scarsdale diyeti

Scarsdale Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Aşamaları Avantajları Dezavantajları

Scarsdale Diyeti çok düşük kalori diyeti (VLCD) olarak sınıflandırılmış hızlı bir kilo verme programıdır. 1970’lerin ünlü diyetlerinden biri olan Scarsdale, New York’ta bir tıp merkezi işleten kardiyoloji uzmanı olan Dr. Herman Tarnower tarafından iki sayfalık bir ofis belgesi olarak başlamıştır. Scarsdale diyeti özellikle aşırı kilolu hastalar için uygulanır.

Scarsdale diyeti uygulanırken temel amaç hızlı kilo vermektir. Dolayısıyla ömür boyu sürdürülecek bir diyet programı değildir. Scarsdale diyeti 2 hafta sürüp ardından 2 hafta ara verilerek uygulanmaktadır. 2 haftanın sonunda dileyenler kilo koruma programı uygulayabilirler.

Diyetisyen gözetiminde yapılması gereken Scarsdale diyeti herkes için aynı sonucu vermez elbette. Bu nedenle beslenme danışmanlarınızın size uygun olan diyeti belirlemesi gerekir. Bilinçsiz şekilde diyet yapmak sağlığınızı tehlikeye atabilir.

Scarsdale Diyeti Nasıl Yapılır?

Scarsdale diyeti nasıl yapılır diyenler için; bu diyetin karbonhidrat, protein ve yağ içeren çok düşük kalorili, düşük karbonhidrat diyeti olduğunu söyleyebiliriz. Scarsdale diyeti sırasında günlük 650 ile 1.000 kalori tüketilir. %43 protein, %22,5 yap ve %34,5 karbonhidrat olarak belirlenir.

Temel Scarsdale diyeti iki hafta aralık verilerek 7 ya da 14 gün uygulanır. Kişinin sağlık durumuna göre bu süre belirlenir. Yiyeceklerde yeşillik, tuz, biber, limon, sirke, Worcestershire sosu, soya sosu, hardal ya da ketçap kullanılabilir. Bunun dışında önerilmeyen hiçbir besinin diyetinize girmemesi gerekir. Scarsdale diyeti nasıl yapılır diyenler için diyetisyenler detaylı bilgi vermektedir.

diyetler

Scarsdale Diyet Listesi

Scarsdale diyet listesi 7 ya da 14 gün uygulanabilir. Kişinin diyete başladıktan sonra sağlık durumunu sürekli kontrol etmesi gerekir. Scarsdale diyeti nasıl yapılır diyenler için Scarsdale diyeti örneği:

Scarsdale Diyeti 1.Gün

Kahvaltı: İsteğe göre kahve ya da çay tatlandırıcı ile birlikte. Yarım greyfurt ve bir dilim kadar ekmek.

Öğle Yemeği: 1 adet domates (dilimlenmiş, ızgara ya da buğulama) yanında kahve veya çay.

Akşam Yemeği: Bir dilim kadar protein ekmeği, sınırsız mevsim salatası. Bir adet greyfurt ile birlikte, ızgara balık ya da kabuklu deniz ürünleri.

 

Scarsdale Diyeti 2.Gün

Kahvaltı: İsteğe göre kahve veya çay tatlandırıcı ile. Yarım greyfurt ve bir dilim kadar ekmek.

Öğle Yemeği: Mevsim Meyve salatası.

Akşam Yemeği: Izgarada hazırlanmış hamburger, sınırsız domatesin yanında kereviz, salatalık veya Brüksel lahanası.

 

Scarsdale Diyet 3.Gün

Kahvaltı: Tercihinize göre kahve veya çay tatlandırıcı ile birlikte. Yarım greyfurt ve bir dilim kadar ekmek.

Öğle Yemeği: Ton balığı salatası ve yanına bol mevsim sebzelerinden hazırlanan salata.

Akşam Yemeği: Yağsız ızgarada hazırlanmış yağsız biftek yanında sınırsız mevsim sebzelerinden hazırlanan yeşil salata.

 

Scarsdale Diyet 4.Gün

Kahvaltı: Tercihinize göre kahve ya da çay tatlandırıcı ile birlikte. Yarım greyfurt ve bir dilim kadar ekmek.

Öğle Yemeği: İki yumurta herhangi bir şekilde kendi isteğinize göre pişirilmiş, peynir, fasulye ve domates, bir dilim ekmek, tercihinize göre çay ya da kahve.

Akşam Yemeği: Izgarada pişmiş et, sınırsız miktarda yeşil fasulye, ıspanak veya yeşil biber, bir dilim ekmek.

 

Scarsdale Diyeti 5. Gün

Kahvaltı: İsteğinize göre kahve veya çay tatlandırıcı ile. Yarım greyfurt ve bir dilim kadar ekmek

Öğle Yemeği: Çeşitli yağlı peynir dilimleri, ıspanak, bir dilim kadar ekmek, isteğinize göre çay ya da kahve

Akşam Yemeği: Izgarada hazırlanmış balık veya kabuklu deniz ürünleri ile birlikte sınırsız mevsim salatası, bir dilim kadar ekmek.

 

Scarsdale Diyeti 6.Gün

Kahvaltı: İsteğinize göre kahve veya çay tatlandırıcı ile. Yarım greyfurt ve bir dilim kadar ekmek.

Öğle Yemeği: Mevsim meyvelerinden hazırlanan meyve salatası.

Akşam Yemeği: İsteğinize göre hindi veya tavuk kızartma ızgarada daha iyi olur. Sınırsız mevsim salata, isteğinize göre kahve ya da çay, bir adet greyfurt.

 

Scarsdale Diyeti 7.Gün

Kahvaltı: İsteğinize göre kahve yada çay tatlandırıcı ile. Yarım greyfurt ve bir dilim ekmek.

Öğle Yemeği: İsteğinize göre soğuk ya da sıcak tavuk veya hindi, domates, havuç, pişmiş lahana, brokoli veya karnabahar, bir adet greyfurt ya da kavun.

Akşam Yemeği: Izgarada hazırlanan bol (ızgara) biftek, yanında salata olarak, marul, salatalık, kereviz ve domates.

Scarsdale Diyeti Avantajları

Scarsdale diyeti avantajları olarak hızlı bir şekilde kilo vermeyi sağlamasını gösterebiliriz. Özellikle aşırı kilolu kişilerin moral depoladığı bir diyet olan Scarsdale diyeti, egzersiz ile birlikte uygulandığı taktirde hem sıkılaşmak hem de kilo vermek mümkündür. Ancak hızlı kilo vermenin sağlık sorunlarına neden olabileceği riski göz önünde bulundurulmalıdır. Diyetisyen kontrolü olmadan uygulanması önerilmemektedir.

Scarsdale diyeti yapmak yerine size özel beslenme programlarının oluşturulduğu kişiye özel danışmanlık hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

Scarsdale Diyeti Dezavantajları

Scarsdale diyeti düşük kalorili olduğu için kişilerin öncelikli olarak doktorlarından onay almaları gerekir. Ayrıca pek çok diyetisyen her gün 700–1.000 kalori alınmasının yetersiz olduğunu ifade etmektedir. Bunun dışında scarsdale diyeti dezavantajları:

  • Süt içermeyen bir diyet olması nedeniyle kalsiyum alımı oldukça düşmektedir. Menopoz sonrası dönemde olan kadınlar ya da 50 yaşının üzerindeki yetişkinler için bu durum risklidir.
  • Kilo kaybının büyük kısmı su kaybı şeklinde olmaktadır.
  • İradesi düşük kişilerde olumsuz psikolojik etkiler yapabilir.
  • Scarsdale diyeti porfiri vakalarını tetiklemektedir.
  • Düşük karbonhidrat tüketimi nedeniyle böbrek ya da karaciğer hasarı riskine yol açmaktadır.

14 günden daha uzun süre uygulanmaması önerilen Scarsdale diyeti; hamileler, alkol bağımlıları ve böbrek ya da karaciğer hastalığı olanlar için uygun değildir. Her diyet öncesinde olduğu gibi doktorunuza ya da diyetisyeninize başvurmanız gerekir. Diyet tarifleri, sağlıklı besin listeleri ve egzersiz programlarının vücudunuzun ihtiyaçlarına göre hazırlanması gerektiğini unutmayın…

Yazdır

Yazdır

Bu yazıyı okuyanlar bunlarıda okudu: