmesi gerekmektedir. Aksi taktirde operasyon sonrası vitaminsizlik ve çeşitli hastalık durumları ile karşı karşıya kalabilir.

Mide ameliyatı öncesi:

  • Katı hiçbir şey yememeleri ve akşam 8’den sonra sıvı alımını da kesmeleri gerekmektedir.
  • Sağlıklı beslenmeyle mümkün olduğunca kilo verilmelidir.
  • Ameliyattan önce vitamin ve mineral depolarını dolduracak gıdalarla beslenilmelidir.
  • Kafeinli gıdalardan ve içeceklerden uzak durulmalıdır.

Mide ameliyatı geçirdikten sonra beslenme yapılarak eski özelliklere giden bazı kişiler yedikleri yemek ile eski yemekleri arasalar da hiçbir şey istediği gibi olmuyor. Ameliyat sonrası güçsüz düşen mide besin kabul ederek tekrardan dengeyi ve enerjiyi tüm vücuda sağlamış olur. Bu ameliyat sürecinde asıl önemli olan ve dikkat edilmesi gereken durum tüp mide ameliyatı nedir sorusunu algılayarak sonrası için dikkat edilmesidir. Gerçekleşen tüp mide ameliyatı sonrası beslenme listesi oluşarak iyi bir şekilde enerji alarak hayata kalındığı yerden devam edilmeli bu sayede hayat fonksiyonlarınız kaldıkları yerden devam eder. Hayat fonksiyonlarınızı her daim doktor kontrolünde tutarken geçirilen tüp mide ameliyatı sonra beslenme olayın doktorlar hastalarına dikkat edici yemekler vererek onları yavaş yavaş yemek yemelerini sağlamaktadır.

Mide ameliyatı sonrasında:

  • Mümkün olduğu kadar proteinden zengin, vitamin ve mineralden zengin bir diyetle vücudun bu değişiklikle başa çıkmasına destek olunmalıdır.

Tüp Mide Ameliyatı Öncesi ve Sonrası Beslenmede Dikkat Edilecekler

Tüp mide ameliyatı, çeşitli hastalıklar ya da sağlıksız beslenme nedeniyle kilolarını veremeyenler tarafından tercih edilmektedir. Ameliyat öncesi ve sonrası beslenme hastanın iyileşme sürecini etkileyecektir. Tüp mide ameliyatı sonrası doktor tarafından önerilen besinleri alarak en iyi şekilde vücudun direncini korumaya yönelik bir beslenme şekli benimsenmelidir. Gerçekleşen tüp mide ameliyatı sonrası hastanın, doktor tavsiyelerine uyarak bundan sonraki hayatını daha dikkatli seviyelerde yaşayarak geçirmesi gerekir. Estetik sonrası beslenme danışmanlığı hizmeti alınarak, bu konu hakkında bilgi alınmalıdır.

bariatrik cerrahi diyetisyenliği

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme Listesi

Tüp mide ameliyatı sonrası yapılan listeler ile birlikte estetik öncesi beslenme dediğimiz uygulamayı uygularken vücudunuzun da direncinin düşmemesine özen gösterebilirsiniz. Ameliyatı gerçekleştirdikten sonra hem doktor kontrolüne devam edip aynı zamanda da diyet uzmanlarından gerekli bilgilendirmeleri alarak günlük yaşamınıza devam edebilirsiniz. Mide tüpü ameliyatı ciddi bir ameliyat olup mide ameliyatı sonrası beslenme kontrol altında tutularak hayatın sonuna kadar devam edilmelidir.

Genel anlamda tüp mide ameliyatı sonrası beslenme gerçek anlamda bir diyet uzmanı tarafından sizlere sunulacaktır. Beslenme programına uygun olarak hareket edilmesi sayesinde daha hızlı sonuçlar almak mümkün olacaktır. Mide ameliyatı sonrasında:

  • Kakule, kekik veya safranla güçlendirilmiş şekilde püre karışımı halinde tavuk eti püresi
  • Patates püresi
  • Et suyu çorbaları
  • Meyve püreleri
  • Meyve suları tüketilebilir.

Ancak bahsettiğimiz gibi bu beslenme döneminde gıda listesinin ayarlanması tamamen diyetisyen ile yapılacak bir süreç olmaktadır.

Mide ameliyatı ve genel anlamda estetik öncesi beslenme aslında çok büyük önem arz etmektedir. Çünkü vücudun ameliyata hazırlıklı olması ve bu ameliyatı rahat bir şekilde kaldırabilmesi açısından bu süreçte önemli bir süreçtir. Hastanın bütün döneminde aslında bir diyet uzmanı ile görüşerek bütün hamlelerin gerçekleştirilmesi midenin ameliyat sonrası daha çabuk bir şekilde iyileşerek ve aynı zamanda da kendi yapısını kuvvetlendirmesi açısından çok büyük önem arz etmektedir.

Yazdır

Yazdır

Bu yazıyı okuyanlar bunlarıda okudu: