keten tohumu yağı

Gençlik İksiri: Keten Tohumu Yağı!

Keten tohumu yağı en az 6.000 yıllık geçmişe sahiptir. Keten tohumu ne işe yarar? Keten tohumu, anti-enflamatuar omega-3 yağ asitleri ile hormonal dengeyi destekleyen lignanlar denilen antioksidan maddeler içerir. Keten tohumu yağının faydaları; sindirim geliştirmek ve sindirime yardımcı olmak, daha parlak bir cilde sahip olmak, kolesterolü düşürmek, şeker isteklerini azaltmak, hormonları dengelemek ve hatta kanserle savaşmaya yardımcı olmak gibi birçok konuyu kapsamaktadır.

Keten Tohumu

Keten tohumu, küçük, kahverengi, ten rengi veya altın renkli tohumlardır. Onlar önemli bir diyet lifi kaynağıdır; manganez, tiamin ve magnezyum gibi mineraller; ve bitki bazlı protein içermektedir. Keten tohumu zayıflamak için nasıl kullanılır sorularına hitaben bu proteinler çok yardımcı olmaktadır. Keten, dünyada alfa-linolenik asit (veya ALA) olarak adlandırılan bitki bazlı omega-3 yağ asitlerinin en zengin kaynaklarından biridir. Keten tohumu ile ilgili bir başka eşsiz gerçek, insan diyetlerinde 1 numaralı lignanın kaynağı olmalarıdır. Bu sebeple keten tohumu zayıflamak için nasıl kullanılır sorusunun yanıtında herkes aradığı cevabı bulabilir.  Menopoz için de etkisi büyüktür. Menapoz döneminde beslenme danışmanlığı konusunda da en etkili bitkisel çözüm olarak bilinir.

Keten tohumu bütün tohumlar halinde yenebilir ancak filizlendiğinde ve keten tohumu küspesi olarak öğütüldüğünde daha da yararlıdır. Keten öğütme her iki lif türünün emmesine yardımcı olur ve bu da faydalarının artmasını sağlar. Ayrıca keten tohumu yağı elde etmek için hazır keten tohumu yağı kullanılır, bu da kolayca sindirilmesine yardımcıdır. Keten tohumu yağı sağlıklı yağ kaynaklarındandır. Peki Keten tohumu ne işe yarar?

Keten Tohumu Faydaları

Keten tohumu ne işe yarar? En önemli keten tohumu faydaları şunlardır:

  • Fiber bakımından zengin, karbonhidrat bakımından zayıftır.
  • Omega-3 Yağ asitlerinde barındırır.
  • Cilt ve saçların kıllı olmasına yardımcı olur.
  • Kolesterolün düşmesinde yardımcıdır.
  • Glütensizdir.
  • Antioksidan bakımından zengindir.
  • Sindirim sistemini destekler.
  • Kanseri önlemeye yardımcıdır.
  • Kilo kaybı konusunda yardımcı olabilir. (keten tohumu zayıflamak için nasıl kullanılır sorularının yanıtı bu maddede gizli)
  • Keten tohumu yağı menopoz ve hormonal dengesizlik belirtilerini azaltmaya yardımcı olur.

yaşlılık döneminde beslenme danışmanlığı

Ayrıca Diyetisyen tarafından diyabet hastalarının kontrollerinde de kullanılmaktadır. Diyabete yardım etmesi için keten tohumu nasıl kullanılmalıdır? Araştırmalar, 3 ay boyunca günde üç kez belirli bir keten tohumu ürünü almanın, tip 2 diyabetli kişilerde ortalama kan şekeri seviyesinin bir ölçüsü olan hemoglobin A1C’yi düşürdüğünü göstermektedir. Diğer klinik araştırmalar, bir ay boyunca keten tohumu tozu alınmasının, tip 2 diyabetli kişilerde açlık kan glikozunu azaltabileceğini ve 3 ay boyunca keten tohumu alınmasının, glikoz intoleransı olan kişilerde kan şekeri düzeylerini düşürebildiğini göstermektedir.

Keten tohumu kürü yüksek kolesterol düzeyini de indirir. Bunun için özellikle de yaşlılık döneminde kullanılmalıdır. Araştırmalar, keten tohumu preparatlarının, “kötü kolesterol” ve düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) kolesterolü düşürdüğünü göstermektedir. Keten tohumu ile zayıflayanlar bu yöntemden de yararlanmıştır.

Yaşlılık döneminde beslenme danışmanlığı alanların bildiği bir detay da otoimmün bozukluklarına da iyi gelmesidir. Keten tohumunu ağızdan almak, SLE’li insanlarda böbrek fonksiyonunu iyileştirir. Keten tohumu nasıl kullanılır sorusunun en iyi cevabı ise farklı besinlerle karıştırarak yemektir. Keten tohumunun faydaları bununla da bitmiyor. Mide rahatsızlıkları, DEHB, cilt tahrişleri, mesane sorunları, divertikülit sorunu gibi durumlarda da kullanılabilir.

Keten Tohumu Nereden Bulunur?

Son yıllarda internet ağlarında da satışa açılmıştır. Ancak en sağlıklı yöntemlerden biri olarak güvendiğiniz bir aktardan almanızı öneririz. Hemen her aktarda keten tohumu yağı bulabilirsiniz.

Keten Tohumu Yağı Tüketecek Olanlara Öneriler

Keten tohumu yağı çok yararlıdır. Ancak bazı kişilerin de uzak durması önerilebilir. Keten tohumunu kimler kullanamaz? Çocukların kullanması çok tavsiye edilmez. Çünkü vücutta enzimler ile öğütülmesi gereken organizma yapısı henüz çocukluk zamanında ortaya çıkmamaktadır. Keten tohumu nasıl yenir? Yoğurt içine katılarak da yenebilir, yağı hazırlanıp cilde de sürülebilir.

Keten tohumu yağı kullanımı hakkında bilgi almak isterseniz diyetisyeninize başvurabilirsiniz.

Yazdır

Yazdır

Bu yazıyı okuyanlar bunlarıda okudu: