kızamık tedavisi

Doğal Yollarla Kızamık Tedavisi – Ateş Düşüren Bitkiler!

Paramyxo virüsünün neden olduğu bir hastalık olan kızamık, genelde çocuklarda görülse de zaman zaman büyüklerde de ortaya çıkabilmektedir. Bulaşıcı bir hastalık olması nedeni ile kızamık tedavisi süreci iyi ve dikkatli geçirilmelidir.  Peki, kızamık hastalığı nasıl geçer?

Kızamık tedavisi için uygulanabilecek çeşitli yöntemler vardır. Bunlardan birincisi modern tıp anlayışı ile kızamık tedavisi yapılmasıdır. Bu yöntem ile kızamık belli bir seviyede tutulmaya çalışılır. Farklı ilaçlar kullanılarak kızamığın daha da yayılması engellenir. Bu süreçte antibiyotik kullanılmaz. Ancak hastalık sürecinde gelişen bazı durumlar nedeni ile antibiyotik kullanımı gerekebilir.

Modern tıp dışında kızamığa iyi gelen besinler tüketmek de tedavi sürecinde tercih edilebilir. Kızamığa iyi gelen besinler ve kızamığa iyi gelen bitkiler listesini aşağıda bulabilirsiniz.

Bunları sıralamadan önce kızamık hastalığına küçük yaşta yakalananların çocuk beslenmesi danışmanlığı ile besinleri kullanması önerilir. Aşağıda kızamığa iyi gelen bitkiler arasından bazıları farklı bünyelerde yan etkilere neden olabilir. Bunlar dışında hem büyük hem de küçük hastaların diyetisyen denetiminde bu besinleri tüketmesi gerekir.

Hastalıkta besin danışmanlığı dikkat edilmesi gereken bir konudur. Gelişi güzel tedavi uygulamak kızamığın daha büyüyerek farklı problemlere yol açmasına neden olunabilir

Kızamığa İyi Gelen Besinler

Kızamığa iyi gelen besinler oldukça fazladır. Kızamığa iyi gelen bitkiler hastalığın neden olduğu etkileri önemli ölçüde azaltabilir. Kızamığa iyi gelen bitkiler arasında zeytin yaprağı öne çıkarılabilir. Kızamığa iyi gelen besinler ve bitkiler:

 1. Zeytin Yaprağı

Zeytin yaprağı kızamık tedavisinde kullanılabilecek etkili bir bitkisel üründür. antibakteriyel ve antiviral özellikler barındırması nedeni ile Paramyxo virüsünün yok edilmesine yardımcı olur.

 1. Hint Leylağı Yaprağı

Anti bakteriyel ve anti-alerjik özelliğe sahip olan Hint Leylağı bitkisi, kızamık kaşıntısına ne iyi gelir? Diyenlerin tercih ettiği bir üründür.  Kaşıntı ve deri döküntüsüne iyi gelen bu yapraklardan 10 tanesini bir kapta kaynatarak güneşte bekletmek ve sonrasında cilde uygulamak yeterlidir. Kullanmadan önce mutlaka bir uzmana danışın.

 1. Arpa

Arpa da kızamık tedavi sürecinde oldukça faydalıdır. Bir bardak arpayı 3 bardak su ile karıştırıp kaynatarak içmek hem kaşıntılara iyi gelir hem de hastalık sürecinin daha rahat geçmesini sağlar.

çocuk beslenmesi danışmanlığı

 1. Lavanta Yağı

Özellikle hastalık nedeni ile uyku problemi çeken kişiler için ideal bir bitki özüdür. Nevresime bir iki damla damlatılarak hastanın daha rahat uyuması sağlanabilir.

 1. Bıldırcın otu

Bıldırcın otu yüksek ateşi düşürmede yardımcı olur. Diyetisyen kontrolünde kullanılmalıdır.

 1. Güzelavrat otu

Aynı bıldırcın otu gibi yüksek ateşi düşürür. Kızağımığın en büyük sorunu olan yüksek ateşi güzelavrat otu sayesinde düşürebilirsiniz.

 1. Kadife çiçeği

Kadife çiçeği, ateşi düşürmeye yardımcı diğer bir bitkidir.

 1. Fesleğen

Özellikle çocuklarda yüksek ateşi önleyen bir bitkidir. Kızamığa iyi gelen bitkiler arasında en kolay bulabileceklerinizdendir.

Yukarıda saydığımız bitkiler dışında; çocukların rahat uyumasını sağlayacak ve hastalığın daha kolay atılmasına yardımcı olacak bitkisel ürünleri de şunlardır:

 1. Zerdeçal
 2. Hindistan cevizi suyu
 3. Sarımsak
 4. Ihlamur
 5. Melissa
 6. Papatya
 7. Kuşburnu
 8. Neem Yaprağı
 9. Bitter Kabak
 10. Meyan Kökü

Kızamık tedavisi için elbette doktorunuzun önereceği ilaçları kullanmanız gerekmektedir. Ancak kızamık sonucu iz kalmaması, ateşin düşmesi ve kaşıntının azalması için doğal yöntemlere başvurmanızda herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Yine de aklınıza takılan sorular için Hastalıklarda beslenme danışmanlığı konusunda uzman diyetisyenlere danışmanızı tavsiye ederiz.

Yazdır

Yazdır

Bu yazıyı okuyanlar bunlarıda okudu: