mercanköşk yağı

Yatıştırıcı Etkisiyle Kadınların En Büyük Dostu!

Şifalı bitkiler arasında çok fazla bilinmeyen ve duyulmayan mercanköşk faydaları ile bilinen bir bitkidir. İnce bir dokusu bulunur ve hafif bir aromaya sahiptir. Mercanköşk hangi yemeklerde kullanılır? Aslında her yemeğe katılımı uygundur. Kekik olarak bildiğimiz baharat çeşidi aslında bir çeşit vahşi mercanköşk türüdür. Sadece gebelerin tüketiminde dikkat edilmesi önerilir. Diyetisyen eşliğinde kontrollü olarak tüketilmesi gerekir.

Mercanköşk

Genel olarak gıdaları baharatlama yeteneği ile tanınan mercanköşk esansiyel yağı, birçok ilave iç ve dış etkeni ile benzersiz bir pişirme katkı maddesidir. Mercanköşk yağının otsu lezzetlendirmesi, güveç, sos, çorba ve et yemeklerini tatlandırmak için kullanılmasını sağlar. Mercanköşk yağı, mutfaktaki lezzet katma özelliğinden ziyade, sağlıklı bir kardiyovasküler ve bağışıklık sistemini destekleme aracıdır. Mercanköşk yağı, sakinleştirici özellikleri ile de bilinir. Aromatik olarak da kullanılabilir. Ayrıca sinir sistemi üzerinde de olumlu bir etkiye sahiptir. Mercanköşk yağının aroması sıcaktır, otsu ve odunsu bir yapısı vardır. Sakinleştirici bir atmosferi teşvik etmek için oda kokularında da tercih edilebilir.

Mercanköşk Nasıl Yetiştirilir?

Mercanköşk bitkisi, Lamiaceae familyasının bir üyesi olan otsu bir bitkidir. Bu bitki bir ila iki fit yüksekliğe kadar uzayabilir ve eşit bir mesafeye yayılabilir. Bu bitki, gri-yeşil renkli, kokulu, oval yaprakları ile kendini bize tanıtır. Bu bitki üzerinde kümeler halinde beyaz veya soluk pembe çiçekler bulunur. Hatta buna da mercanköşk çiçeği denir. Mercanköşk çiçeği faydaları yine bitkisi ve yağı ile aynı doğrultudadır. Mercanköşk bitkisi nasıl yetiştirilir? Mercanköşk otu, asit oranı düşük topraklara alkalin oranı düşük topraklardan daha fazla ihtiyaç duyar ve bu topraklarda yetiştirilmesi gerekir. Peki mercanköşk çayı nasıl demlenir? Bitkisi ya da çiçeğini aktarlardan alabilir ve bunu demlikte hazırlayarak siyah çay hazırlar gibi demleyebilirsiniz. Tadı herkese aynı gelmeyebilir.

Mercanköşkün Faydaları

 • Mercanköşk yağı, vücut için sağladığı kapsamlı faydalar nedeniyle eşsiz ve değerli bir yağdır. Mercanköşk esansiyel yağın en önemli faydalarından biri sinir sistemi üzerinde olumlu bir etki yapabilmesidir. Mercanköşk yağı sakinleştirici özellikleri için de kullanılır.
 • Mercanköşk yağının bir başka güçlü faydası da sağlıklı bir bağışıklık sistemini destekleyebilmesidir.
 • Mercanköşk yağının faydaları arasında stresi azaltma yönündeki katkılarını da söyleyebiliriz. Bu yağ stresli anlarda duyguları rahatlatmaya yardımcı olan sakinleştirici özellikler içerir.
 • Kardiyovasküler sistem, vücudun en temel ve en önemli parçalarından biridir. Vücudun çalışmasının ön planda tutulması nedeniyle vücudunuzun kardiyovasküler sistemini desteklemek önemlidir. Mercanköşk yağının faydaları arasında kalp sağlığını söylemek de mümkündür. Mercanköşk yağı, sağlıklı bir kardiyovasküler sistemi destekleyerek vücudunuzun ihtiyaç duyduğu gerekli gücü sağlamasına yardımcı olabilir.
 • Rahat uykuya dalabilmek için de mercanköşk çayı içilebilir.
 • Kaslarınızı rahatlatmak için, mercanköşk esansiyel yağını, egzersiz yapmadan önce ve sonra cildinizin istenen bölgelerine uygulayabilirsiniz.

kadınlara özel beslenme danışmanlığı

Mercanköşk Nerelerde Kullanılır?

Mercanköşkün faydaları konusunda bilgilerinizi her yerde kullanabilirsiniz. Çünkü çok fazla alanda katkısı bulunur. Kilerinizde bulunması gereken değerli bir yağdır.

 • Sakinleştirici yağ: Seyreltilmiş mercanköşk yağı, boyundaki gerginliği gidermek için bütünüyle boyna uygulanabilir.
 • Sessiz uyku için difüzör: Mükemmel bir gece uykusu almak için yağı bir difüzörde kullanın.
 • Solunum problemlerinden kurtulma: Solunum problemlerinden kurtulmak için yağı dağıtın. Sinir sistemi üzerinde yatıştırıcı bir etkiye sahiptir.
 • Ağrı dindirici: Nane, lavanta ve mercanköşk yağının bir kombinasyonu, rahatlama için boğaz eklemine uygulanabilir.
 • Yatıştırıcı masaj yağı: Seyreltilmiş mercanköşk yağı, özellikle egzersiz sonrası ağrıyan kasları yatıştırmak için uygulanabilir.
 • Kadınlara özel beslenme danışmanlığı yapıldığında ortaya çıkan araştırma sonuçlarında hormon düzenlemesi de yapabildiği gözlemlenmiştir.

Mercanköşk yağının faydaları herkes için farklılık gösterebilmektedir.

Mercanköşkü Kimler Kullanamaz ve Yan Etkileri Nelerdir ?

Peki mercanköşk zararları hiç yok mu? Her maddede olduğu gibi diyetisyen kontrollerinde bu bitkinin de dozu aşılırsa zarar verebileceği ortaya çıkarılmıştır. Peki bu zararlar nelerdir?

 • Günde 2 fincandan fazla tüketilmesi mide problemlerine yol açmaktadır.
 • Kronik bir rahatsızlığı olanlar ilaçları ile bu bitkiyi aynı anda kullanmamalıdır.
 • Mercanköşk hamilelere zararları ile de bilinen bir bitkidir. Özellikle de bebeğin henüz böyle bir bitkiyi özümseyebilmesi mümkün olmadığından tüketiminden kaçınılmalıdır. Yani hamilelikte mercanköşk içilir mi? Hayır, hem anne hem de bebek için bu dönemde ve emzirme sürecinde kullanılmaması tavsiye edilir. Hamilelik döneminde beslenme danışmanlığı yapan uzmanlar bitkisel çözüm önerilerinde bu bitkiye yer vermemeye gayret eder.
Yazdır

Yazdır

Bu yazıyı okuyanlar bunlarıda okudu: