papatyanın faydaları

Papatya Çayı Psikolojinize İyi Gelecek!

Papatya bitkisinin aslında gayet faydalı ve rahatlatan bir kimyasal bileşime sahip olduğu, birçok doktor ve alternatif tıp uzmanı tarafından kanıtlanmıştır. Özellikle papatyanın faydaları konusu yıllarca bilim adamlarının en önemli araştırma konularından birisi haline gelmiştir. Ek olarak papatya çayı, birçok üst düzey iş adamının içtiği önemli içecekler arasında ilk sıralama da yer almaktadır. Çünkü papatya çayının yararları oldukça fazladır. En başta stres ve gerginliği alan, aynı zamanda meditasyonlar sırasında sağlanan rahatlamayı da sağlayabilen ve bununla beraber beynin mutluluk hormonu denilen serotonini salgılatan bir bitki olarak da bilinmektedir.

Papatya Antioksidan Kaynağıdır

Papatyanın faydaları aslında saymakla bitmez. Çünkü papatya çayı genel olarak Flavon ve Apigenin içeren çok güçlü bir antioksidan olmayı yıllarca başarmıştır. Papatya çayının yararları arasında vücudu temizleyen en önemli kimyasallara sahip olması yer almaktadır. Ayrıca antioksidan içeren bitki sıralamasında da hep zirvede olmuştur. Papatya çayının diğer faydaları:

  • Kanser hastalıklarında ki en hızlı tedavi ve iyileştirme programları, bu bitkiden imal edilen ilaçlar ve şuruplar ile yapılmaktadır.
  • Yapılan araştırmalarda bu bitkinin kansere karşı en etkili bitkilerden biri olduğu kanıtlanmıştır.
  • Pek çok diyetisyen papatya çayını önermektedir. Sindirim sistemine oldukça iyi geldiği bilinmektedir.

Papatya çayı faydaları ve nasıl kullanıldığı hakkında sindirim sistemi hastalıklarında beslenme danışmanlığı hizmeti almanızı tavsiye ederiz.

Anksiyete ve Depresyonla Savaşır

Papatya çayı, diğer özellikleri bakımından da çok faydalıdır. Çünkü papatyanın faydaları arasında, depresyona iyi gelen bitkiler olarak bilindiği ve bu şekilde tüketildiği hep söylenmektedir. Papatya çayı, birçok psikolojik rahatsızlığa ve bozukluğa da iyi gelmektedir. Ayrıca papatya çayı uyku konusunda da problem yaşayanların sıkıntılarına derman olmaktadır.

depresyon ve beslenme danışmanlığı

Papatya Özü Ağrıları Azaltır

Genellikle papatya çayı insanlar arasında ağrı azaltan bitki olarak bilinse de papatya çayının yararları sadece bununla sınırlı kalmamaktadır. Özellikle papatyanın faydaları fiziksel ve ruhsal alanda neredeyse tüm hastalıkları kapsamaktadır. Bunlarında en başında sindirim sistemi hastalıklarında beslenme problemleri gelmektedir. Birçok stres ve beslenme danışmanlığı firması bu konunun üzerine önemle eğilmektedirler.

Sindirimi Geliştirir

Papatya çayı, genel olarak sindirime yardımcı besinler sıralamasında ilk sıralarda yer almaktadır. Özellikle papatya çayının yararları sindirim sistemi üzerinde oldukça fazladır. Çünkü papatyanın faydaları arasında belki de en önemli olanı, sindirim sistemi hastalıklarında beslenme problemlerini halledebilmesi özelliğidir. Birçok depresyon ve beslenme danışmanlığı firmaları ile diyetisyen doktorlar, birçok hastasına bu bitkiden oluşan kürler ile tedaviler uygulamaktadırlar.

Papatya Çayı Nasıl Yapılır?

Papatya çayı aslında her mevsimde yetiştirilen bir ürün değildir. Özellikle papatya çayının yararları ile papatyanın faydaları konuları uzun süredir bilindiğinden, istek ve talep çok olsa da ürün bulma konusunda firmaların yaşadığı sıkıntılar aşikârdır. Genellikle alınan biraz papatya tohumu, demlik içerisindeki sıcak suda 3-5 dakika bekletilerek demlenir. İsteğe göre içine çeşitli tatlılar veya bitkiler eklenilerek de zenginleştirilebilir. Papatya çayı mutlaka bilinçli bir şekilde tüketilmelidir. Bu konuda bir diyetisyen desteği alınması şarttır. Çünkü her yiyecekte olduğu gibi “azı karar, çoğu zarar” şeklinde hareket edilmelidir. Diğer türlü vücuda yan etkileri olabilir.

Yazdır

Yazdır

Bu yazıyı okuyanlar bunlarıda okudu: