patates diyeti

Patates Diyeti Nedir ve Nasıl Yapılır?

Adı son zamanlarda çok sık duyulan patates diyeti yalnızca haşlanmış patatesten oluşan ve yoğurt ile desteklenen bir diyet çeşididir. Bir şok diyet çeşidi olan bu diyette azimli ve kararlı olmak önemlidir. Özellikle patatesin yağsız, tuzsuz ve lifli yapısı sindirim sisteminize oldukça faydalı olacağından çok kısa sürede zayıflamanız mümkün olacaktır. Bu diyet çeşidinde eğer kararlı olursanız istediğiniz kiloları verebilirsiniz. Yapmanız gereken haşlanmış patatesi 3 gün boyunca tuzsuz bir şekilde tüketmeniz ve aynı zamanda bu süreçte şeker tüketmemenizdir. Bu diyet süresi boyunca destekleyici olarak güne yoğurt ile başlamalısınız ardından gün boyunca da şekersiz olacak şekilde yeşil çay ile diyetinizi destekleyebilirsiniz.

Diyeti uyguladığınız taktirde 3 günde 3 ila 5 kilo arasında kilo vermeniz beklenmektedir. Ayrıca bu diyeti kilo problemi yaşayan her yaştan kişi uygulayabilir. Fakat yine de, yapılacak olan her diyetin uzman diyetisyen kontrolünde yapılması gerektiğini hatırlatmakta fayda vardır. Diyet listesi, diyetisyen kontrolünde hazırlanmalı ve uygulanmalıdır.

Patates İle Zayıflamak Mümkün Mü?

Patates lifli ve yağsız yapısı sayesinde (özellikle haşlanmış yendiğinde) zayıflamaya oldukça yarayan bir besindir. Aynı zamanda içerisinde birçok mineral ve C vitamini gibi vitaminler içerir. Diyet süresince sadece patates tüketeceğiniz için bağırsaklarınızın da temizlenmesini sağlar. Bu yüzden birçok farklı diyet çeşidinde de haşlanmış patatesin yer aldığını görürsünüz. Bu diyetimiz 3 gün gibi kısa bir sürede tek bir besin ile gerçekleştiğinden zayıflama açısından kişilerin aklında soru oluşturabilir. Ancak bu diyeti egzersiz ile beraber gerçekleştirirseniz zayıflayabilirsiniz. Sadece patates ve yoğurt ile zayıflamanız mümkün değildir. Sizin için en uygun olan diyet, diyetisyen hizmetleri ile belirlenebilir. Doğru diyet listesi için uzman diyetisyen yardımı almalısınız.

bireysel beslenme danışmanlığı

Patates Diyeti Nasıl Yapılır? Merak Edilen Patates Diyeti

İşte çok merak edilen patates diyetinin listesi şu şekildedir:

 1. Gün
 • Kahvaltı: haşlanmış patates ve 1 kase yoğurt
 • Öğle: haşlanmış patates ve 1 kase yoğurt
 • Akşam ise 8 yemek kaşığı olacak şekilde yoğurt tüketin.
 1. Gün
 • Kahvaltı: 1 kase yoğurt
 • Öğle: Haşlanmış patates ve 4 yemek kaşığı olacak şekilde yoğurt
 • Akşam: Gün sonunda 8 yemek kaşığı daha yoğurt ile bir haşlanmış patates ile günü tamamlıyoruz.
 1. Gün
 • Kahvaltı: Haşlanmış patates
 • Öğlen: Haşlanmış patates ve 4 yemek kaşığı yoğurt
 • Akşam: Son olarak 4 yemek kaşığı yoğurt ile diyetimizi sonlandırıyoruz.

Patates Diyeti Yaparken Dikkat Edilecekler

Patates diyeti tek bir besin ile gerçekleştirilmektedir. Bu sebeple eğer kronik bir rahatsızlığınız var ise bu diyeti doktorunuza danışmadan uygulamanız tavsiye edilmez. Eğer uygulayacaksanız egzersiz ve günde 2 litre su ile bu diyeti desteklemeniz gerekmektedir. Aynı zamanda diyet boyunca şekersiz olması kaydıyla yeşil çay tüketmeniz diyetinize katkı sağlayacaktır. Çok kısa bir diyet olduğu için sağlık açısından bir tehlikeli olarak görülmemesine rağmen çok uzun bir süre ile yapılmaması önerilir.

Patates Diyeti Ne Kadar Süreyle Yapılmalı?

Tek bir besinden oluşması sebebi ile patates diyeti 3 günü geçmeyecek şekilde ve sadece 2 ayda bir olacak şekilde uygulanmalıdır. Aksi taktirde uygulanması uzmanlar tarafından önerilmemektedir.

Unutmayın, patates diyeti uygulamadan önce mutlaka diyetisyeninize danışmalısınız. Patates diyeti ya da diğer diyetleri beslenme danışmanınız onaylamazsa uygulamayınız.

Yazdır

Yazdır

Bu yazıyı okuyanlar bunlarıda okudu: