obezite nedir

Obezite Nedir?

Obezite nedir? Obezitenin nedenleri nelerdir? Obezite, vücutta fazla miktarda yağ birikmesi neticesinde ortaya çıkan bir hastalıktır. Obezitenin ortaya çıkışında besinlerle alınan enerji miktarının, metabolizma ve fizik aktivite ile tüketilen enerji miktarını aşması etkilidir.

Obezite Kaç Kilodan Başlar? Obezite Derecesi Nedir?

Obezitenin ölçülmesinde farklı yöntemler söz konusu olsa da en yaygın yöntem Beden Kitle İndeksi (BMI) ve Bel çevresi ölçümüdür. Beden Kitle İndeksi’nin hesaplanması vücut ağırlığının (kg), boy uzunluğunun karesine(m2) bölünmesi şeklindedir. BMI, yaş ve cinsiyetten bağımsız bir değerdir.

Peki obezite kaç kilodan başlar? Burada obezite derecesi hesaba katılmalıdır. Söz konusu hesaplamalar, diyetisyen kontrolünde yapılabilir.

BMI değeri

  • 18,5 kg/m2’nin altında olanlar zayıf;
  • 18,5 – 24,9 kg/m2 arasında olanlar normal kilolu,
  • 25-29,9 kg/m2 arasında olanlar fazla kilolu,
  • 30-39,9 kg/m2 arasında olanlar obez,
  • 40 kg/m2 nin üzerinde olanlar ileri derecede obez şeklinde tanımlanır.

Bel çevresi ölçümünde karın ve çevresinin ölçümü söz konusudur. Vücuttaki toplam yağ miktarı önemli olmakla birlikte yağın daha çok nerede biriktiği de önem taşır. Karın çevresinde biriken yağ kitlesi, vücudun diğer bölgelerindeki yağ birikiminden daha fazla sağlık riskine neden olur. Bu değer erkeklerde 102, kadınlarda 88 cm’den fazla olursa risk söz konusudur.

Dünyada Hızla Artan Obezitenin Nedenleri ve Sonuçları

Doğrudan ve dolaylı olarak obeziteye neden olan birçok unsur vardır. Davranış, çevre ve genetik obeziteye neden olan başlıca unsurlar arasında yer alır. Dünyada hızla artan obezitenin nedenleri ve sonuçları oldukça şaşırtıcıdır. Sorunun ortaya çıkışı, sorunun kaynağına bağlıdır. Çocukluk çağı obezite çözümleri, sorunun tespit edilmesinin ardından gelecektir.

Dünyada hızla artan obezitenin nedenleri ve olası sonuçları konusunu üç ana başlıkta inceleyebiliriz:

Davranış: Obezite durumunda gıda seçimleri, fiziksel aktivite miktarı ve sağlığı korumak için yapılan çaba ile ilgilidir. Hızlı beslenme ile kalorilerin artışı, sağlıklı bir diyet için gerekli besin tüketimini de düşürür. Bu davranış problemi, evde yemek zaman porsiyon boyutlarının artmasıyla da belirir. Daha fazla kalori tüketilirken, yeterli fiziksel aktivite gösterilmemektedir. Fiziksel aktivite, davranışları değiştirmede ve şekillendirmede önemli bir unsurdur. Televizyon, bilgisayarlar ve diğer teknolojilerin etkisi, fiziksel aktiviteyi köreltir ve obezite sorununa katkıda bulunur.

Çevre: Bir bireyin alışkanlıklarını ve yaşam biçimini şekillendirmede önemli bir rol oynamaktadır. Günümüz toplumu daha yerleşik bir yaşam tarzına sahip. Yürüyüş otomobil kullanmaya evrilirken fiziksel aktivitenin yerini teknoloji ve fastfood ile beslenme aldı.

Genetik: Genler, obezite ile sonuçlanan bazı bozukluklara neden olabilirler. Bununla birlikte, obeziteye yatkın olan bütün bireyler obeziteden etkilenmezler. Hangi genlerin obeziteye en çok katkıda bulunduğunu belirlemek içinse araştırmalar devam ediyor.

bireysel beslenme danismanligi

Obezite ile ortaya çıkan sonuçlarsa şu şekilde:

Yüksek tansiyon: Vücuttaki ek yağ dokusu yaşamak için oksijen ve besin maddelerine ihtiyaç duyar, bu da yağ dokusuna daha fazla kan gerektirir. Bu kan, daha fazla kan pompalaması demek olduğundan kalbin iş yükünü arttırır. Kan dolaşımı da arter duvarlarında daha fazla basınç demektir. Arter duvarlarındaki yüksek basınç kan basıncını arttırır. Ayrıca ekstra ağırlık, kalp atış hızını artırabilir ve vücudun damarlardan kan nakli yeteneğini düşürebilir.

Diyabet:  Obezite, tip 2 diyabetin önemli bir nedenidir. Bu tip şeker hastalığı genellikle yetişkinlikte başlar, ancak şu anda çocuklarda da görülmektedir. Obezite, kan şekerini düzenleyen hormonda insülin direncine neden olabilir. Obezite insülin direncine neden olduğunda, kan şekeri yükselir.

Kalp hastalığı: Ateroskleroz (arterlerin sertleşmesi), obez insanlarda normal insanlara kıyasla 10 kat daha sık görülür. Koroner arter hastalığı da yaygındır çünkü kalbi besleyen arterlerde yağ birikintileri oluşur. Dar arterler ve kalpteki kan akışının azalması göğüs ağrısına (angina) veya kalp krizine neden olabilir. Kan pıhtıları atardamarları daraltarak inmeye neden olabilir.

Osteoartrit de dahil olmak üzere eklem sorunları: Eklemlere yüklenen aşırı ağırlık, diz ve kalçaları etkileyerek bu eklemlerde soruna neden olabilir. Eklemlerde gevşeme ve daha fazla hasar riski yüksektir.

Uyku apnesi ve solunum problemleri: Kısa süreli nefessiz bırakan uyku apnesi, uykuyu böler ve gün boyunca uyku haline neden olur. Ayrıca ağır horlamaya da neden olur. Obezite ile ilişkili solunum problemleri, göğüs duvarının ağırlığı akciğerleri sıktığında ve kısıtlı solunuma neden olduğunda ortaya çıkar. Uyku apnesi de yüksek tansiyon ile ilişkilidir.

Kanser: Kadınlarda aşırı kilolu olma, meme, kolon, safra kesesi ve uterus gibi kanserler için riski arttırır. Aşırı kilolu erkeklerde kolon kanseri ve prostat kanseri riski yüksektir.

Metabolik sendrom: Altı ana bileşenden oluşur: abdominal obezite, yüksek kan kolesterolü, artmış kan basıncı, glukoz intoleransı olan veya olmayan insülin direnci, bazı kan bileşenlerinin yükselmesi ve kandaki belirli pıhtılaşma faktörlerinin yükselmesi.

Psikososyal etkiler: Fiziksel çekicilikte idealin fazlasıyla ince olmak olduğu bir kültürde, aşırı kilolu veya obez olan kişiler dezavantajlara sahiptir. Daha düşük gelir sahibi olmak veya daha az veya hiç romantik ilişkiye sahip olmak sıklıkla görülür. Bu durum ayrımcılık yaşanmasına kadar gitmektedir.

Obezitenin Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Obezitenin tedavisinde başarı için erken tanı ve erken çözüm vazgeçilmez bir öneme sahiptir. “Obezite nedir, obezitenin nedenleri nelerdir, obezite belirtileri nelerdir” başlıklarına değindiğimize göre, obezitenin çözümünden bahsedelim.

Obezitenin çözümünde kullanılan bazı yöntemler şöyledir

Davranış Modifikasyonu ve Fiziksel Aktivite: Davranış obezite üzerinde büyük bir rol oynamaktadır.  Yeme alışkanlıklarını değiştirme, fiziksel aktivitenin arttırılması, vücut ile ilgili eğitimli olmak, gerçekçi ağırlık yönetimi hedefleri belirleme obezite ile mücadelede önemli davranışlardır. Fiziksel aktivite programınızı ağırlaştırmak veya programa başlamak, obeziteyi yönetmede önemli bir husustur. Günümüz toplumunun yerleşik bir yaşam tarzı ve rutin fiziksel aktivite sağlığınızı büyük ölçüde etkileyebilir. Gerçekçi hedefler belirlemek ve bunların ölçülebilir olduğundan emin olmak gerekir. Ailenizi veya arkadaşlarınızı dahil etmek, fiziksel aktivite seviyenizi korumanıza ve hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilir.

Ticari Programlar: Danışmanlar, kitaplar, web siteleri veya destek grupları, klinik dışı bir kilo verme programına dahil olabilmeniz için seçeneklerdir.

Doktor kontrolünde kilo verme: Doktor kontrolündeki kilo verme programları, tipik olarak beslenme eğitimi, farmakoterapi, fiziksel aktivite ve davranışsal terapi gibi hizmetleri sunar ve klinik ortamda uzmanlarca gerçekleşir.

Obezite, şeker hastalığı, hipertansiyon ve uyku apnesi gibi birtakım sorunları geliştirme riskinizi artırır. Birçok kişi obeziteden etkilenir ve bunun farkında değildir. Bu gibi durumlarda diyetisyen kontrolünde olmanız oldukça önemlidir. Çocukluk çağı obezite çözümleri, kesinlikle üzerinde durmanız gereken bir durumdur. Diyetisyeninizden Kilo Yönetimi Danışmanlığı hizmeti alarak daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yazdır

Yazdır

Bu yazıyı okuyanlar bunlarıda okudu: