metabolik sendrom tedavisi

Metabolik Sendrom Nedir?

Dünyada son yıllarda çıkmasına rağmen bugün metabolik sendrom en yaygın hastalıklardan biri haline gelmiştir. Birçok hastalığın beraberinde baş göstermesi ve yaşam ömrünü kısaltabilen bir hastalık türü olduğu için metabolik sendrom nedir sorusu oldukça sık araştırılmaktadır. Öncelikle bahsetmek gerekir ki bu metabolik sendrom tek başına değil yüksek tansiyon, sağlıksız kolesterol oranları ve karın bölgesindeki yağlanmalar gibi birden fazla faktörün bir araya gelmesiyle oluşan bir hastalıktır. Bu yüzden metabolik sendrom nedir sorusunu bu denli önemli hale getiren şey hastalığın ciddi hayati problemlere yol açabilecek olmasıdır. Ayrıca sık sorulan bir diğer soru metabolik nedir sorusunun cevabı ise metabolizma içerisinde gerçekleşen tüm kimyasal tepkimelerin genel adıdır. Hastalık hakkında edinilen her bilgi metabolik sendrom tanısı için başvurmayı hızlandırır. Bu bakımdan metabolik sendrom tanısı hızlı hareket edildiğinde alınacak diyetisyen önlemleri çok daha fazladır.

Metabolik Sendromda Kimler Risk Altındadır?

Tedavi sürecine hızlı bir şekilde başlanması için metabolik sendrom tanısı için doktora başvurmadan önce kimlerin risk altında olduğunu bilmek önemlidir. Genel olarak bel bölgesindeki yalanma sonucu elma tipi bir vücut yapısına sahip olan, devamlı olarak çikolata ve hazır besinlerle beslenen, yüksek tansiyon şikayetleri olan, kilo vermekte güçlük çeken ve ailesinde kalp damar ve şeker gibi hastalıklara sahip olan kişiler metabolik sendrom riski altında olmaktadır.

metabolik sendromda beslenme danışmanlığı

Ülkemizde Metabolik Sendrom Durumu

Özellikle gelişmekte olan ülkelerde yaygın bir hastalık haline gelen metabolik sendrom ülkemizde de görülmektedir. Bu bakımdan türkiyede metabolik sendrom genel itibariyle 60 yaşın üstündeki kişilerde görülmektedir, bu oran %50’nin üstünde olsa dahi farklı yaş gruplarında da görülebilmektedir. Özellikle 60 yaş üstü bireyler metabolik sendrom tedavisi sırasında birçok farklı doktora giderek gün içerisinde oldukça fazla ilaç kullanmak zorunda kalabilir.

Metabolik Sendrom Hangi Hastalıklara Sebep Olur?

Hastalık hakkında bilinmesi gerekenlerin başında metaboik sendromun neden olduğu hastalıklar içerisinde neler olduğudur. Soru etrafında cevap verilmeden önce metabolik sendrom hastalıklara neden olmaktan ziyade hastalıklarla ortaya çıkan ve beraberinde gelen bir sendromdur. Bu bakımdan metabolik sendrom yüksek tansiyon, kilo fazlalıkları ve kolesterol dengesizlikleri ve benzeri gruplar ile birlikte ortaya çıktığından dolayı kalp ve damar hastalıkları ile kanser hastalıklarının oluşmasına sebebiyet verebilmektedir. Bu bakımdan kanser ve kalp hastalıklarının önüne geçilmesi açısından da metabolik sendromun tedavisi önemli bir yer teşkil eder. Metabolik sendromun kendisinin yanı sıra neden olabileceği hastalıklar insan ömrünün çok daha kısa sürede sonlanmasına neden olabilecek ciddi bir hastalıktır.

Metabolilk Sendroma Karşı Alınacak Önlemler

Hastalığın ortaya çıkmasından önce metabolik sendroma karşı alınacak önlemler içerisinde ilki tabii kesin bir şekilde yaşam biçiminin değişmesidir. Bu bakımdan spor ve sağlıklı beslenme çok önemli bir konum teşkil etmektedir. Bu bakımdan metabolik sendromda beslenme danışmanlığı almak sağlıklı ve uygun besinlerle kilo verilmesi açısından önemlidir. Çünkü kilo verimi sadece gıda alımının azalması ile birlikte değil aynı zamanda diyetisyen tavsiyeleri etrafında doğru beslenme ile olmalıdır.

Metabolik sendroma karşı alınacak önlemler:

  • Yaşam tarzı düzene sokulmalıdır.
  • Egzersiz ve spor yapılmalıdır.
  • Daha az kalorili ve sağlıklı besinler tüketilmelidir.
  • Obezite, hipertansiyon, diyabet, lipid bozukluğu ve kalp damar hasatlığı risk grubunda bulunanlar bir programa alınmalıdır.
  • Yoğun stres altında çalışılmamalıdır.

Bu doğrultuda zayıflamaya yardımcı baharatlar, doğal besinler ve daha aktif bir spor hayatı ile birlikte doğal ortam içerisinde bulunmak da metabolik sendromu olanlara yardımcı olacaktır. En sağlıklı bilgiyi ise diyetisyeniniz verecektir.

Yazdır

Yazdır

Bu yazıyı okuyanlar bunlarıda okudu: