obezite cerrahisi sonrasi beslenme

Bariatrik Cerrahi Ameliyatı Öncesi Beslenme

Bariatrik cerrahi ameliyatı öncesi beslenme nasıl olmalı ve ne gibi şeylere dikkat edilmesi gerekiyor sorularınıza sayfamızda yanıt bulabilirsiniz. Öncelikle zaten obezite ya da aşırı kilo sorunuyla ile savaşıyor olduğunuz için sağlığınızı etkileyecek bilinçsiz müdahalelerden kaçınmanız çok önemli. Dolayısıyla ilk olarak uzman bir doktor ve diyetisyen desteğiyle tedaviye adım atmanız gerekli.

Bununla birlikte bariatrik cerrahi sonucunda amacınız sadece kilo vermek olmamalı. Bu ameliyatın ilk kuralı; sağlıklı bir şekilde beslenirken cerrahi yöntemle destek vererek kilo kaybını sağlamak olacaktır. Obezite cerrahisi sonrası beslenme, diyetisyen ve doktor desteğiyle mümkündür. Bu yüzden kilo alma danışmanlığı hizmeti almanızı tavsiye ederiz. Bununla birlikte metabolizmayı da etkin bir şekilde çalıştırmak için sürekli hareket içerisinde bulunarak fiziksel aktiviteler ile desteklenmesi önemlidir. Ayrıca sıvı tüketimi açısından da vücuda gerekli sıvının alınmasına da obezite ameliyatı kapsamında dikkat edilmelidir.

Bariatrik Cerrahi Ameliyatı Sonrası Beslenme

Bariatrik Cerrahi ameliyatını başarılı bir şekilde geçirdiniz ve ardından da asla kendinizi salarak hayatınızı devam ettirmemeniz gerekiyor. Obezite ameliyatı sonrası beslenme konusunda mutlaka dikkatli olunmalıdır. Çünkü böylesine zorlu bir süreçten geçtikten ve kendi benliğinizi bulduktan sonra bariatrik cerrahi ameliyatı sonrası beslenme konusunda aşırı dikkatli bir şekilde yaklaşılması gerekecektir.

  • Obezite ameliyatı sonrası beslenme konusunda kesinlikle yağ oranı bakımından yüksek yiyecekler tüketilmemelidir.
  • Obezite cerrahisi sonrası beslenme için bol karbonhidratlı, şekerli oranı yüksek gıdalar bakımından olan yiyeceklerin de tüketilmemesine özen gösterilmelidir. Çünkü şeker hayatımızı en kötü şekilde etkileyen ve zora sokan maddelerin arasında yer almaktadır.
  • Su yemek ile tüketildiğinde dehidratasyonu etkilediği için sindirimde de değişikliklere neden olacaktır. Bariatrik cerrahi sonrası beslenme kapsamında yemek sırasında sıvı tüketmemeye gayret göstermelisiniz. Bu da sizin ameliyat sonrası sürecinizi olumlu bir şekilde etkileyecektir diyebiliriz. Yani sonuç olarak sağlıklı beslenme ve gereken kurallara uyulduğu takdirde sizler obezite ameliyatı sonrası kısa süre içerisinde en iyi şekilde toparlanabileceksiniz.

bariatrik cerrahi diyetisyenliği

Bariatrik Cerrahi Sonrası Diyet

Obezite diyet listesi ve bariatrik cerrahi ameliyatı sonrası diyet ne gibi fayda sağlar ve nelere dikkat edilmesi gerekiyor konusunda diyetisyeninizden destek alabilirsiniz. Çünkü obezite zorlu bir süreç olduğu için bunun öncesi ve sonrasında diyet ve beslenme taktikleri bakımından özenle hazırlanan bir programa ihtiyaç olacaktır.

Genel olarak obezite ameliyatı olacak olan kişinin yeterli seviyede sıvı ve protein alması bu sürecin iyi geçmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Çünkü sağlıklı beslenme ile obezite cerrahisi desteklenerek kilo vermek için savaşıldığı için obezite ameliyatı sadece direk olarak ameliyat olup kilo vermeye dayanmıyor. Taneli ve tanesi besinler ile uygulanmakta olan obezite sonrası diyet belirli aşamalardan oluşuyor ve ilk başlarda yoğunluklu olarak sıvılaştırılmış besinler tercih ediliyor. Katı besinler ise ilk başlarda hiç tercih edilmeyen yiyecekler olmaktadır. Bu konuda diyetisyen desteği almanızı kesinlikle tavsiye ederiz.

Yazdır

Yazdır

Bu yazıyı okuyanlar bunlarıda okudu: