Randevu Al
Randevu Al +90 (850) 532 33 44
Diyetisyen Misin?

Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Kilo Verdikten Sonra Tekrar Kilo Almanızın Gerçek Sebebi Ne?

Verilen Kiloların Geri Alınması Genetik Mi?

Uzun uğraşlar sonucu kilo veriyor ancak verdiğiniz kiloları tekrar mı alıyorsunuz? Sağlıklı beslendim ama yine de kilo almaya devam ediyorum mu diyorsunuz? Bu durumun altında yatan nedenler sizi oldukça şaşırtacak. Araştırmalara göre tekrar kilo almanın nedeni bedeninizin eski halini özlemesi olabilir. Evet, yanlış duymadınız. Bedeniniz kilo hafızası ya da kilo belleği denilen bir alışkanlığa sahip oluyor ve kilo verme yolculuğunuzda sizi yalnız bırakıyor.

Peki neden verilen kiloyu geri almamak için mücadele ederken vücudunuz size ihanet ediyor? Tekrar kilo almanın sebebi gerçekten ne? Gelin, yakından bakalım…

 

Kilo Belleği Mi Yoksa Bedenin Uyum Sağlayamaması Mı?

Bazı uzmanlar verilen kiloları geri alma sorununun kilo belleği değil uyum sağlama olduğunu söylüyorlar. Metabolizma hızı yeni kiloya alışmaya çalışırken düzensiz egzersizler, yeme içme rutininde yapılan değişiklikler ya da hormonal dengesizlikler kilo aldırabilir, diyorlar. Yani verilen kiloyu geri almak öncelikli olarak kişinin metabolizma düzenin bozulması ve vücudun buna uyum sağlamaya çalışırken yağ depolarını doldurması olarak görülüyor.

Verdiğim kiloları geri aldım diyenlerin bu durumunun kilo belleği olduğunu savunan araştırmacılar ise bağırsaklardaki bakterilerin doymak için farklı besinlere ihtiyaç duyduklarını, irade ve kararlarımızda etkili olduklarını söylüyorlar. Yani bir dilim tatlının ya da bir kaşık nutellanın yetmeme sebebini bu bakterilere bağlıyorlar. Onlarca kilo verdikten sonra bu bakterilerin aç kaldığını ve irademizi zorladığını söylüyor, iradesine yenik düşenlerin de tekrar kilo aldığını belirtiyorlar. Tekrar kilo almanın nedeni biraz da irademize hakim olamamaktan kaynaklanıyor.

Araştırmacılar tekrar kilo almanın nedeni olarak sadece irade eksikliğini örnek göstermiyorlar. Değişime karşı dirençli insanların, psikolojik destek ve kilo verdikten sonra düzenli bir beslenme programına da ihtiyaçları olduğunu söylüyorlar.

Temel olarak tekrar kilo almanın sebebi;

  • Vücudun şok diyetlerle kilo vermesi,
  • Onlarca verilen kilo sonrasında vücuttaki yağ ve vitamin depolarının boşalması,
  • Kilo korumayı başaramamak,
  • Hormonal değişiklikler,
  • Egzersiz ve diyet yapmamak,
  • Kilo vermenin rahatlığıyla birlikte sağlıksız beslenme alışkanlıklarına geri dönmek olarak gösteriliyor.

Bahsettiğimiz nedenlerle birlikte verilen kiloları geri alma durumu kişinin kendine uygun bir beslenme programı uygulamamasından kaynaklanıyor. Tekrar kilo almanın nedeni kişiden kişiye değiştiği için verilen kiloyu geri almak her zaman aynı sebeplerden kaynaklanmıyor. Verdiğim kiloları geri aldım diyenlerin mutlaka diyetisyenlerine ulaşarak tekrar kilo alma nedeni hakkında bilinçlenmeleri gerekiyor.

Ani Değişimlerden Sakının!

Vücudumuzun kilo verdikten sonraki sürece alışması oldukça uzun zaman alıyor. Bu nedenle bedenimizi ani değişimlerin içine sokmamalıyız.  Verdiğim kiloları geri aldım dememek için sağlıksız yeme alışkanlıklarımızı bırakmalı, diyetisyen öncülüğünde kilo vermeli ve spor yapmalıyız. Metabolizmayı hızlandıracak süt ve süt ürünleri, tahıllar, sağlıklı proteinler tüketmeliyiz. Yapay tatlandırıcılardan ve işlenmiş gıdalardan uzak durmalıyız.

Verilen kiloları geri alma gibi bir sorunla karşılaşmamak için kademeli ve sürdürülebilir bir beslenme alışkanlığı kazanmalıyız. Hem sağlığımızdan olmaz, hem de ideal kiloya kavuşuruz. Tekrar kilo almanın nedeni hakkında bilgi almak ve verilen kiloyu geri almamak için diyetisyen desteği şart!

Yorum Yap