nefes darlığı

Karanfil ve Anasonla Nefes Darlığına Elveda Deyin!

Nefes darlığı neden olur? Nefes darlığı kan içerisindeki oksijen azlığı nedeniyle ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Ayrıca fizyolojik durumların dışında nefes darlığı bazen psikolojik olarak da meydana gelebilmektedir. Nefes darlığı nedenleri arasında bir dizi çeşitli hastalıklar da vardır. Bunlar kalp ve akciğer hastalıkları (özellikle astım), kan dolaşım sistemi bozuklukları gibi rahatsızlıklardır.

Bunların yanı sıra nefes darlığı yaşıyorsanız farklı hastalıkların da belirtisi olabilir. Eğer nefes darlığı çekiyorum diyorsanız ve bildiğiniz herhangi bir rahatsızlığınız yoksa; nefes darlığı

 • anemiden
 • kalp damar hastalıklarından,
 • panik bozukluktan
 • bronşiten,
 • astımdan
 • akciğer kanserinden ve başka birçok hastalıktan kaynaklanıyor olabilir.
 • Böyle bir durumla karşı karşıyaysanız bir doktora görünmeniz faydalı olacaktır.

Farklı durumlarda nefes darlığı yaşıyorsanız ve nefes darlığı çekiyorum ne yapmalıyım diyorsanız. Bir diyetisyen yardım alarak evde kendi bitkisel karışımlarınızla nefes darlığınızı giderebilirsiniz. Çoğu zaman tıbbi öneriler veriliyor olsa da bitkisel çözümlerden daha sağlıklı ve faydalı bir çözüm düşünemiyoruz.

Nefes darlığı neden olur, nefes darlığına ne iyi gelir, nefes darlığı nedenleri nedir, nefes darlığına iyi gelen bitkiler hangileridir, nefes darlığında ne yapılır, nefes darlığı çözümü nedir, nefes darlığına iyi gelen yiyecekler nelerdir, nefes darlığına ne iyi gelir evde? gibi soruların cevabı ise yazımızın devamında.

Nefes Darlığı Neden Olur ?

Nefes darlığı neden olur? Nefes darlığı kısaca nefes alamama ya da nefes alırken zorlanma olarak ifade edilen bir nefes yolu problemidir. Tıptaki adı ise dispnedir. Başta akciğer ve kalp hastalıkları olmak üzere birçok nedeni bulunabilmektedir. Hatta bazı durumlarda farklı hastalıkların belirtisi bile olabilmektedir.

Nefes darlığı bazen hafif olarak seyrederken bazen de çok tehdit edici olabilmektedir. En bilinen nedenleri ise; astım, zatüre, koah, kalp kiriz gibi rahatsızlıklardır. Bunun yanı sıra uzun süre efor sarf edildiğinde de nefes darlığı ile karşılaşılabilir. Nefes darlığına ne iyi gelir? Nefes darlığına iyi gelen birçok havuç, keçiboynuzu, sarımsak gibi bitki ve karışım bulunmaktadır. Ancak böyle bir girişim için bu tarz hastalıklarda beslenme danışmanlığı hizmeti almanızı tavsiye ederiz.

Nefes Darlığına Ne İyi Gelir ?

Nefes darlığına ne iyi gelir? eğer nefes darlığı problemi çekiyorsanız öncelikle nefes darlığının nedenlerini net bir şekilde ortaya koymanız gerekir. Bunun için bir doktor gözetiminde fiziksel muayene, ekg ve çeşitli testler yaptırılmalıdır. Ancak bundan sonra uygun tedavi uygulanır ve eğer gerekirse bitkisel çözümlere başvurulur.

Evde kolay bir şekilde hazırlayacağınız bitkilerle de nefes darlığını rahatlatabilirsiniz. Bunların başında

 • havuç,
 • keçiboynuzu,
 • lavanta,
 • ebegümeci,
 • civanperçemi kürü,
 • öksürük otu,
 • hardal tohumu,
 • sarımsak,
 • kurtpençesi,
 • karanfil,
 • anason,
 • keten tohumu kürü,
 • limonlu su,
 • ballı kür gibi doğal çözümler gelmektedir.

Bu tarz çözümler için diyetisyen hizmetleri almanızı tavsiye ederiz.

hastalıklarda beslenme danışmanlığı

Havuç

Havuç ile hazırlayabileceğiniz nefes darlığına etkili bir çözüm mevcuttur. 4-5 adet havucu rendeleyin ardından sıkarak suyunu çıkarın. İçine yarım bardak sıcak süt, 1 çay kaşığı bal ekleyerek günde üç defa tüketin. Bu aynı zamanda akciğerinizde bulunan balgamı da sökecektir.

Keçiboynuzu

Keçiboyunuzu için ise 6-7 adet keçiboynuzunu soğuk suda yıkayın. Ardından küçük parçalar halinde kırarak yarım litre su ile kaynatın. 10 dakika kadar kaynattıktan sonra da suyunu süzüp bir kavanoza geçirin. Daha sonra her gün sabah ve akşam yemeklerinden önce 1 çay bardağı kadar tüketiniz. Ara verilmeden 20 gün boyunca bu kürü uyguladığınızda etkisi göreceksiniz.

Lavanta

Birer kaşık ebegümeci çiçeği, lavanta çiçeği, devetabanı yaprağı ile civanperçemi robotta çekilir ve 1 fincan kaynar suda pişirilir. Bu karışım günde 2 kez içilmelidir.

Ebegümeci

Ebegübeci, lavanta ve devetabanı çiçeklerinin yapraklarını birer kaşık olmak üzere robotta çekin. 1 fincan su ile kaynatın. Günde iki kez tüketilmelidir.

Civanperçemi kürü

Birer kaşık ebegümeci çiçeği, lavanta çiçeği, devetabanı yaprağı ile civanperçemi robotta çekilir ve 1 fincan kaynar suda pişirilir. Bu karışım günde 2 kez içilmelidir.

Öksürük otu

2 avuç kadar öksürük otunu su ile kaynatın. Kaynamaya başladığı anda ise kafanıza yerleştireceğiniz havlu ile buharı teneffüs edin.

Hardal tohumu

Her sabah bir çay kaşığı hardal tohumunu kaynatarak için. Bunun yanı sıra kuru hardala da su ekleyerek hamur hale getirip, zeytin yağı ile karıştırarak göğüs bölgesine masaj yapabilirsiniz. Bu da etkili bir çözümdür.

Sarımsak

2 litre su içerisine 1 adet sarımsak, 1 kaşık lavanta, maydanoz, nane ile dereotu, gelincik çiçeği ve kekik katıp kaynatın. Her sabah 1 fincan aç karna tüketin.

Kurtpençesi

Bir çay fincanı kaynar suya bir çay kaşığı kurt pençesi ilave edilerek kahvaltıdan önce süzerek içebilirsiniz.

Karanfil

Yarım bardak ısırgan tohumu, ile toz karanfil karıştırılır ve içerisine bal ekleyerek macun haline getirin. 2 gün boyunca sabahları 1 kaşık tüketin.

Anason

Yarım çay bardağı ısırgan otu ve anason tohumu ile toz karanfil karıştırılır ve içerisine yine bal eklenmek suretiyle macun haline getirilerek 2 gün boyunca 1 kaşık tüketilir.

Keten tohumu kürü

Keten tohumu, anason tohumu ve toz karanfil bal ile karıştırılarak kür yapılır. 3 gün boyunca tüketilir.

Limonlu su

Taze sıkılmış limon suyu organik bal ile karıştırılarak bir bardak suya eklenir. Düzenli olarak tüketilmelidir. Bu karşımın günde 3-4 kere tüketilmesi de faydası açısından tavsiye edilmektedir.

Ballı kür

1-2 çay kaşığı toz karabiber bal ile karıştırılarak hamur haline getirilir. Elde edilen karışım günde 3-4 kez tüketilir.

Nefes darlığına ne iyi gelir sorunuza doktorunuzdan sağlıklı yanıtlar alabilirsiniz. Böylece bilinçsiz uygulamalardan kaçınabilirsiniz.

Yazdır

Yazdır

Bu yazıyı okuyanlar bunlarıda okudu: