kuş üzümü

Kuş Üzümünün Mucizevi Faydaları! Hastalıklar Kapınızı Çalmayacak!

Kuş üzümü pek çok alanda kullanılan siyah, kuru bir üzüm türüdür. Çekirdeksiz ve küçüktür. En fazla 1 cm uzunluğunda olur; bu nedenle de kus uzumu adını almıştır. Kuş üzümü ülkemizde genelde yemeklerde kullanılır. Özellikle kuş üzümlü pilav sık yapılan yemek türlerinden biridir. Bunlar haricinde tatlı, şerbet, kek ve aşurelerde de kullanılır. Yemek dışında kuş üzümü faydaları oldukça fazladır.

 • Kuş üzümü bol miktarda C Vitaminin yanında A ve B vitamini de içerir.
 • Ortalama bir karşılaştırma yapmak gerekirse kuş üzümünde portakaldan 2 kat fazla C vitamini vardır.
 • Yüksek vitamin içermesi nedeni ile hasta olmayı önler; bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Bunun dışında A ve B vitamini açısından da zengin olması nedeni ile sindirim sisteminin çalışmasına da yardımcı olur.
 • Kuş üzümü karaciğeri güçlendirir.
 • Balgam söktürücü özelliği vardır.
 • Tansiyon ve kolesterolü dengeler.

Kuş üzümü fiyatı ise makul seviyededir. 100 gram kuş üzümü ortalama 5 ile 10 lira arasında değişiklik göstermektedir. Bu ham halinin fiyatıdır. Kuş üzümünün kullanıldığı ürünlerde fiyat farklılık gösterebilir.

Kuş Üzümü Kalori Değerleri

Misafir ağırlayacak kadınlar ilk olarak kek yapmayı düşünürler. Bu doğrultuda internette en çok aranan kelime gruplarından biri kuş üzümlü kek tarifi olmaktadır. Peki, kuş üzümü faydaları dışında düşünecek olursak yemeklere de tat veren bir meyve olduğundan kilo aldırır mı? Diyetisyen tarafından verilen diyet tarifleri içinde kuş uzumu yer alır. Çünkü hem sağlık açısından fayda sağlarken hem de besleyicidir.  Kuş üzümü kalori bakımından ideal bir seviyededir. 100 gram kuş üzümünde 283 kalori bulunur.

Kuş üzümünün farklı türleri vardır. Kuş üzümü çeşitleri arasında kalori bakımından bir fark yoktur. Hemen hepsinin 100 gramında 283 kalori bulunur.

kanserde beslenme danışmanlığı

Kuş Üzümünün Faydaları

Kuş üzümünün faydaları oldukça fazladır. Kanserde beslenme danışmanlığı yapan uzmanlar, yemek programlarına genelde kuş üzümü ekler. Bunda kuş üzümünün yüksek oranda vitamin içermesi etkilidir.

Kuş üzümü faydaları:

 • Sindirim sistemini korur.
 • Karaciğeri güçlendirir.
 • Balgam söktürücüdür.
 • Bağırsakların çalışmasını düzenler.
 • Tansiyon ve kolesterolü dengeler.
 • Damar hastalıklarını iyileştirir.
 • Cilt hastalıklarına iyi gelir.

Antosiyanin Bakımından Zengindir

Antosiyanin meyve ve bitkilerde; aynı zamanda yaprak, kök ve gövdede bulunan bir maddedir. Özellikle kırmızı-mavi gıdalarda bulunur. Üzüm, böğürtlen gibi meyvelerde oldukça fazladır. Kuş üzümü de antosiyanin bakımından zengindir. Antosiyanin başta obezite olmak üzere; kalori sorununa yardımcı olur, fazla kilolardan kurtulmayı sağlar. Ayrıca kalp ve damar hastalıklarının meydana gelmesini engeller. Bunların dışında zihin açıcıdır. Bilişsel fonksiyonları kuvvetlendirir. Ayrıca diyet tarifleri için diyetisyeninize danışmanızı tavsiye ederiz.

Kuş Üzümü Nerede Yetişir ?

Kuş üzümü ağacı ya da kuş üzümü fidanı ülkemizde ve dünyada birçok yerde yetiştirilir. Türkiye’de Mersin çevresinde sık görülürken dünyada Uzakdoğu, Batı Avrupa ve Kuzey Amerika’da yoğun olarak yetiştirilir.  Peki, kuş üzümü fidanı nasıl yetiştirilir? Kuş üzümü fidanı nereden alınır?

Kuş üzümü, diğer üzüm türlerinin yetiştiği bölgelerde rahatlıkla yetiştirilebilir. Kuş üzümü fidanı internetten sipariş verilebileceği gibi fidan satan yerlerde de rahatça bulunabilir.

Yazdır

Yazdır

Bu yazıyı okuyanlar bunlarıda okudu: