metabolik sendromun neden olduğu hastalıklar

Metabolik Sendrom Önemli Bir Sağlık Sorunu mudur?

Metabolik sendrom, sağlık sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bilindiği üzere son yıllarda farklı isimlerle karşımıza çıkan birçok hastalık aslında obeziteye bağlı olarak gelişen hastalıklardandır. Günümüzde insülin direnci ile başlayan ve buna bağlı olarak abdominal obezite, dislipidemi, hipertansiyon ya da koroner arter hastalığı ile sistemin bozukluğunu ortaya çıkaran ölümcül bir endokrinopatidir. İnsülin direnci sendromu, ölümcül dörtlü ve uygarlık sendromu gibi farklı terimlerle de tanınmaktadır. Bu sendrom hakkında şunu söylemek gerekir ki aslında erişkinlerde ortalama % 22 olarak bildirilmektedir. Özellikle yaş aralıkları göz önünde bulundurulduğunda 20 ila 29 yaş aralığında yüzde 6.7, 60 ile 69 yaş grubunda ise %43.5 oranında görülmektedir. Buna bağlı olarak metabolik sendromu risk grupları denildiğinde özellikle 60 yaş üzeri insanlarda daha fazla görülmekte ve bu ciddi bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır.

2000 yılı itibariyle Türkiye genelinde yapılan araştırmalarda 30 yaş üzerindeki 9.2 milyon kişide metabolik sendromu mevcut olduğu ortaya çıkmış bulunmaktadır. Bireylerin %53’ü metabolik sendromu hastası olarak karşımıza çıkmaktadır. Erkeklerde yüzde 28 oranında görülürken kadınlarda görülme sıklığı ise %40 olarak yüksek bir değerde çıkmış bulunmaktadır.

metabolik sendromda beslenme danışmanlığı

Ne Kadar Metabolik Sorunlu Hasta Var?

Metabolik sendromun neden olduğu hastalıklar hakkında bilgi vermeden önce sizlere bu hastalığın tanı kriterleri hakkında da bilgi vermeye çalışalım. Aslında insülin direncini içeriden ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından açıklanmış olan tanı kriterleri ile teşhis konan bir hastalıktır. Diyabetes, mellitüs veya insülin direncinden herhangi biri veya hipertansiyon, abdominal obezite, dislipidemi oranlarından en az ikisi sonucunda ortaya çıkan sendrom metabolik sendrom olarak geçmektedir. Özellikle günümüzde gerek genetik gerekse çevresel faktörlerin birlikte rol almış olduğu metabolik sorunlu hastaları göz önünde bulundurduğumuzda aslında en büyük sebebin bu dönemde görülen obezite rahatsızlığı olduğu ortaya çıkmış bulunmaktadır.

Bu anlamda metabolik sendromda beslenme danışmanlığı çok büyük önem arz etmektedir. Elbetteki şişmanlık ile birlikte gelen birçok farklı durumda bulunmaktadır. Ancak metabolik sendrom konusunda özellikle son yıllarda Türkiye’de ciddi anlamda yaygınlaşmaya başladığını söylemek gerekir. Kilo fazlalığı, bel çevresi kalınlığı olan kişilerde daha fazla görülmektedir. Ayrıca kalp hastalığı, şeker hastalığı ve yüksek tansiyonun da habercisi olarak bilinmektedir.

Metabolik Sendromda Kimler Risk Altındadır?

Metabolik sendromlu hastalar konusunda şunu söylemek gerekir ki gerçek anlamda modern çağın en önemli hastalıklarından biridir. Özellikle masa başında oturan düzensiz bir beslenmeye sahip olan ve yoğun stres altında çalışan insanların bu tarz bir hastalığa tutulmak imkanı ihtimali daha yüksek görülmektedir. Bu yüzden aslında ‘’Yeni Dünya Sendromu’’ olarak da adlandırılmaktadır. Metabolik sendromlu hastalar ne kadar denildiğinde az önce de belirttiğimiz gibi özellikle son olarak Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılmış olan araştırmalarda da Türkiye çapında yapılmış olan araştırmalarda da ciddi anlamda artış görüldüğünü söyleyebiliriz. Genetik eğilimi olan kişiler daha fazla yatkın olarak gözükse de özellikle kişinin ailesinde kilo fazlalığı kan yağlarında dengesizlik veya tansiyon yüksekliği sorunları var ise buna çevresel faktörler de etkilidir.

Metabolik sendromda özetle:

  • Sağlıksız beslenenler,
  • Genetiği yatkın olanlar,
  • Şeker ve tansiyon hastalıkları bulunanlar,
  • Stres altında olanlar,
  • İşlenmiş ve şekerli gıdaları tüketenler,
  • Sindirim sistemi bozuklukları olanlar risk altındadır.

Metabolik sendrom geliştirmesi kaçınılmaz olan bir hastalık olarak karşımızda bulunmaktadır. Metabolik sendrom nasıl tedavi edilir konusunda da birçok soru gelmektedir. Burada öncelikli olarak yapılması gereken kilo verilmesi ve şişmanlığın tedavisidir. Bu anlamda metabolik sendrom tedavisi denildiğinde ilk olarak aslında diyet reçeteleri karşımıza çıkmaktadır. Vücudun dengesini tekrar kurması ve bir diyetisyen ile kilo vererek vücudun fazla olan yağlarından kurtulması aslında ilk adımların atılması anlamını taşımaktadır. Bu anlamda hastaların özellikle bir uzman tarafından görüş alınarak hareket etmeleri ve buna göre diyet uygulamaları daha sağlıklı sonuçlar doğuracaktır.

Yazdır

Yazdır

Bu yazıyı okuyanlar bunlarıda okudu: