sindirim sistemi hastalıkları tedavisi

Sindirim Sistemi Hastalıkları Nasıl Tedavi Edilir? – Sindirim Sistemi

İnsan anatomisine göre sindirim sistemi ağızdan başlayarak yutak, yemek borusu, mide, ince bağırsak olarak devam eder ve kalın bağırsakta sonlanır. Sindirim sistemimizin sağlığını düzensiz beslenme, yeterince su tüketmeme, sigara, alkol kullanımı, sıcak, soğuk içeceklerin çok fazla tüketilmesi, aşırı baharat kullanımı vb. etkenler bozabilmektedir. Bu sebeple bireysel beslenme danışmanlığı veya diyetisyen yardımı ile beslenmenize dikkat etmelisiniz. Sindirim sistemi hastalıkları arasında reflü, gastrit, ülser, kabızlık, ishal, basur, mide kanseri, tifo vb. gösterilebilir. Sindirim sistemi hastalıklarının tedavi yöntemleri her hastalık için farklılık göstermektedir.

Sindirim Sistemi Hastalıklarında Tedavi Yöntemleri

Reflü hastalığı toplumda yaygın olarak görülen hastalıklar arasında yer almaktadır. Reflü hastalığının en temel belirtisi midede yanma hissidir. Yanma hissinin dışında ağızdan acı tat da bir su da gelebilmektedir. Reflü tedavisi öncelikle hastalığı bulunan kişilerin yaşam tarzlarında değişikliğe gitmesi ile başlamalıdır. Doktor muayenesi sonrasında ilaç tedavisi ile de önlenebilen reflü bazı durumlarda cerrahi müdahale de gerektirebilir. Reflü tedavisi aksatılmamalıdır; çünkü eğer aksatılırsa ilerde daha ciddi sorunlara yol açabilmektedir.

Gastrit hastalığı reflü hastalığına benzemekle birlikte kesinlikle aynı hastalık değildir. Gastrit hastalığı mide de iç kısımda yer alan mukozanın zarar görmesi sonucu oluşur. Gastrit tedavisi hastalığın seyrinde önemlidir. Erken önlem alınmazsa hastalık ilerleyip ülsere dönüşebilir. Ülser tedavisi daha zordur ve insanları yıpratmaktadır. Gastrit tedavisi de reflü tedavisi gibi antibiyotik kullanımları ile sağlanabilmektedir. Hastalığın tedavi sürecinde hasta mutlaka diyet yapmalıdır. Gastrit tedavisi uygulanırken gereksiz ilaç kullanımından kaçınılmalıdır; çünkü bu ilaçlar mideye zarar verecek ve tedaviyi aksatacaktır.

Ülser hastalığı reflü ve gastrit hastalığına göre daha tehlikeli bir hastalıktır. Ülser belirtileri arasında mide yanması, yediklerimizi hazmedememe, yemek yedikten sonra karnımızda ağrı, istifra etme yer almaktadır. Ülser tedavisi hastaya tanı konulduktan hemen sonra başlamalıdır. Hafif derecedeki hastalıklarda öncelikle ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Eğer hastalık kanamalı bir şekilde seyrediyorsa endoskopi yöntemi de tedavide uygulanabilmektedir. Ülser hastalığı genellikle ilaç tedavisi yöntemiyle çözülse de bazı durumlarda cerrahi müdahale de gerekebilmektedir.

Kabızlık hastalığı da sindirim sistemi hastalıkları arasında yer almaktadır. Kabızlık her insanın hayatında başına gelebilen bir hastalıktır. Kabızlık tedavisi öncelikle kabızlığa sebep olan etkenlerin ortaya çıkarılmasıyla başlamalıdır. Kabızlık beslenmeye dikkat edilmesi çok katı yiyeceklerin yenmemesi ve bol su tüketimi ile önlenebilen bir hastalıktır. Çok ağır kabızlık geçirilen durumlarda ilaç yöntemi uygulanabilmektedir.

İshal hastalığı dışkımızın katı değil de sıvı şekilde olması hastalığıdır. İshal tedavisi öncelikle bol su alımı ile başlamalıdır. Çünkü ishal olan insanlarda sıvı kaybı çok fazla olmaktadır. Doktor ishal seviyesine göre ilaç tedavisi de uygulayabilmektedir.

Basur hastalığı makat bölgesindeki damarların değişik sebeplerle genişlemesi ve dengesinin bozulması ile ortaya çıkar. Hemoroid tedavisi farklı yöntemlerle gerçekleştirilebilmektedir. Eğer ilk evrelerde hemoroid hastalığı varsa ilaç tedavisi uygulanabilir. Hemoroid tedavisi genel olarak cerrahi müdahale ile tamamen ortadan kaldırılabilmektedir. Günümüzde ise ameliyatsız hemoroid tedavi yöntemleri de yavaş yavaş kullanılmaktadır.

Sindirim sistemi hastalıklarının tedavi yöntemleri genellikle yukarıda belirttiğimiz şekildedir. Bu yöntemler dışında doktorunuz farklı tedavi yöntemleri de uygulayabilir.

sindirim sistemi hastalıklarında beslenme danışmanlığı

Sindirim Sistemi Hastalıklarında Erken Tanı Önemli

Her hastalıkta olduğu gibi sindirim sistemi hastalıkları ve tedavi yöntemleri konusunda da erken tanı çok önemlidir. Gastrit, ülser, reflü, kabızlık, ishal gibi sindirim sistemi hastalıklarında erken tanı konması ve müdahalelerin erkenden yapılması hastalığın daha kolay iyileşmesini sağlayacaktır. İleri seviyedeki hastalıklar hastayı zorlayacak ve bazı durumlarda cerrahi müdahale gerektirebilecektir. Sindirim sistemi hastalıklarında beslenme alışkanlığı da erken tanıda önem arz etmektedir. Bu sebeple sindirim sistemi hastalıklarında beslenme danışmanlığı hizmeti veren kişilerin önerileri dikkate alınmalıdır.

Endoskopi Nedir?

Endoskopi nedir? Başındaki kamera ve esnek yapısı sayesinde vücudumuzun yutak, yemek borusu, mide, bağırsaklarımızın incelenmesini sağlayan endoskopik muayene yönteme endoskopi denir.

Endoskopi İşlemi Öncesi Yapılması Gerekenler

  • Endoskopi yaptıracak hasta eğer kalp, şeker, tansiyon gibi hastalıkları bulunuyorsa mutlaka ilaçlarını alıp öyle muayeneye gelmelidir.
  • Muayeneye aç bir şekilde gelinmelidir.

Endoskopi İşlemi Sonrasında Yapılması Gerekenler

Boğazınızdan içeriye bir boru sokulmasından dolayı boğazınızda hafif yanma, gıcık ve az miktarda öksürük olabilmektedir. İşlem sonrası anestezinin etkisinin geçmesi beklenmelidir. İşlem sonrası gaz olabilir ve yine midede şişkinlik olabilir. Gaz çıkışı tamamlandığında bu tür sıkıntılar kalmayacaktır.

Kolonoskopi Nedir?

Kolonoskopi nedir? Kolonoskopi makat bölgesinden girilerek kamera ile kalın bağırsağın incelenmesi işlemidir. Tedavi ilaç ve anestezi etkisi eşliğinde yapılmaktadır.

Kolonoskopi İşlemi Sonrasında Yapılması Gerekenler

Kolonoskopi işlemi sırasında hastaya hava verildiğinden dolayı işlem sonrası hastada gaz çıkışı isteği olabilmektedir. Bu durum geçici olacaktır paniklemenize gerek yok. İşlem sırasında anestezi uygulandığından etkisinin geçmesi beklenmelidir. İşlem sonrası 1 gün boyunca sigara, alkol gibi alışkanlıklarınızdan uzak durmalısınız. Bu konuda diyetisyen desteği almanızı tavsiye ederiz.

Yazdır

Yazdır

Bu yazıyı okuyanlar bunlarıda okudu: