nutrigenetik nedir

Nutrigenetik Nedir – Gentest İle Sağlıklı Zayıflamak Mümkün Mü?

Her bireyin besinlere verdiği reaksiyonlar genetik yapılarına göre farklılık gösterebilmektedir. Bir besinin belirli miktarda alımı kimi bireyler için risk oluştururken kimi bireyler için de sağlıklı olabilmektedir. İşte nutrigenetik nedir sorusunun cavabı da tam olarak burada karşımıza çıkar. Nutrigenetik beslenme ve hastalık alanından genetik varyasyonların rolünü tespit etmeye çalışan bilimin adıdır. Günümüzde her geçen gün önemi artan nutrigenetik beslenme ve gıda teknolojileri alanında önemli bir yere sahiptir. Peki nutrigenetik nedir ve gentesti nasıl yaptırılır? Yakından bakalım…

Günümüzde birçok hastalığın ve yaşlanmanın genlerle çevre ve yaşam tarzı arasındaki etkileşiminin bir sonucu olduğu düşünüldüğünde, beslenme ve genetik ilişkisi yeni bilim dallarının doğmasına neden olduğunu söyleyebiliriz. İşte bu noktada beslenme planının ve besin değerlerinin bireylerin genetik yapılarına uygun olması gereksinimi nutrigenetik biliminin en önemli konularından birisidir. Bireylere gentest uygulandıktan sonra diyetisyen yardımıyla kişiye nutrigenetik diyet tavsiyesi yapılabilmektedir. Nutrigenetik diyet programında dikkat edilen şey ise bireyin belirli bir besin ya da besin gruplarına verebileceği yanıtların göz önünde bulundurularak diyet programının oluşturulmasıdır.

Önce Genetik Uzmanı Sonra Diyetisyen

Genetik yapıya göre zayıflama amaçlayan kişilerin öncelikle bir genetik uzmana danışarak gentest yaptırması ardından da bir diyetisyen yardımıyla gentest diyet programı hazırlaması gerekir. Genetik uzmandan alınan sonuçlar doğrultusunda diyetisyen size en doğru genlere göre beslenme taktiklerini verecektir. Bu konuda yardım almak isteyen kişiler beslenme danışmanlığı yapan uzmanlara danışabileceği gibi sadece özel olarak nutrigenetik diyetisyenliği yapan uzman diyetisyenlere de başvurabilirler.

nutrigenetik diyetisyenliği

Genetik Yapınıza Göre Beslenin ve Diyet Yapın

Nutrigenetik bilmi kişinin gen yapısına uygun olan besinlerin saptanmasını sağlıyor. Böylece birey için en faydalı besinler ortaya koyulmuş oluyor. Böylece sizler de gentest yaptırarak bir diyetisyen aracılığıyla nutrigenetik diyet programı hazırlayabilir ve sağlıklı, dengeli bir beslenme yoluna başvurabilirsiniz.

Aynı zamanda genetik yapıya göre beslenme kişilerin daha hızlı sayfalmasını da sağlamaktadır. Çünkü nutrigenetik bilimi sayesinde kişinin besinlere verdiiğ reaksiyonlar da hesaplanabilmektedir.

Genetik Şifrenizi Çözün 2.5 Kat Hızlı Zayıflayın

Gentest uygulamasının yaygınlaşmasıyla beraber kişinin genetik özelliklerine bakılarak bireye özel programlar hazırlanıyor. Bunun neticesinde kişi aşırı bir şekilde şişman olsa bile kendi gen yapısına göre hazırlanan nutrigenetik diyet programı ile kişi 2,5 kat daha hızlı zayıflamaya başlayabiliyor. Bu test sonucunda kişinin diyetindeki karbonhidrat, yap ve proteinh oranlarının hespsi hesaplanıyor. Böylece kişiye özel hazırlanan bu programda herhangi bir besine yasak koyulmadan çabuk ve kalıcı bir şekilde kilo vermek mümkün oluyor.

Kişiye Özel Nutrigenetik Beslenme Listesi

Geninize göre ayarlanabilecek örnek bir diyet listesi:

Sabah: 1 adet haşlanmış yumurta veya menemen veya 2 yumurtalı omlet, 1-2 dilim beyaz peynir, 8-10 adet zeytin (üzerine zeytinyağı ve kekik), 1 fincan ceviz içi veya fındık

Öğle: Zeytinyağlı Sebze yemeği, 1 bardak ayran, Zeytinyağlı Mevsim salata

Akşam: Izgara balık veya tavuk eti veya kırmızı et, Zeytinyağlı Mevsim salata, 1 kase yoğurt

Kişiye özel nutrigenetik beslenme listesi için, beslenme danışmanlığı hizmeti almanızı tavsiye ederiz. Diyetisyenler tarafından hazırlanması gereken beslenme listeleri, yine diyetisyen gözetiminde uygulanmalıdır.

Yazdır

Yazdır

Bu yazıyı okuyanlar bunlarıda okudu: