mide bulantısı

Mide Bulantısına Doğal Çözümler – İlaca İhtiyacınız Kalmayacak!

Mide bulantısı birçok neden yüzünden ortaya çıkabilen, insanın tüm enerjisini emen bir rahatsızlıktır. Mide bulantısı genellikle

  • sindirim sistemi problemleri,
  • yüksek tansiyon,
  • iç kulak problemleri veya şeker hastalığı olan kişilerde de sık sık görülüyor olsa da özellikle hamilelerde ve kokulara karşı hassas olan kişilerde de çok fazla görülmektedir.

Hamilelikte mide bulantısı annelerin en çok sıkıntı yaşadığı şeylerin başında gelir. Bu dönemde hamile kadınlar kokulara karşı çok hassas olmakla birlikte vücutlarında artan hormonlar nedeniyle de gebelikte mide bulantısı yaşamaktadırlar. Bu gibi durumlarda dikkatli beslenerek, diyet tarifleri uygulayarak mide bulantısı kontrol altına alınabilir. Eğer durumu kontrol etmekte zorlanıyorsanız diyetisyen yardımına ya da emzirme döneminde beslenme danışmanlığı hizmetine başvurabilirsiniz. Çünkü mide bulantısı sık yaşandığında yani sürekli mide bulantısı yaşandığında bu durum mide ağrısı gibi problemlere de neden olabilmektedir. Bu noktada bir diyetisyenden yardım almanız en doğrusu olacaktır. Hamilelikte mide bulantısına ne iyi gelir ve mide bulantısına ne iyi gelir, mide ağrısına ne iyi gelir gibi soruları merak ediyorsanız cevapları yazımızın devamında. Hamilelikte mide bulantısı sık yaşanan bir durumdur ve anne adaylarının korkulu rüyasıdır. Ancak papatya çayı ve limon gibi besinlerle mide bulantısı azaltılabilir veya tamamen önüne geçilebilir.

Mide Bulantısı

Mide bulantısına ne iyi gelir? Mide bulantısı ve kusma yaşandığında vücut aşırı bir su kaybı yaşar, eğer hamile iseniz bu durum sizin ve bebeğiniz için tehlikeli olabilir. Kaybedilen su miktarının yeniden kazanılması gerekmektedir. Ancak su tüketmeye başladığınızda suyu birden içmemeye özen gösterin. Aksi durumda su tekrar mide bulantınız başlamasına neden olabilir. Bu nedenle küçük yudumlarla içmeye çalışın. Eğer su içmekte zorlanıyorsanız çorba, meyve suyu, soda, nane limon gibi sağlıklı içecekler de tüketebilirsiniz.

Bunların yanı sıra ise çay ve kola gibi yiyeceklerden uzak durmalısınız. Bu içecekler midenizin asit dengesini sağlamasını geciktireceği için midenizi iyice zorlayabilir ve mide bulantınızın sürekli devam etmesine neden olabilir. Bu yüzden bu konuya dikkat etmelisiniz.

hamilelik döneminde beslenme danışmanlığı

Mide Bulantısı Sebepleri

Peki mide bulantısı sebepleri nelerdir ve mide bulantısı neden olur?

  • Hamilelikte mide bulantısı sebeplerinin başında hamile kalındığı anda vücutta değişen hormon dengeleri gelir. Progesteron gibi hormon seviyelerinin artması neticesinde mide bulantısı sık yaşanmaktadır.
  • Bunun yanı sıra yorgunluk,
  • stres ve yetersiz beslenme de hamile kadınlarda mide bulantısına neden olabilmektedir.
  • Unutmayınız ki bu dönemde annelerin vücudu çok hassaslaşmaktadır. Bu nedenle yediği yiyeceklere özen göstermelidir. Böylece gebelik dönemini daha kolay atlatacaktır.
  • Bir diğer sebep de hamile olan kişinin ilk gebelik deneyimi olması olabilir. İlk kez hamile olan kadınlarda vücut duruma adapte olmaya çalıştığı için bulantı gibi durumlar sık yaşanabilmektedir.

Nane Yağı

Mide bulantısına ne iyi gelir? Sorumuzun ilk cevabı nane yağı. Nane yağ mide bulantısı için birebir ve pratik bir çözümdür. Aynı şekilde nane şekeri yiyerek ya da nane çayı içerek de mide bulantınızı giderebilirsiniz. Nane midenizi rahatlatacak sizi de ferahlatacaktır.

Papatya Çayı

Papatya çayı da mide bulantısına ne iyi gelir sorusunun en etkili cevaplarından birisidir. Birçok uzman papatya çayının mide bulantısına en iyi gelen içecek olduğunu düşünmektedir. Çünkü papatya bitkisinin içerisinde spazmolitik özelliklere sahip bileşikler bulunmaktadır. Bu durum da papatyadan yapılan çayın bağırsakları rahatlatacağı anlamına gelir. Zaten halihazırda papatya çayı rahatlatıcı özelliği ile de öne plana çıkmaktadır. Mide bulantısı, gaz, bağırsak kasılmaları ve karın ağrıları hatta sinirlilik hallerinde bile papatya çayı önerilmektedir.

Limon

Limon da gebe kadınların en çok kullandığı yöntemlerden birisidir. Limonun ekşiliği ve hatta kokusu bile bazen mide bulantısını kesebilmektedir. Limonu farklı şekillerde de deneyebilirsiniz, limonlu nane çayı ya da farklı bitki çayları da mide bulantınızın kesilmesine yardımcı olabilir. Aynı şekilde limonata da aynı etkiyi gösterecektir.

Mide bulantısı için mucizevi etkisi bulunan nane yağı, papatya ve limonu mutlaka deneyin. İlaca ihtiyacınız kalmadan mide bulantısı sorununuzu çözün. Yine de aklınıza takılanları diyetisyeninize sormayı ihmal etmeyin.

Yazdır

Yazdır

Bu yazıyı okuyanlar bunlarıda okudu: