tiroid hastalığı

Tiroid Hastalıkları ve Belirtileri Nelerdir?

Tiroid hastalıklarına geçmeden önce ilk olarak cevaplamamız gereken soru. tiroid nedir? Sorusu olacaktır. tiroid bezini en kısa şekilde tanımlayacak olursak. Boynun ön kısmında yer alan kelebek şeklinde ki organ diyebiliriz. Bu organ sayesinde hormonlar salgılanır. tiroid bezi sayesinde üretilen hormonlar vücudun sindirim, sinir sistemi düzenli çalışmasına yardımcı olur aynı zamanda vücudun enerji durumunun kontrolünü sağlarlar. En sıkı görülen tiroid belirtileri hipertiroiddir. Bu tiroid hastalığına yakalanan kişilerde hormonlar fazlaca üretilip salgılanır. Bunun tam tersi ise hormonların az üretilmesi şeklinde tekabül eder ve adı hipotiroididir. Hipotiroidi’de tiroid bezinin az çalışması şeklinde gözlemlenmiştir. tiroid bezi salgısının fazla olma durumuyla baş başa kalan insanlarda şu semptomlar sıklıkla görülür. Çarpıntı, yemek yemeye rağmen kilo kaybı, saç dökülmesi, ellerde titreme, sinirlilik, ciltte kuruma, ses kısıklığı, adet düzensizliği gibi tiroid hastalığı şikayetleri sıkça görülür.

tiroid hastalığı nedir? Son yıllarda gündeme gelen tiroid hastalığı iltihapların artması ile birlikte daha yaygın bir hale geldi bunun sonucunda ise tiroid fonksiyon bozuklukları, kadınlarda daha sık gözlemlenen hipotiroidi gibi tiroid bezi hastalıkları çoğaldı. tiroid hastalığını diğer hastalıklarından ayıran en önemli etken bu hastalığa yakalanmanızın sonucunda bir ekip endokrinolog, nükleer tıp uzmanı, radyoloji uzmanı ve ameliyatı yapacak cerrahi branş’dan oluşmalıdır. Oysa diğer hastalıklarda tek kişinin uzmanlığıyla hastalığa çözüm bulabilirsiniz.

Yaygın Olan Tiroid Bezi Hastalıkları

Guatr : Tiroid bezinin büyümesi sonucuna verilen addır. Genetik yatkınlık ve çevresel faktörler guatar hastalığının oluşmasında etkili olmaktadır en önemli nedenisi ise iyot eksikliğidir.

Tiroid Nodüller : Tiroid nodülleri erkeklere nazaran kadınlarda daha sık görünürler. Bu nodüller%95 civarında iyi olmakla birlikte %5 civarında kanser barındırmaktadır.

hastalıklarda beslenme danışmanlığı

Tiroid Bezinin Fazla Çalışmasının Sonuçları ve Engelleme Yolları Nelerdir?

tiroid bezinin hızlı çalışması aynı zamanda fazla çalışması anlamını da gelir. Bu gibi durumlarda stres ve beslenme alışkanlıklarında aksama görülür. Bu yüzden stres ve beslenme danışmanlığı hizmeti almanızı tavsiye ederiz. Çünkü kişi fazla yemek yese bile kilo kaybetmeye devam eder. tiroid bezlerinin fazla çalışmanın bir diğer sonucu sıcaklığa tahammülsüzlük ve aşırı terleme şeklinde kendini gösterir. Bunun başlıca sebebi ise metabolizmanın hızlanmasıdır, metabolizma hızlandıkça vücut aşırı ısı üretir, aşırı ısı üretimin sonucunda vücut ısıyı dengelemek için terler. Diğer belirtileri ise kas zayıflığı, titreme, nefes darlığı, çarpıntı, sinirli ruh hali ve saçlarda dökülme şeklinde kendini gösterir. tiroidinizi düzenleyecek diyetisyenler tarafından hazırlanmış diyet yemek tarifleri vardır. Diyetisyenlerin söylediklerini göre süt ürünleri, proteinli yiyecekler, yağlar, kabuklu kuru yemişler, bal ve ekmek tiroid rahatsızlıklarını engellemenin ilk adımıymış.

Tiroid Bezinin Az Çalışmasının Sonuçları ve Engelleme Yolları Nelerdir?

Tiroid yetmezliğinin tıp literatüründe ki adı hipertiroididir. Bu hastalık sonucunda kişinin bağışıkık sistemi zayıflar bu sebepten kişinin vücut dokusu içerideki sistem tarafından yabancı doku olarak adlandırıp vücuttun kendiyle olan savaşı başlar.

Bu hastalıktan korunmak için yine sağlıklı ve düzenli beslenmek büyük önem arz eder tiroid bezinin az çalıışmasına engel olmak için yapılması gereken uyku düzenine ve yemek düzenine dikkat etmektir. Zararları olan tüm alışkanlıklardan uzak kalmak yine sizi bu hastalıktan koruyacaktır. Bu konuda diyetisyen desteği almanızı tavsiye ederiz.

Yazdır

Yazdır

Bu yazıyı okuyanlar bunlarıda okudu: