menopoz belirtileri

Menopoz Dönemi Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Menopoz, yılın her ayında gerçekleşen düzenli adet kanamalarının sona erme aşamasıdır. Bu süre boyunca yumurtalıklar iki tane kadınlık hormonu olan progesteron ve ostrojen salınımını yavaşlatmaya başlayarak bir süre zarfında üretimini durdurur. Bir yıl içerisinde hiçbir şekilde adet görülmemesi durumuna menopoz denir. Menopoz döneminde vücut sisteminde fizyolojik değişimler gerçekleşir. Bu değişimlerin ilk belirtisi adet kanamalarının kesilmesidir. Aynı zamanda bazı rahatsızlıklar da açığa çıkar. Sıcak basmaları, gece terlemeleri, çarpıntı vb. gibi durumlar. Bu varyasyonlardan dolayı uykusuzluk meydana gelir. Uykusuzluğun vermiş olduğu ruhsal olumsuzluklardan kaynaklı manik depresif durumlarda gözlemlenebilir. Bunlara örnek verecek olursak, sinirsel ruh sağlığında artışlar, depresyon durumları, beyin hücrelerinin olumsuzluklarından kaynaklanan unutkanlık problemini doğurabilir. Bütün bu olumsuzlukların beraberinde gelen çoğu kadında ağlama krizleri de açığa çıkabilir. Fizyolojik olumsuzlukların yanında biyolojik hasarlar da meydana gelebilir. Keratin hücresinin azalmasıyla beraber, saçlarda kırılma ve dökülme gibi etkenler görülebilir. Kadınlarda görülen ruhsal ve fizyolojik sıkıntılardan dolayı iştah artması oluşabilir. Bundan dolayı vücudun kilo almaya yatkınlık seviyesi bir miktar daha artmış olur. Oksitosin hormonunun azalışı kadınlarda cinsel isteği azaltır, bu yüzden cinsel yaşamda ağrılı cinsel ilişki durumları menopoz belirtileri arasındadır. Progesteron ve oksitosin hormonunun azalmasıyla beraber oluşan bir diğer olumsuzluk ise, vajinal akıntının azalması da menopoz belirtileri arasındadır. Menopoz belirtileri nelerdir konusuna değindiğimiz bu yazımızda, pek çok uzman tavsiyesine değindik.

menopoz döneminde beslenme danışmanlığı

Menopoz Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Menopoz dönemine giren kadınlara verilebilecek en büyük tavsiyelerden birisi yıllık jinekolojik muayenelerini kontrollü ve hiç aksatmaksızın yaptırmaları gerekir. Menopoz döneminin neden olduğu bazı şikayetlerin giderilmesi adına mutlaka düzenli ve sağlıklı bir şekilde hayat akışına sahip olunması gerekir. Diyetisyenle iş birliği içinde olmak sağlıklı beslenme ile kemiklerde görülen erime, kalp ve damar hastalıkları gibi uzun vadede ortaya çıkan riskler en az seviyeye indirgenebilir. Sağlıklı beslenmenin yanında dikkat edilmesi gereken hususlardan biri de vücut egzersizidir. Düzenli bir egzersiz programı oluşturulmalı ve uyum sağlamalıdır. Menopoz dönemi belirtileri için, halk dilinde bazı uydurma tedavi yöntemleri mevcuttur. Bunlar, bitkisel kür ve ilaçlardır. Bu tedavi yöntemi elbette menopoz döneminde dikkat edilmesi gereken yöntemler arasındadır. Menopoz belirtileri nelerdir konusunda araştırmalar yaptıysanız ve menopoz belirtileri taşıyorsanız, mutlaka menopoz döneminde beslenme danışmanlığı hizmeti almanızı tavsiye ederiz.

Menopoz Dönemi Etkilerini Azaltmak İçin Uzmanlardan Tavsiyeler

Menopoz dönemindeki kadınlarda östrojen hormonunun azalması etkisiyle, kalp ve damar hastalıkları daha sık görülmeye başlamıştır. Bu nedenle böyle bir dönemde alkol ve sigaradan uzak durulması gerekmektedir. Yapılan bu önlem doğrultusunda kalp ve damar hastalıkları riskinde azalmalar meydana gelebilir. Beslenme düzeninde tüketilmesi gereken gıdalardan önemlileri, meyve ve sebzelerdir. Meyve ve sebze tüketimi vücudun dinamiğini ve korunumunu artırır. Bunlarla beraber içecek olarak suyun yüksek ve sağlıklı miktarda tüketilmesi gerekir. Su tüketmenin faydalarından birisi vücutta oluşan ödemlerin atılmasında yardımcı oluşur. Menopoz dönemi etkilerini azaltmak için çay ve kahve tüketimi azaltılmak da uzman diyetisyen tavsiyeleri arasındadır.

Yazdır

Yazdır

Bu yazıyı okuyanlar bunlarıda okudu: