sık acıkma nedenleri

Sık Acıkma Nedenleri ve Açlık Krizlerini Önlemenin 5 Yolu

Sürekli aç hissetmek, ne kadar çok yese dahi doymamak son zamanlarda karşımıza çıkan beslenme bozukluklarından biridir. Kimi stresten kimi de gerçekten acıktığı için yemek yiyor dediğimiz bu tarz kişilerin aslında ciddi sağlık sorunları olabilir. Sık acıkma nedenleri bu dengesiz beslenme durumundan kaynaklanabilir.

Sık acıkmanın nedenleri kişiden kişiye farklılık gösterdiği için özel olarak araştırılması gerekli olan, diyetisyen tarafından yapılacak analizler sonucunda doğru tedavi yöntemleriyle giderilmesi gereken ciddi bir sorundur.

Uzmanlar tarafından araştırılan sık acıkma nedenleri ve çıkarılan sonuçlar, sık acıkma hissi ve açlık krizi olarak adlandırılan problemlerin çözümünde oldukça aydınlatıcı olmaktadır. Sık acıkma nedenleri genel olarak şunlardır:

 • Safra Azlığı

Sık acıkmanın nedenleri arasında safra azlığı olabilir. Eğer lifli besinlerden yoksun besleniyorsanız midenizdeki açlığı tetiklemiş olursunuz. Vücudun ihtiyacı olan hayati maddeleri içeren lifli besinleri tüketirseniz safranızın düzenli çalışmasını sağlarsınız. Günde 5 kez bir avuç dolusu meyve veya sebze tüketerek gerekli safrayı sağlarsınız. Çabuk acıkmanın nedenleri arasındaki bu durum vücudunuzun enerjisiz kalmasına da neden olabilir.

 • Hormon Azlığı

Sağlıklı besleniyor ancak kilo alıyorsanız tiroid bezinizde rahatsızlık olabilir. Bu organın az çalışması durumunda metabolizma bundan olumsuz etkilenir. Dolayısıyla sürekli acıkma hissi duyarsınız. Kan testi yaptırarak sık acıkma hissi ve açlık krizi endişelerinizin nedenini açıklığa kavuşturabilirsiniz.

 • Az Sıvı Tüketmek

Çabuk acıkmanın nedenleri arasında az su içmek de yer alır. Gün içinde su içmeyi unutmak sonrasında midenizin kazınmasına ve ağzınızın kurumasına neden olur. Açlık hissinizi bastırmak istiyorsanız elinizin altında her zaman su bulundurmalısınız. Bu yöntemle açlık krizlerini önlemenin yolu sandığınızdan daha basit olabilir.

 • Az Gün Işığı Almak

Sürekli acıkma nedenleri arasında gün ışığından yeterince faydalanmamak da yer almaktadır. Güneş ışığı görmeyen vücudumuz çareyi yatlı ve yağlı besinlerde bulur. Bu sorundan kurtulmak için de öğlen saatlerinde gün ışığından yararlanmak için dışarı çıkmanız gerekir. Aynı zamanda spor yaparak sağlıklı yaşamı alışkanlık haline getirmelisiniz. Böylece sık acıkma hissi ve açlık krizi gibi durumları engellersiniz.

 • Çok Atıştırmak

Sık acıkma hissi yaratan bir diğer etmen de çok atıştırmaktır. Çikolata, makarna, cips gibi besinler bizi uzun süre tok tutmuyor. Açlığımızı gidermek için atıştırmalıklara başvurmak yerine ara ve ana öğünlerde sağlıklı beslenerek iyi bir alışkanlık kazanmamız gerekiyor. Sık acıkma nedenleri arasındaki bu durumu önlemek için atıştırmalıklardan uzak durmanız gerekiyor.

 • Aşırı Stres

Stres hormonları çok çalıştığında açlık krizi de kapıda demektir. Bu durumda yapılacak tek şey stres faktörünü ortadan kaldırmaktır. İyi bir çalışma planı hazırladığınızda iş yetiştirme ya da ödev yapma kaygınız olmayacaktır. Aynı zamanda molalarınızda egzersiz yaparak kendinizi rahatlatabilirsiniz.

Sık acıkma nedenleri ve sürekli açlık hissinin sebepleri bilindiği taktirde tedavi edilmesi daha kolay olacaktır. Bu nedenle ilk olarak sorunlarınızın tespiti için diyet uzmanı ve beslenme danışmanlarından destek almanız gereklidir.

yeme bozukluklarında beslenme danışmanlığı

Açlık Krizlerini Önlemenin 5 Yolu

Sık acıkma nedenleri hakkında fikrimiz olduysa şimdi de karşılaştığımız acıkma durumlarını giderecek önerileri belirtelim. Sık acıkma hissi ile zamanla hiç karşılaşmamanızı sağlayacak tavsiyelerle sağlıklı bir beslenme alışkanlığı da kazanacaksınız.

 1. Şeker oranı yüksek gıdalardan uzak durun.

Çabuk acıkmanın nedenleri arasında yer alan şeker tüketimi, hızlı kilo almanıza da neden olur. Karbonhidratlar kan şekerinizi hızla yükselip aniden düşürür ve çabuk acıkırsınız. Açlık krizleri sırasında şeker oranı yüksek besinlerle açlığınızı bastırıyorsanız kilo almanız kaçınılmazdır. bu durumun önüne geçmek için tam buğday ekmeği, bulgur, yulaf, kepekli makarna, kuru baklagiller gibi karbonhidratlı besinleri tüketmeniz gerekmektedir.

 1. Öğün atlamayın.

Açlık krizlerini önlemenin yolu arasında öğün atlamamak da yer alır. Öğün atlamak, düzensiz beslenmek, tüm gün aç kalıp akşam birden yemek yemek açlık krizlerinizi tetikler. Dolayısıyla öğünleriniz arasında 3 saati geçirmeden günde 4-5 öğün yapmaya dikkat ederseniz açlık hissiniz kaybolacaktır.

 1. Su tüketiminizi arttırın.

Açlık krizlerini önlemenin yolu su içmektir. Yemek öncesinde su tüketirseniz mide hacminiz dolar ve daha az yemek yersiniz. Her acıktığınızda su içerseniz midenizde tokluk hissi yaratırsınız. Bir süre sonra sık acıkma hissi ve açlık krizinin önüne geçmiş olursunuz.

 1. Uyku düzeninize dikkat edin.

Yetersiz uyku yorgunluk hissi yaratacağından vücudunuzda enerji açığı meydana gelir. Enerji açığı nedeniyle de kendinizi aç hissedersiniz. Uykusuz olduğunuzda enerjinizi artıracak karbonhidrat ve yağ ağırlıklı besinler tüketme ihtiyacı duyabilirsiniz. Kaliteli bir uyku ise tüm açlık hislerinizi bastırır. Sık acıkma nedenleri arasında yer alan düzensiz uyku alışkanlığınızı bir kenara bırakın.

 1. Her öğünde salata yiyin.

Mutlaka her ana öğününüzde salata gibi çiğ sebze tüketin. Yeşil sebzeler hem hafif hem de doyurucu olduğu için beslenme tarzınızın düzene girmesini sağlayacaktır.

Sık acıkma nedenleri ve açlık krizi ile sağlıklı beslenerek baş edebilirsiniz. İlk adımda diyetisyeninizin tavsiyelerine uyarak kötü alışkanlıklarınızı bir tarafa bırakın, sonrasında iyi beslenmeyi yaşamınızın merkezine oturtun. Beslenme sorunlarınız kısa süre sonra ortadan kalkacaktır…

Çabuk acıkmanın nedenleri hayatınızın kabusu olmasın diyorsanız açlık krizlerini önlemenin yolu olan beslenme uzmanlarının kapısını çalın…

Profesyonel destek için Bireysel Beslenme Danışmanlığı hizmetlerinden yararlanın, sürekli acıkma hissine elveda deyin…


Yazdır

Yazdır

Bu yazıyı okuyanlar bunlarıda okudu: