mutluluk veren yiyecekler

Mutluluğun Kaynağı: Bitter Çikolata ve Çilek!

Günümüzde iş yoğunluğundan ya da ailevi problemlerden dolayı tamı tamına mutluluğu yaşayamaz olduk. Bu yüzden yediğimiz yiyeceklerden mutluluğu arayarak anlık olsa da mutlu olmanın yollarını denedik. Peki mutluluk veren yiyecekler gerçekten mutlu ediyor mu? Birlikte inceleyelim…

Mutluluk veren yiyecekler arasında genellikle çikolata başta gösterilmektedir. Fakat artık gündüzleri sıcakların artmasıyla çikolata vücuttaki nemi arttırarak bizleri daha çok susatmaktadır. Gecelerin çabuk gelmesiyle insanlarda karamsarlık, mutsuzluk ve huzursuzluk başlar. Bu durumlardan kurtulmak için mutluluk hormonu sağlayan yiyecekleri tüketerek gerginliği ve mutsuzluğu alt etmek mümkündür.

Mutluluk veren besinler genelde mutluluk verirken kilo da yaptığı için ister istemez vücut kütleniz artmaktadır. Bu yüzden mutluluk veren yiyecekleri yerken diyetisyen tarafından önerilen besinleri yemelisiniz, biraz daha araştırma yaparak diyet tariflerini de öğrenebilirsiniz. Mutluluk veren yiyecekler ile de her daim mutlu kalabilirsiniz.

Mutluluk Veren Yiyecekler Nelerdir?

İnsanların gün içerisinde yaşamış oldukları mutsuzluğu mutluluk hormonu sağlayan yiyecekler ile yenmek mümkündür. Aynı zamanda bu faydalı besinler vücudu güçlü ve dinç tutmaktadır.

Mutluluk veren yiyecekler gün içerisinde tüketilebileceği gibi 2 adet ceviz, 10 adet badem ve 5-6 tane de fındık şeklinde enerji düşmesi gibi durumlarda da yenebilir. Mutluluk hormonu sağlayan yiyecekler arasında;

 • Üzüm
 • Çilek
 • Bitter Çikolata
 • Muz
 • Ceviz
 • Ay Çekirdeği
 • Kuru İncir
 • Bezelye
 • Nohut, buğday, fasulye, kinoa gibi tahıl içeren salatalar
 • Fıstık
 • Portakal
 • Balık
 • Ispanak yer almaktadır.

stres ve beslenme danışmanlığı

Doğru Miktar Çok Önemli!

Yemiş olduğumuz mutluluk hormonu içeren yiyecekler insan sağlığını etkilemektedir. Bu yüzden bu besinleri tüketirken bireysel beslenme danışmanlığı tarafından destek alınarak şeker kontrolü yapılmalıdır. Aksi taktirde insan sağlığını zor duruma sokacak sorunlara neden olabilir. Mutluluk veren gıdalar dozunda kullanırsak kendi sağlığımız açısından daha iyi olmaktadır. Doğru miktardan fazla kalan besinler her daim insan sağlığını sıkıntıya sokarak insanların yaşamsal hastalıklarını tehdit eder. Bu tehdit ile de yaşamak istemeyen insanlar mutluluk veren yiyecekleri tercih etmelidir.

En Çok Mutluluk Veren Gıdalar

İnsanlar gün içerisinde ki havalardan ya da yaşamış oldukları problemlerden dolayı bazen mutsuz duruma düşmüş olabiliyorlar. Bu şekilde yapılmış olan işlerde mutluyken yapılıyormuş gibi sağlıklı ve güzel olmuyor. Bu yüzden insanlar da kendilerine mutluluk veren gıdalar ile takviye yaparak günlerini mutlu geçirmeye çalışıyorlar. İnsanlar mutlu olmak için genelde faydalı besinler tüketmek yerine çikolatalı besinler yiyerek kendi sağlıklarını oynatabiliyorlar. Bu yüzden mutlu eden besinler tüketirken sağlık dengesini bozmayacak ve her daim dinç kalınabilecek gıdalar tüketilmektedir. Hem dinç hem de sağlıklı kalabileceğin gıdalar ise ceviz, badem gibi sağlıklı besin takviyelilerdir. İnsanlar her daim mutlu olmak isterken belli başlı anlarda da mutsuzluklara kapılmaktadırlar, bu mutsuzlukları anlık olarak aldıkları besin takviyelerinden dolayı kaynaklanmaktadır. En çok mutlu eden gıdaları tüketerek her an mutlu olmaya çalışmaktadırlar.

Ancak unutulmaması gereken noktalardan bir tanesi de, mutluluk veren yiyeceklerin yeterli dozda tüketilmesi gerektiğidir. Bunun için malzemelerin mutluluk veren yiyeceklerden oluştuğu diyet tarifler önerilerine kulak verebilirsiniz.

Yazdır

Yazdır

Bu yazıyı okuyanlar bunlarıda okudu: