keten tohumu faydaları

Zayıflamanın Sırrı: Keten Tohumu!

Genel olarak Akdeniz iklimini seven keten tohumu; mavi, göze hoş gelen çiçeklere süslü ve uç kısımları sivri yapıda şekle sahiptir. Bu bitki genellikle yaz aylarında meyve vermeye başlarken, bunların yanında iki adet kadar tohum verir. Sağlık açısından keten tohumunun faydaları saymakla bitmez ve bu nedenle diyetisyenler tarafından sıklıkla kullanımı önerilmektedir.

Keten tohumu C, E ve K vitaminlerini bünyesinde barındırmasının yanı sıra kalsiyum, bakır ve demir gibi mineraller açısından da oldukça zengindir. Kilo vermek isteyenlerin başvurduğu keten tohumu, omega 3 yağları bakımından zengin olması açısından da tercih sebebi olmaktadır. Keten tohumu zayıflatır mı gibi sorular ise en çok merak edilenlerdir. İçerisindeki lifler sayesinde sindirimin düzenlenmesini sağlarken içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde de metabolizmayı güçlü kılar. Erkeklerde prostat kanserinin ve kadınlarda ortaya çıkacak meme kanseri gibi hastalıkları ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Saymakla bitmeyecek keten tohumunun faydaları:

 • Keten tohumu sindirim sistemi sağlığına faydalıdır.
 • Keten tohumu kalp sağlığını korur.
 • Metabolizmayı güçlendirir.
 • Kadınlık hormonlarını dengeler.
 • Keten tohumu menopoz sorunlarını ortadan kaldırır.
 • Yüksek kolesterolü dengeler.
 • Keten tohumu kanserle mücadele eder.
 • Diyabet sorunlarına iyi gelir.
 • Keten tohumu bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Kabızlığa iyi gelir.
 • Kilo vermeye yardımcı olur.

Keten Tohumu Nasıl Kullanılır?

Keten tohumunun faydaları olmakla beraber nasıl kullanılması gerektiği konusunda dikkat edilmesi gereken bir besin kaynağıdır. Keten tohumu nasıl kullanılır sorusuna verilecek cevap ise şu şekilde olacaktır;

Günlük olarak uykudan önce 1 ya da 2 çay kaşığı miktarında tohum yenilerek üzerine su içilir. Veya ikinci bir kullanım şekli olan keten tohumunu 3 fincan su içerisinde 10 dakika kaynatıp, süzdükten sonra içilerek tüketilebilir. Peki, keten tohumu zayıflamak için nasıl kullanılır? Keten tohumunu çay şeklinde demlendikten sonra içmek zayıflama açısından daha iyi etki göstermektedir. Ayrıca “Keten tohumu nasıl tüketilir?” sorusunun bir başka cevabı ise, öksürük, nezle gibi hastalık durumlarında kullanılacak ise 80 gram miktarında keten tohumu ile 40 gram miktarında rezene karıştırılır. Oda sıcaklığındaki su ile lapa biçimine getirilir ve göğüs ile sırt kısmına yerleştirilerek bekletilir. Hızlı bir şekilde rahatlama sağlayan keten tohumu, doğal tedavi olarak sıklıkla önerilmektedir.

online diyet danışmanlığı

Keten Tohumu Zayıflamak İçin Nasıl Kullanılır?

Özellikle zayıflamak ve fazla kilolarında arınmak isteyenlerin sıklıkla kullandığı keten tohumu, içerisinde yer alan maddelerin yardımı ile vücutta bulunan fazla yağların yakılmasını ve bağırsakların olduğundan fazla çalışmasını sağlar. Bu şekilde kilo vermek isteyenlere yardımcı olur. Zayıflamaya yardımcı baharatlar arasında olan keten tohumu, bilinçli bir şekilde tüketilmelidir. Zayıflamak isteyen bireylerin diyetisyen kontrolünde olması oldukça önemlidir. Ayrıca keten tohumu hakkında diyetisyeninizden daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Diyetiniz süresince kontrol altında olmanızı tavsiye ederiz.

Keten Tohumunu Kullanırken Dikkat Edilecekler

Keten tohumunun yararları oldukça fazla iken kullanımı sırasında dikkat edilmesi gerekmektedir. Online diyet danışmanlığı ve bireysel beslenme danışmanlığında özellikle bilinçsizce ve belirtilen miktarlardan fazla tüketilmemesi gerektiği söylemektedir. Ayrıca herhangi bir alerji durumunda doktora başvurulması oldukça önemlidir.

Keten Tohumunun Faydaları ve Zararları

Keten tohumu zayıflamaya yardımcı olan bitkiler arasında yer alır ve bununla birlikte diyetisyen tarafından hastalarına kullanımı tavsiye edilir. Bitkinin yararları olduğu gibi keten tohumu zararları da olabilmektedir. Müshil gibi bir işlevi olan bitkinin aşı kullanılması durumunda ishale neden olur. Aynı zamanda alternatif tıpta kullanılan keten tohumunun aşırı kullanması gibi durumlarında kanın pıhtılaşmasına neden olabilir. Bu da keten tohumu yan etkileri arasında gösterilebilir.

 

Yazdır

Yazdır

Bu yazıyı okuyanlar bunlarıda okudu: