okul öncesinde beslenme eğitimi

Okul Öncesinde Beslenme Eğitimi – Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı

Okul öncesinde beslenme eğitimi sağlıklı gelecekler için temel bir husustur. Çocukların sağlıklı birer birey olabilmesi, anne karnından itibaren sağlıklı bir ortamda büyümelerine bağlı olarak meydana gelir. Okul öncesi dönemde beslenme eğitimi de tam bu noktada önem kazanmaktadır. Çünkü bu dönem çocuklar için en duyarlı dönemdir. Bu dönemde çocuğun içinde bulunduğu çevre, ailesinden aldığı uyarılar, çocuğun fiziksel, zihinsel, sosyal ve ruhsal yönden büyüme ve gelişiminde çok etkin rol oynar. Bu nedenle okul öncesinde beslenme eğitimi dikkat edilmesi gereken bir konudur. Bu dönemde çocuğunuza vereceğiniz her eğitimi onun yaşamı boyunca sağlıklı bir birey olmasını sağlayacaktır. Diyetisyen tavsiyelerine mutlaka uyulmalıdır.

Yeterli ve dengeli beslenme doğumdan yetişkinliğe kadar bir çocuğun yaşamında sadece fizyolojik olarak değil aynı zamanda psikolojik ve sosyal anlamda da gereksinimlerinin giderilmesinde yardımcı olur. Bugüne kadar yapılan araştırmalarda okul öncesinde beslenme eğitimi almayan çocukların çok ciddi sıkıntılar yaşadığını ortaya koymuştur. Yetersiz ve dengesiz beslenmiş çocuklar hem zeka yönünden hem de fiziksel yönden geri kalmaktadırlar.

Okul Öncesi Dönemde Beslenme Eğitiminin Önemi

Okul öncesi dönemde beslenme eğitimi yetişkinlik için temel oluşturan pek çok alışkanlığın da kazandırılmasında rol oynar. Bu nedenle velilerin çocukları için bu hayatta yapacakları en önemli şeylerin başında bu okul öncesi dönemde beslenme eğitimi gelmektedir. Bugüne kadar yapılan tüm araştırmalar bunu gözler önüne sermiştir. Ayrıca okul öncesi dönemde bu alışkanlıkları elde edemeyen çocuklar ilerleyen yaşlarda ciddi problemler yaşamakta ve bu alışkanlıkları edinmekte zorluk çekmektedirler.

Okul öncesi dönem denildiğinde genelde okul başlamadan önceki bir iki yılı anlaşılmaktadır ancak bu yanlış bir düşüncedir. Bizim burada okul öncesi dönemden kastettiğimiz çocuğundan doğumdan sonraki okula başlayacağı güne kadarki kısmı kapsamaktadır. Bu nedenle okul öncesinde beslenme eğitimi dediğimiz zaman tüm bu 6-7 yıllık süreci düşünmeniz ve çocuğunuzu o günden itibaren sağlıklı beslemeye çalışmanız, sağlıklı alışkanlıklar edindirmeniz gerekmektedir. Bu dönemde sağlıklı beslenme alışkanlığına sahip olan çocuk okul hayatında da muhakkak başarılı olacaktır. Çocuklarda Beslenme Danışmanlığı hizmeti bu yüzden oldukça önemlidir.

beslenme eğitim materyali hazırlama

Okul Öncesi Çocuklarda Beslenme Eğitimi Nasıl Verilmeli?

Çocuklarına okul öncesi dönemde beslenme eğitimi vermek isteyen anne ve babaların ilk yapması gereken şey tutarlı olmaktır. 2-3 yaşlarında olan çocuklar disipline edilmesi gereken yaşlara girmiş olan çocuklardır. Bu dönem temel kuralları öğrenen çocuklar çok kolay bir şekilde eğitilebilir. Anne ve baba beslenme konusunda koydukları kurallarda kararlı davranmaları gerekir. Annenin koyduğu bir kurala babanın, babanın koyduğu kurala da annenin uyum göstermesi gerekir. Aksi taktirde çocuklar bu durumda kafa karışıklığı yaşarlar ve almaları gereken dersleri alamazlar.

Bu nedenle beslenme eğitimi verirken ebeveynlerin birbirlerine dikkat etmesi ve beraber hareket etmesi zaruridir. Aynı zamanda çocukları dinlemek de önemli bir konudur. Anne ve babanın çocuğunu dinlemesi ve saygı göstermesi çocuğun da anne ve babanın koyduğu kurallara uymasını sağlar. Bu en önemli meselelerden birisidir. 2-3 yaş aralığında söz dinleme kurallarını öğrenerek geçiren çocuklar 3-4 yaşlarına geldiğinde daha anlayışlı davranmaya başlarlar. Bu dönemde anne ve babalar çocuklara eğitici kitaplar okuyarak beslenme alışkanlıklarını tetikleyebilirler. Bunun için örnek davranışlara sahip olduklarını düşündüğünüz karakterlerin olduğu masallar anlatılabilir.

Okul öncesi dönem çocuğu yemeğini yardımsız yiyebilir. Ancak çalışmalar, beş yaşa kadar da çocukların kendi başlarına yemek yiyememelerinin normal kabul edilmesi gerektiğini göstermektedir. Çocuk 6 yaştan sonra hala kendisi yiyemiyorsa bu normal değildir. Çocuklar 4 yaşında bıçak kullanabilirler ancak sert besinleri yardımsız kesemezler. Kesme işlemi 6 yaşından sonra başarılabilir ve çocuklar ancak 7 yaşında yemekte yalnız bırakılabilirler. Bu bilgileri dikkate alarak çocuğunuz yiyebileceği okul öncesi beslenme listesi oluşturabilirsiniz.

Okul Öncesi Çocuklarının Beslenme Davranışları ve Öneriler

Okul öncesi dönemdeki çocuklar, besinlere karşı taleplerini belli etmeye başlarlar. Bu yaş grubundaki çocuklar genellikle sebze ve meyvelerden hoşlanmazlar. Daha çok şekerli ve fast food ürünlerinden yemeyi tercih ederler. Ancak anne ve babalar burada çocuklarına sebze yeme alışkanlığı kazandırabilirler. Bunun için yapmaları gereken çocuğun sevmediği yiyecekleri onun sevebileceği şekilde pişirmeye ve servis etmeye çalışmaktır.

Çocuğun bu döneme birçok meyve ve sebzeyi sevmemesi normaldir. Bu yüzden çocuğa ısrarcı davranmak ve çocuğu üzmek onların sağlıklı beslenme alışkanlıklarından tümden uzaklaşmalarına neden olabilir. Unutmamak gerekir ki, okul öncesi dönem çocuğu her besini iştahla yemeyecektir. Aile bu besinleri çocuğuna alıştırmak için biraz zaman harcamalıdır ve acele etmemelidir. Düzenli olarak sevmediği yemekleri sürekli önüne koymak bir alışkanlık sağlayacağı gibi zamanla severek yemesini de sağlayacaktır. Yemek yeme esnasında çocuklar gözlem altında tutulmalı ve yemek yerken yaptığı yanlışlıkları öğretilmelidir. Ancak bunu yemek esnasında yapmak yerine yemek yedikten sonra yapmak daha uygundur. Aynı zamanda bu uyarılar yapılırken de kırıcı olmamak ve asla ceza vermemek gerekir. Çocuklara yemek yemedikleri zaman da iğneleyici, incitici sözler söylenmemelidir.

Okul öncesi beslenme listesi örneği, sizler için yardımcı olacaktır. Bir çocuğun dengeli beslenme listesi hazırlanması oldukça önemlidir. Bu yüzden diyetisyen tavsiyesi almanızı tavsiye ederiz. Beslenme Eğitim Materyali Hazırlama konusunda bilgi sahibi olan diyetisyenlerden, Çocuklarda Beslenme Danışmanlığı hizmeti alabilirsiniz.

Yazdır

Yazdır

Bu yazıyı okuyanlar bunlarıda okudu: