kemoterapi sonrası beslenme

Kanser Tedavisi Sonrasında Beslenme Nasıl Olmalı?

Kanser hastalığı günümüzün en ağır hastalıklarından biri olarak kabul edilmektedir. Ayrıca, korkutucu olan gerçek ise kanser hastalığının görülme riskinin her geçen gün arttığı gerçeğidir. Kanser hastası olup yoğun bir kanser tedavisi geçirmiş bir hastanın kanser sonrası beslenme konusunda hassas ve özenli davranması gerekir. Tedavi esnasında iştahsızlık sık görülen bir durumdur, fakat tedavi bittikten sonra bu iştahsızlık yan etkisi git gide azalmaya başlar.

Kemoterapiden sonra iştahsızlığın azalmasıyla hasta artık yiyeceklere istek duymaya başlayacaktır. Bu ise olumlu bir durumdur. Ancak hastanın vücudu hassas olduğu için kemoterapi sonrası beslenme konusuna dikkat etmesi gerekir. İştahsızlık yan etkisi azalarak da olsa devam edeceğinden hastanın her yiyecekten istemese bile diyetini çeşitli yiyecekler yiyerek geçirmesi oldukça önemlidir. Doğal ve sağlıklı olmak şartıyla hastanın çeşitli yiyecekler yemesi kemoterapiden sonra beslenme için son derece önemlidir. Çünkü ağır bir hastalık ve tedaviden geçmiş vücudun tüm besinlere ihtiyacı vardır.

Kanser Sonrasında Uzmanlarından Beslenme Önerileri

Kanserden sonra beslenme konusunda oldukça titiz ve hassas davranması gereken hastalara uzmanların önerdiği başlıca şey doğal olmak şartıyla her türlü besini tüketmektir. Kanser sonrası uzmanlardan beslenme önerileri ise şöyle:

 • Sebze ve meyveler her çeşidiyle yenmelidir. Özellikle sebzelerin hem çiğ olarak hem de pişirilmiş olarak tüketilmesi radyoterapi sonrası beslenme açısından son derece önemlidir.
 • Yeşil yapraklı sebzeler ile lahana, karnabahar, fasulye, havuç ve brokoli gibi sebzeler tüketmek kanser sonrası beslenme önerilerinden ilkidir. Bu sebzelerin bazısını çiğ olarak bazısını ise bol kullanılacak şekilde soğan, maydanoz, sarımsak gibi tatlandırıcılarla pişirilip yenmesi de önerilir. Ayrıca, doğal baharatlar, fesleğen, dereotu ve nane gibi taze otlar da yapılan yemeklere konulup tüketilebilir.
 • Kemoterapi sonrası beslenme konusunda olmazsa olmazlardan biri de meyvelerdir. Her türlü meyve ve doğal meyve suları tüketmek vücudun kendini toparlamasına ve yeniden direnç kazanmasına fayda sağlayacaktır.
 • Bol su içilmesi önemlidir.
 • Fazla süt ( günde 1-2 bardaktan fazla) ani kan şekeri düşüşü ve yükselişi yaratacağından tüketilmemelidir.
 • Kırmızı et miktarı azaltılmalıdır.
 • Aşırı yağlı ve ağır yemeklerden uzak durulmalıdır.
 • Şeker oranı yüksek gıdalar tercih edilmemelidir.

kanserde beslenme danışmanlığı

Kanserden Sonra Hastalığın Tekrarlamasını Önlemede Yardımcı Olabilecek Beslenme Önerileri

Uzman diyetisyen ve doktorların radyoterapi sonrası beslenme konusunda hastalıklarda beslenme danışmanlığı yaptığını görüyoruz. Bu durum hastalar açısından çok önemlidir, çünkü kanser tedavisi sonrasında hastanın her türlü besine ve yapıtaşlarına ihtiyacı vardır. Hastaların kanser sonrası beslenme hususunda en çok dikkat etmesi gereken şey ise doğal yiyecekler tüketmesi, işlenmiş gıdalardan mümkün olabildiğince uzak durmasıdır.

Bunun yanı sıra;

 • İşlenmiş ve kepeğinden ayrılmış unlar yerine özü ve kepeği içinden ayrılmamış unlarla yapılan ekmekleri yemek kemoterapi sonrası beslenme açısından bir diğer önemli noktadır.
 • Tahıl ve bakliyat tüketimi de kanser tedavisini bitirmiş hastalar için önerilir.
 • Ayrıca, yağsız etler, derisiz tavuk etleri ve az yağlı balıklar da radyoterapi sonrası beslenme için önerilenler arasında yer alır.
 • Az yağlı olacak şekilde süt ve doğal süt ürünlerinin de tüketilmesi gereklidir.

Ayrıca, oldukça önemli olan bir diğer nokta yiyeceklerin pişirilme yöntemleridir. Yemekler pişirilirken genellikle, ızgara, fırında pişirme, buğulama, az yağda sote etme gibi yöntemlerin kullanılması da son derece önemlidir.

Hastalıklarda beslenme danışmanlığı hizmeti, diyetisyenler tarafından verilmektedir. Kanser tedavisi sonrası beslenme konusunda en doğru bilgiyi diyetisyeninizden öğrenebilirsiniz. Bu yüzden diyetisyen danışmanlığı hizmeti almanızı tavsiye ederiz.

Yazdır

Yazdır

Bu yazıyı okuyanlar bunlarıda okudu: