Kurum Diyetisyenliği Ücretleri – Şirket Diyetisyeni Danışmanlık Fiyatları

Kurum diyetisyenliği ücretleri her firma için özel olarak belirlenmektedir. Şirketin faaliyet gösterdiği sektör, çalışanların vücut analizleri sonrası uygulanacak beslenme ve diyet programlarının kapsamı, kullanılacak yöntemler, danışmanlık süresi, çalışanların herhangi bir sağlık sorunu olup olmaması ve yapılacak menü planlamaları firma diyetisyenliği ücretleri üzerinde belirleyici etkiye sahiptir.

Doğru ve sağlıklı hizmet almak, diyetisyenlerin danışmanlık ücretleri hakkında net bilgi sahibi olmak için diyetisyeninizden randevu almanız gerekmektedir.

Kurum Diyetisyeninizi Nasıl Seçmelisiniz? Önemli Olan Fiyat Mı?

Kurumsal Beslenme Danışmanlığı ya da Kurum Diyetisyenliği; şirketlere, üretim merkezlerine, fabrikalara, atölyelere, okullara, üniversitelere, medya kuruluşlarına ve ihtiyaç duyan tüm kurumlara çalışanların besin ihtiyaçlarını karşılayacak diyet ve kurum beslenmesi programlarının hazırlanması, uygulanması ve takibinin yapılmasıdır. Bu nedenle her firma için özel olarak ücretlendirme yapılmaktadır.

Unutmayın, diyetisyen ücretlerinin firmaya özel belirlenmesi gerekmektedir. İş performansının yükseltilmesi, çalışanların sağlığının korunması, iş kazalarının azaltılması ve çalışanların memnuniyeti, yeterli ve dengeli beslenmenin sağlanması için diyetisyeninizi seçerken size en düşük fiyatı veren uzmanı değil ihtiyaçlarınıza en iyi cevabı verebilecek olan uzmanı seçmelisiniz. Önemli olan ne kadar ücret ödediğiniz değil firmanızın sağlıklı beslenme ihtiyaçlarının karşılanmasıdır.

Diyetisyenlerin Randevu Ücretleri Neye Göre Belirleniyor?

Firmanın Sektörü ve Çalışan Sayısı

Kurum diyetisyenliği fiyatları belirlenirken öncelikli çalışma firmanın sektörü üzerinde yapılır. Her sektörün çalışma koşulları farklı olduğu için çalışanların ihtiyaç duyacağı beslenme listeleri de farklı olacaktır. Masa başında çalışan kişiler ile sahada çalışan kişilerin tüketeceği yiyecekler ve saatleri değişecektir.

 • Anaokulu, ilkokul, lise ve üniversiteler,
 • Belediyeler, kamu firmaları,
 • Özel şirketler,
 • İnşaat sektörü firmaları,
 • Fabrikalar,
 • Oteller,
 • Hastaneler vb. sektörler için kurum diyetisyenliği kapsamı ve fiyatları değişkenlik göstermektedir.

Aynı zamanda firmadaki çalışan sayısı, departmanlar, çalışan ve yönetim kadrosunun mutfaklarının ayrı olup olmaması da şirket diyetisyenliği ücretleri üzerinde etkili olacaktır. Kaç kişi için menü planlaması yapılacağı, çalışan ve yönetim kadrosuna ayrı beslenme planının çıkarılıp çıkarılmayacağı kurum diyetisyeni ücretlerini etkileyecektir.

Kullanılacak Yöntemler – Firmaya Özel Uygulamalar

Her firmada çalışan sağlığı ve profili farklıdır. Bu nedenle ilk olarak genel bir firma analizi yapılır. İlk randevuda diyetisyeniniz hangi yöntemler ve diyet listelerinin firmanız için uygun olacağına karar verir. Öncesinde ise çalışanların vücut analizleri, nabız hesaplamaları, BMI ve BMH gibi hesaplamalar yapılır. Şirketin diyetisyen hizmetine neden ihtiyacı olduğu belirlenerek özel teknikler ve uygulamalar kullanılır.

Şirket diyetisyeni kilo vermesi gereken gruba ayrı bir beslenme programı hazırlayabilir, kilo vermesine gerek duyulmayan çalışanlara ise sadece egzersiz önerebilir. Ya da sadece firmaya özel sağlıklı beslenme menüsü hazırlayarak takibini yapabilir. Dolayısıyla diyetisyenin her firma ve çalışanına özel beslenme planı çıkarması gerekmektedir.

Uygulanacak Diyet Programının Süresi – Firmaya Göre Danışmanlık Stratejisi

Kurum diyetisyenliği fiyatları için bir diğer kriter de danışmanlık süresidir. Uygulanacak olan diyet programının ne kadar süreceği şirket diyetisyeni ücretleri üzerinde en çok etkili olan kriterdir. Kimi firmalara sadece aylık menü planlaması isterken bazı firmalar da departmanlara hatta kişilere özel beslenme programları isteyebilir. Dolayısıyla uzmanınızın danışmanlığına ne kadar ihtiyaç duyarsanız o kadar çok ücret ödeyeceksiniz demektir.

Aynı zamanda firma diyetisyenliği sonrasında beslenme eğitimleri, çalışanlara özel kilo koruma programları ya da materyal hazırlama hizmetlerini alıp almamanız danışmanlık planınızın süresini değiştireceği için kurum diyetisyeni fiyatları da farklılaşacaktır. 1 yıllık danışmanlık süresi ile 2 yıllık danışmanlık planının maliyeti birbirinden farklıdır.

Yapılan Tetkik ve Tahliller – Firma İhtiyaçlarının Çıkarılması!

Şirket diyetisyenliği büyük sorumluluğu olan ve dikkatli analiz yapmayı gerektiren bir meslektir. Firma çalışanlarının ve mutfağının iyi analiz edilmesi, ihtiyaçlara uygun beslenme planının çıkarılması için önemlidir. İşinin uzmanı olan ve sizinle yeterince ilgilenen diyetisyenler, ihtiyaçlarınızın tam olarak tespit edilmesi için farklı tetkikler ve tahliller uygularlar. BHM, BMI, bel kalça oranı, nabız oranı ve diğer yapılan incelemeler kurum diyetisyeni fiyatları üzerinde etkili olacaktır. Genel olarak diyetisyenler bu tahlilleri tedavi ücretlerine dahil etseler de bazı hastanelerde ya da kliniklerde tetkikler ücretli olabilir.

Hastalığı Olan Çalışanlara Özel Program Uygulanması

Kurum diyetisyeni olarak görev yapacak diyetisyenler; kalp ve damar, şeker, kemik ve eklem, kanser, karaciğer, tansiyon ve benzeri hastalıklara sahip olan danışanları için farklı beslenme planı hazırlamalıdırlar. Bu nedenle kullanılacak diyet listeleri ve egzersiz programları normal danışanlarda uygulananlardan farklı olmalıdır. Dolayısıyla kurum diyetisyenliği fiyatları da hastalıklara özel hazırlanacak programlar için farklılık gösterecektir.

Şirkette hastalığı olan çalışanların doktorlarına beslenme listelerini onaylatmaları da önem arz etmektedir. Özellikle diyabet ve kalp hastalarının, bariatrik cerrahi uygulaması geçirmiş olanların mutlaka doktorunun ve diyetisyeninin iletişim halinde olması gerekmektedir. Aksi halde hastalığı tetikleyecek sorunlarla karşılaşılabilir.

Menü Planlama Şekli (Haftalık, Aylık, Yıllık Plan)

Kurumsal beslenme danışmanlığı fiyatları üzerinde menü planlamasının haftalık, aylık ya da yıllık olarak planlanması da etkilidir. Firmanın alacağı hizmetin süresiyle birlikte haftalık, aylık ya da yıllık paket ücretleri de diyetisyenler tarafından sunulacaktır. Aynı zamanda diyetisyenin şirkete yapacağı ziyaretler ve menülerin uygulama kontrolleri de şirket diyetisyeni ücretleri dahilinde gerçekleşecektir.

Beslenme Eğitimleri Verilmesi

Eğitim kurumlarının ve şirketlerin zaman zaman beslenme eğitimlerine ihtiyacı olmaktadır. Bu eğitimlerin firma ve okul bünyesinde yer alan diyetisyen tarafından verilmesi mümkün olacağı gibi ayrı bir hizmet olarak da talep edilebilir. Beslenme eğitimlerinin sıklığı, şekli ve hangi sektöre uygulandığı kurumsal diyetisyenlik ücretlerini etkileyecektir.

Sağlıklı Beslenme Yazarlığı Yapılması

Dergiler, gazeteler ve eğitim kurumları için firma diyetisyenliği kapsamında Sağlıklı Beslenme Yazarlığı programları da uygulanmaktadır. İhtiyacı olan kuruluşlara verilecek bu hizmet kurum diyetisyenliği fiyatları üzerinde etkili olacaktır.

Beslenme Eğitim Materyali Planlama

Anaokulu, ilköğretim, lise ve üniversiteler için beslenme eğitim materyali hazırlama hizmetleri de kurum diyetisyenliği kapsamında değerlendirilebilir. Belirli zamanlarda ve planlı yapılacak eğitimlerin diyetisyenlik fiyatları üzerinde etkili olduğu söylenebilir.

Mutfak Danışmanlığı Yapılması

Mutfak danışmanlığı yapılacak firmalarda hizmet kapsamında; ekipman yerleşiminden hijyene, personel görevlendirmesinden tüketilecek yiyeceklere kadar her türlü ihtiyaç karşılanmaktadır.

 • Mutfak düzeni oluşturmak/ Mekan konsepti
 • Malzeme yerleşim bölümleri
 • Ekipman sınıflandırma
 • Hijyen bilgilendirmesi
 • Menü belirlenmesi
 • İşletmeye özel reçeteler hazırlanması
 • Belirlenen menüde yer alan reçetelerin maliyet hesaplaması
 • Hazırlanan reçetelerinin uygulamalı eğitimlerinin verilmesi
 • Servis ve mutfak elemanlarının eğitimi gibi süreçleri kapsayan mutfak danışmanlığının yapılması başlı başına şirket diyetisyenliği fiyatlarını etkileyecektir.

Diyetisyen Ücretlerini Etkileyen Diğer Faktörler

Kendi Kliniğinde Ya Da Firma Bünyesinde Hizmet Vermesi

Firma diyetisyenliği fiyatları, diyetisyenin kurum bünyesinde ya da kendi kliniğinde çalışıp çalışmamasına göre değişebilir. Özel ve devlet hastanelerinde çalışan diyetisyenler aynı zamanda firmalara da hizmet verdikleri için danışmanlık ücretlerini kendileri belirlemektedir. Şirket bünyesinde çalışan diyetisyenlerin ise maaşları firmaya göre değişecektir.

Şirketlerin mutfaklarının sağlıklı beslenme kriterlerine göre güncellenmesi, haftalık ve aylık menüler hazırlanması bireysel beslenme danışmanlığından farklı bir süreci kapsadığı için ücretler de değişkenlik gösterecektir.

Unutmayın; kurum diyetisyenliği ücretleri için sabit bir rakam vermek söz konusu değildir, her firma için ayrı olarak belirlenir. Sağlıklı bilgi almak ve şirketinizin ihtiyacınız olan beslenme programını öğrenmek için size en yakın diyetisyen ile iletişime geçin!

Neden Kurum Diyetisyenliği?

 • Çalışanların sağlıklı beslenmesi
 • Çalışanların hastalıklara bağlı işe gelmeme oranlarının düşmesi
 • Çalışma performansının ve veriminin artması
 • Şirketin sağlık harcamalarında düşüş sağlanması
 • Doğru menü planlama ile mutfak atıklarının en aza inmesi
 • Sağlıklı kilo kaybına bağlı olarak iş yeri kazalarının azalması
 • Spor yapan çalışan sayısının artması
 • Menü giderlerinin azalması
 • Sağlıklı beslenme bilinci olan nesiller yetiştirilmesi için Kurum Diyetisyenliği!