Palm Yağı İle Kalp Sağlığınızı Koruyun!

Palm yağı, palmiye ağacının meyvelerinden üretilmektedir. Bu yağ türünün dayanıklı ve ucuz olması birçok üründe kullanılmasına neden olmaktadır. Palm yağı bulunan ürünler sıralamasında ilk başta göze çarpan ürün nutella olmuştur. Palm yağı, çikolata, cips, bisküvi ve bunun gibi çeşitli abur cuburların içerisinde bulunmaktadır. Aslında palm yağı nedir denilince aklımıza direkt abur cuburlar gelmektedir. Bütün bu gıdaların içerisinde ucuz olması sebebi ile bu bitkisel yağ kullanılmaktadır. Son zamanlarda gündemde olan palm yağı kanserojen mi sorusu birçok insanı merak içerisinde bırakmaktadır ve yapılan araştırmalara göre palm yağının kanserojen olduğu belirtilmiştir.

Palm Yağı

Palm yağı nedir, kısaca özetleyecek olursak palmiye ağacından elde edilen bitkisel bir yağdır. Hemen hemen her gıdada ucuz bir bitkisel yağ olması ile tercih edilmektedir. Günümüzde birçok palm yağı olan ürünler bulunmaktadır. Bu yağın kanserojen etkisi sebebiyle, insanlar bu üründen uzak durmayı tercih etmektedir. Kanser hastalığı ile karşı karşıya kalmamak için palm yağı olan ürünler tercih etmemelisiniz. Palm yağı üretimi de oldukça kolay süreçler içerisinde gerçekleşmektedir. Bu sebepten dolayı fiyatı da oldukça uygundur. Palm yağı nerden alınır sorusunun cevabı da oldukça basittir. İnternet üzerinde oldukça uygun fiyatlara bu yağ türünü edinebilirsiniz. Kalp damar hastalıklarına sahipseniz, bu yağdan uzak durmanızı ve kalp damar hastalıklarında beslenme danışmanlığı hizmeti alarak ürünü kullanıp kullanmayacağınız kararlaştırmanızı tavsiye ederiz.

Palm Yağı Olan Ürünler

Günümüzde birçok üründe bitkisel palm yağı bulunmaktadır. Bu yağ çeşidinin yararı gibi birçok zararı da mevcuttur. En çok palm yağı olan ürünler bilindik markaların çıkarmış olduğu gıdalarda bulunmaktadır. Kesinlikle palm yağı içermeyen ürünler ise neredeyse çok azdır.

kalp damar hastalıklarında beslenme danışmanlığı

Palm Yağının Faydaları

İlk önce palm yağı nedir sorusuyla başlayabiliriz. Palm yağının ilk kullanım amaçları arasında kalp dostu olması gelmekteydi. Ancak fazlasının zarar olduğu bu yağ çeşidi, birçok fabrikasyon gıdalarda kullanılmış ve zamanla faydadan çok zarar verdiği ortaya çıkmıştır. Diyetisyen kişilerin ve kalp damar hastalıklarında beslenme danışmanlığı adı altında yapılan kalp ve damar sağlığı çalışmalarında, palm yağının kalbe ve kalp sağlığına iyi geldiği açıklanmıştır. Bu sebepten dolayı fazla olmayacak şekilde tüketim durumlarında insanların yararına olabilecek bir bitkisel yağ türüdür. Palm yağının yararları:

  • Kolestrol içermez.
  • Yüksek kalorisi ile enerji verir.
  • Palmiye yağı cilt için nemlendirici olarak kullanılabilir.
  • Doymamış yağ açısından zengindir ve kalbi korur.
  • Trans yağ asidi içermez.
  • İçeriğinde Omega-6 yağ asidini barındırır.
  • Pişirme amaçlı kullanıldığında değişime uğramaz.
  • Hazmı ve sindirimi kolaydır.
  • Antioksidan dolu yapısıyla hücreleri hasar görmekten korur.
  • Kırılma ve kopma ile gelişen saç kaybını engeller.

Palm Yağının Zararları Var mı ?

Palm yağı son zamanlarda adını zararları ile duyurmuştur. Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi tarafından hazırlanmış olan duyuruda palm yağı zararları belirtilmiştir. En çok kansere yöneltmesi insanların dikkatini çekerken, çeşitli zararları da bulunmaktadır. Ancak bu zararlar insan vücudunu derinden etkilemeyecek ve kolaylıkla atlatılabilecek sorunlar olmaktayken, kansere sebep olduğunu duyan insanlar bu yağdan çok korkmaya başlamıştır. Kalp için yararlı olan bu yağın, aynı zamanda kansere nasıl yol açtığı oldukça merak konusu.  İçerisindeki maddeler sebebiyle kilo alma danışmanlığı tarafından da tavsiye edilen ürünler arasında yer almaktadır. Bu yüzden diyetisyen doktor eşliğinde kullanılmalıdır.

Yazdır

Yazdır

Bu yazıyı okuyanlar bunlarıda okudu: