sindirim sistemi hastalığı

Sindirim Sistemi Hastalıkları için Uzmanlarından Beslenme Önerileri

Sindirim sistemi hastalıkları, kişilerin beslenme düzenleri ile çok ciddi bir ilişki içerisinde gelişmektedir. Gerek bu hastalıklara yakalanmamak için, gerekse hastalıkların daha fazla ilerlememesi ya da iyileşen hastalıkların nüksetmemesi için sindirim sistemi hastalıklarında beslenme düzenine azami ölçüde dikkat edilmelidir. Sindirim sistemi hastalıklarında beslenme konusunun önemi toplumun %20’ye yakın bir kesimince reflü hastalığının yaşanması sonrası anlaşılmaktadır. Eğer sizlerde sindirim sistemi hastalıklarını yaşıyorsanız, uzman bir diyetisyen yardımı almanızı tavsiye ederiz.

Reflü Nedir? Reflünün Belirtileri Nelerdir? Nasıl Beslenmeli?

Reflü midede bulunan asit içerikli suyun yemek borusuna çıkması sonucu oluşan bir hastalıktır. Reflü nedir sorusunun yanıtı tek bir cümle olsa da, hastalığın belirtileri çeşitli olabilmektedir. Reflü, bazı hastalarda yemek borusundaki yanma ile kendini gösterirken, bazı hastalarda ise midedeki suyun ağza kadar çıkması boyutuna ulaşmaktadır. Reflü hastalarının bu belirtileri fark ederek, ilgili hekimlerden reflü tanısı almalarının ardından tedavilerine ek olarak asitli, acı, baharatlı, kafeinli gıdalardan uzak durmaları gerekmektedir.

Gastrit Nedir? Gastritin Belirtileri Nelerdir? Nasıl Beslenmeli?

Gastrit, midenin asit yapısının zarar görmesi sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır ve yine mideye zarar verme ihtimali kuvvetli olan gıdalar nedeniyle oluşmaktadır. Gastritin oluşmasında bakteriler de rol oynamaktadırlar. Sindirim sistemi hastalıklarında beslenme, sağlıklı beslenme biçimi şeklinde olmalıdır. Bu durum gastritte de önemini korumaktadır. Gastrit hastalarının alkolden, asitli içeceklerden, turşu gibi gıdalardan uzak durmaları ve çok uzun süre aç kalmamaları gerekmektedir.

sindirim sistemi hastalıklarında beslenme danışmanlığı

Ülser Nedir? Ülserin Belirtileri Nelerdir? Nasıl Beslenmeli?

Ülser nedir sorusunun yanıtı: ülser, mide mukozasının ve mide zarının türlü nedenlerle zarar görmesi sonucu ortaya çıkan bir sindirim sistemi hastalığıdır. Bu hastalıkta da beslenmenin payı oldukça büyüktür. Sindirim sistemi hastalıklarında beslenme konusunda yapılan hemen tüm tavsiyelere ülser hastaları da uymalıdırlar. Ülser kendisini mide ağrıları ve ekşimelerle göstermekte, kontrol altına alınması durumunda yaşam kalitesini etkileme oranı sınırlı konuma getirilebilmektedir.

İshal Nedir? İshalin Belirtileri Nelerdir? Nasıl Beslenmeli?

İshal, besinler tarafından alınan suyun barsaklar tarafından yeteri kadar emilememesi sonucu ortaya çıkar. İshalin belirtileri karın ağrısı ve normalden daha sulu dışkıdır. İshal olan hastalar ağırlıklı olarak posası olmayan gıdaları tercih etmeli ve vücudun kaybettiği sıvıyı en kısa sürede sıvı alımı ile yerine koymalıdırlar.

Kabızlık Nedir? Kabızlığın Belirtileri Nelerdir? Nasıl Beslenmeli?

Kabızlık barsakların normal hızından daha yavaş bir hızda çalışması sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Kabız olan kişiler uzun süre tuvalet ihtiyaçlarını gideremezler ya da giderme aşamasında zorlanırlar. Kabızlık yaşandığı sürece lifli gidalara ağırlık verilmesi; bol bol meyve ve bakliyat tüketilmesi faydalı olacaktır.

Basur Nedir? Basurun Belirtileri Nelerdir? Nasıl Beslenmeli?

Basur nedir sorusu yerine hemoroid nedir sorusu da sıklıkla sorulmaktadır. Basur, biliinen bir diğer ismi ile Hemoroid anüsün dışında ya da kalın bağırsağın son kısımlarına doğru meydana gelen damar şişmeleridir. Basur kendisini anüs bölgesinde kaşıntı, ağrı ve kanamalı dışkı ile göstermektedir. Basur hastaları mutlaka lif açısından zengin gıdaları tüketmeli ve acilen sıvı alımlarını artırmalıdırlar.

Sağlıklı beslenme ve sindirim sistemi hastalıklarında uzman diyetisyen görüşü alarak sindirim sistemi hastalıklarında beslenme danışmanlığı almak çok büyük önem teşkil etmektedir.

Yazdır

Yazdır

Bu yazıyı okuyanlar bunlarıda okudu: