pinner testGıda İntoleransı Nedir?

Gıda intoleransı tüketilen bazı besinlerin vücudumuz tarafından yeterince sindirilememesi sonucunda parçalanamayan proteinlerin kana karışması sonucunda bağışıklık sisteminin devreye girmesi ile ortaya çıkan bir çeşit hassasiyettir. Bunun neticesinde parçalanamayan yani yapı taşlarına kadar ayrılamayan proteinler vücut tarafından mikrop ya da bakteri hatta virüs gibi algılanır. Vücudunuz savunmaya geçtiği bu durumlara gıda intoleransı denmektedir.

Bir kişide gıda intoleransı olduğu düşünülüyorsa kişiye gıda intolerans testi yani pinner testi yapılır ve durum saptanır. Bu noktadan sonra kişinin dikkat etmesi gereken bazı durumlar vardır. Çünkü gıda hassasiyeti yaşadığı besinleri tüketmesi kişide birçok hastalığa sebep olabilmektedir.

Gıda İntolerans Belirtileri Nelerdir?

Kişiye gıda intolerans testi ya da pinner testi yapılmadan önce kişide belirgin olarak bazı belirtilerin olması gerekmektedir. Böyle bir durumla karşı karşıya kalındığında doktorlar tercih ederse gıda intolerans testi uygulayabilir. Peki gıda intoleransı belirtileri nelerdir?

  • Aşırı zayıflık ya da aşırı kiloluluk
  • Aşırı kabızlık
  • Bağırsak hastalıkları
  • Kas krampları
  • Sinirlilik hali
  • Altını ıslatma
  • Hiperaktivite
  • Sürekli ishal olma
  • Karın şişkinliği

Bu tarz şikayeti olan kişiler uzman doktorlara başvurarak gıda duyarlılık testi yaptırabilirler. Ayrıca pinner testi denilen gıda intoleransı konusunda en gelişmiş olan bir test de bazı hastanelerde uygulanabilmektedir. Peki gıda intolerans testi nasıl yapılır veya pinner testi nasıl yapılır ?

gıda intolerans testi

Gıda İntolerans Testi Nedir?

Gıda intolerans testi kişilerinden düşük miktarlarda kan alınarak yapılmaktadır. Bu işlem için genellikle parmak ucundan kan alınır ve laboratuvarlarda test edilir. Ardından çeşitli gıdalara karşı olan hassasiyet besin duyarlılık testi ile ölçülür. Test sonucunda kişinin hangi besine karşı duyarlılığı olduğu belirlenir. Pinner test sonucu 15 gün içerisinde gelmektedir.

Kişinin duyarlılığına göre hazırlanan tablolarda hangi gıdaya karşı az ya da daha fazla hassasiyeti olduğu saptanır. Test sonuçlarına göre de kişinin hangi gıdalardan uzak duracağı ya da nasıl tüketeceği belirlenmiş olur. Gıda İntoleransı belirtleri ortadan kaltığında kişi bu besinleri yeniden tüketmeye başlayabilir. Ancak bu durumda yine bir diyetisyen gözeminte olmak faydalı olacaktır. Peki gıda intolerans testini kimler yaptırır diye soracak olursak. Yukarda belirttiğimiz belirtilere sahip olan ve bu belirtilerin oluşmaıs için başka bir rahatsızlığı olmayan kişiler hastaneye giderek bu testi yaptırabilirler.

Gıda Alerjisi ve Gıda İntoleransı Arasındaki Fark

Gıda alerjisi bir gıdanın içindeki proteine verilen reaksiyondur ve bağışıklık sistemi bu proteini zararlı bir madde olarak görür. Vücudun böyle algıladığı bir besin vücuda girdiğinde bağışıklık sistemi onu etkisiz hale getirmek için antikor üretmeye başlar. Gıda intoleransı ise alerjiye çok benzemekle bir noktada ayrılmaktadır. Gıda alerjisi direkt olarak bağışıklık sisteminin reaksiyonu iken gıda intoleransı ise sindirim sisteminin verdiği bir reaksiyondur. Bu nedenle gıda alerjisi ve intoleransı farklı şeylerdir.

Gıda intolerans testi, diğer bir ifadeyle pinner test uzman diyetisyenler tarafından yapılmaktadır. Besin duyarlılık testi sayesinde, erken tanı koymak mümkündür. Bu durum sayesinde uygun tedavi yöntemine hemen başlanılabilir. İntolerans testi ve diğer konularda, diyetisyen desteği almanızı tavsiye ederiz.

Yazdır

Yazdır

Bu yazıyı okuyanlar bunlarıda okudu: