sağlıksız yiyecekler

Sağlıklısız Beslenme ve Sağlıksız Yiyeceklerin Zararları

Sağlıksız yiyecekler hayat kalitemizi düşürebildiği gibi çok ciddi hastalıklara da davetiye çıkarabilir. Bu sağlıksız besinler vücudumuzdaki birçok fonksiyona direkt olarak zarar verebilir. Ayrıca bağışıklık sisteminin de güçsüzleşmesine neden oldukları için birçok hastalığa yakalanmanın nedenleri arasında sağlıksız beslenme gelmektedir. Sağlıksız yiyecekler fiziksel olarak bizi olumsuz etkilediği gibi zihinsel olarak da olumsuz etki yaratmaktadır. Zararlı yiyecekler ile beslenen kişilerde depresyon riski sağlık beslenenlere göre daha fazladır.

Sağlıksız beslenme dediğimiz şey her gün ihtiyacımız olan gıdaları yeterince tüketmeme, tuz ve şeker bakımından fazla miktarda yiyecek ve içecek tüketmektedir. Bu tarz sağlıksız yiyecekler tüketen bireylerde sağlık sorunları sık görülmektedir. Örneğin düzenli olarak zararlı yiyecekler tüketen bireylerde ilerleyen dönemlerde beyin işlevlerinde azalma gözlenir. Çünkü yüksek miktarda tüketilen yağ ve tuz öğrenme ve hafıza oluşumuna yardımcı olan beyin peptitlerinin aktivitesini baskılamaktadır.

Bunun yanı sıra sağlıksız besinler kalp hastalıklarının da başlıca sorumlularıdır. Çünkü tüketilen bu sağlıksız gıdaların yan etkileri arasında kalp ve damarları zorlayan şeyler de mevcuttur ve bular kalbi zorlamaktadır. Ve tabi ki hepimizin muzdarip olduğu kilo problemi de yine sağlıksız besinler yüzünden olmaktadır. Bu gibi nedenlerden ötürü sağlıklı ve sağlıksız yiyecekler konusunda kişilerin dikkatli olması gerekir ve bunun ayrımını iyi yapması önemlidir. Bu noktada bireyler diyetisyen tavsiyelerine başvurabilirler. Diyetisyenler kişilerin yeme bozuklarında beslenme konusunda nasıl davranmaları gerektiğini belirtecektir.

yeme bozukluklarında beslenme danışmanlığı

Hangi Yiyecek Zararlı?

Sağlıklı ve sağlıksız besinler konusunda ayrım yapmak bazen zorlaşmaktadır. İnsanların çoğu hangi besinler sağlıksız yiyecekler kategorisine girdiğini bilmektedirler.

 • Yapılan araştırmalara göre en zararlı gıdaların başında mikrodalgada patlamış mısır, tavuk nugget ve ısıl işlem görmüş et (sosis, hamburger ve salam gibi),
 • Aşırı yağda kızartılmış yiyecekler,
 • Beyaz unlu gıdalar,
 • Cips,
 • Beyaz şeker,
 • Kahve kreması,
 • Yapay tatlandırıcılar,
 • Meyveli gazozlar,
 • Çiftlik somonu,
 • Diyet besinler,
 • Alkol gibi yiyecek ve içecekler gelmektedir.

Bu tarz yiyecekler kanser, obezite, diyabet, depresyon ve kalp hastalıkları gibi problemlerin yaşanmasının başlıca sorumlulardır. Bu sağlıksız yiyecekler uzak durumlası en zor yiyecekler olması nedeniyle şeydir. birçok insan tarafından çok sık tüketilmektedir. Bu aynı zamanda beslenme bozukları dediğimiz Ancak bunlardan uzak durmak sağlımız açısından önemli olacaktır. Bu noktada insanların kendilerini frenlemeleri ve yeni bir beslenme düzeni oluşturmaları gerekmektedir. Beslenme bozuklukları karşısında dikkatli olunmalıdır.

Zararlı Yiyeceklerin Olumsuz Etkileri Nelerdir?

Zararlı yiyecekleri tüketen bireyler de görünüm olarak da olumsuz bazı etkiler görülür. Dengeli ve sağlıklı beslenenlere göre kemik yapılarında bozukluklar, göbek gibi sıkıntılar da yine bu kişilerin karşılşatığı olumsuz etkiler arasındadır.

Ayrıca yine bu tarz yiyecekleri tüketenler sık sık baş ağrılarıyla boğuştuğu, halsiz ve isteksiz tavırlar sergiledikleri çok sık rastlanan etkiler arasındadır. Aynı zamanda ölümcül hastalıklara yakalanma oranızararlı yiyecekler tüketenler arasında sık görülen problemlerdendir. Bu nedenle kalıcı bir çözüm için diyetisyen desteği almanızı tavsiye ederiz.

Yan Etkileri Nelerdir?

Peki sağlıksız gıdaların yan etkileri nelerdir? Sağlıksız besinleri sık tüketen bireylerde depresyon riski çok fazladır. Aynı zamanda bu kişilerde ilerleyen yaşlarda zihinsel problemlerle de karşılaşılmaktadır. Bu kişilerde beyin işlevlerinde yavaşlama gözlenmektedir. Diğer yandan sağlıksız gıdaların sık tüketiminde yorgunluk, halsizlik, aşırı kilo alımı yani obezite gibi yan etkilere de sık rastlanır.

Aynı zamanda bu gıdaların aşırı tüketimi diyabet benzeri demans denilen bir hastalığa sebep olacaktır. Bu hastalık neticesinde hızlı düşünme, hatırlama veya yaratma yeteneğimizi kısıtlayabilir, böylece alzheimer riskini de arttırır. 

 

Yazdır

Yazdır

Bu yazıyı okuyanlar bunlarıda okudu: