kemik hastalıkları

Kemik ve Eklem Hastalıkları Nedir? Nasıl Teşhis Edilir?

Kemik hastalıkları arasında en tehlikelileri doğuştan gelen kemik hastalıklarıdır. Bu kemik hastalıkları türlerinde tedavi yöntemi yoktur. Cücelik, kemiklerde biçim bozukluğu, elde ayakta fazladan parmaklar, raşitzm, osteomalazi, tümörler çeşitli kemik hastalıkları arasındadır. Eklem hastalıkları arasında en önemlisi belki de romatizmadır. Romatizma dışında en tehlikeli bir diğer eklem hastalığı da eklem iltihaplanmasıdır. Bu hastalıklar dışında eklem sakatlanmaları da eklem hastalıkları arasında yer almaktadır. Eklem ve kemik hastalıkları insanların günlük yaşantısını çok fazla etkilediğinden dolayı hastanın uzmana danışması sonucu yapılan incelemelerle teşhis edilmektedir. Bu yüzden sindirim sistemi hastalıklarında beslenme danışmanlığı hizmeti almanızı tavsiye ederiz.

Kemik Erimesi Nedir? Belirtileri nelerdir?

Kemik erimesi hastalığı yaşlandıkça ortaya çıkan bir hastalık olarak düşünülse de bu yanlış bir bilgidir. Erken teşhis edilmeli ve dikkatle araştırılmalıdır. Bir kırık, bir duruş bozukluğu kemir erimesi hastalığının belirtisi olabilmektedir. Omurgalarımızdaki bir ağrı, sırtımızdaki bir ağrı kemik erimesinin bir göstergesi olabilmektedir. Kemik hastalıkları arasında yer alan kemik erimesi hastalığı olan insanların vücudunda çok fazla kırık olmaktadır. Özellikle kalça kırığı insanların hareket edebilmesini engellemekte ve sonu ölüme kadar gidebilmektedir.

Romatizma Nedir? Belirtileri nelerdir?

Romatizma yediden yetmişe her yaşta insanın karşılaşabileceği bir hastalıktır. Romatizma eklem hastalıkları arasında yer almaktadır. Eklemlerimiz arasında yer alan sıvıların iltihaplanması sonrası ortaya çıkan bir hastalıktır. Romatizma hastalığına yakalanan kişiler bu hastalık ile yaşamayı öğrenmeli ve sürekli doktor kontrolünde olmalıdırlar. Romatizma belirtileri, kaslardaki ağrılar, sırt ve bel kısmında ağrıların olması, derinin sertleşmesi, ağızda kuruluk hissi, birden gelen ani ateşlenmeler vb. olarak karşımıza çıkmaktadır.

kemik ve eklem hastalıklarıda beslenme danışmanlığı

Menisküs Nedir? Belirtileri nelerdir?

Menisküs hastalığı spor yapan insanların çok fazla karşılaştığı ve spor hayatlarını sonlandıran türden bir hastalıktır. Eklem hastalıkları arasında yer alan menisküs hastalığı diz ekleminde yer alan ve hilal şeklindeki menisküslerin zarar görmesi sonrası oluşur. Menisküs belirtileri arasında tabi ki ilk olarak dizde meydana gelen ağrılar olacaktır. Dizimizi büktüğümüz durumlarda; örneğin merdiven çıkarken, tuvalete otururken meydana gelen ağrılar menisküs belirtileri arasındadır. Bu tür belirtiler halinde diyetisyen hekime danışınız.

Kireçlenme Nedir? Belirtileri nelerdir?

Kireçlenme eklemlerde meydana gelen iltihabın en çok görülen türlerindendir ve ülkemizde de çok sık rastlanan bir hastalıktır. Kireçlenme belirtileri arasında, ağrılar, eklemlerinizde hassaslaşma; yani hemen ağrı hissetme, eklemlerinizdeki sertleşmeler ve özellikle boyun tutulmaları, esnek hareket edememe, kemiklerdeki çıkıntı oluşumları kireçlenme belirtileridir.

Gut Hastalığı Nedir? Belirtileri nelerdir?

Bu hastalık genellikle yeme içme konusundaki alışkanlıklarımıza bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Diyetisyenler bu konuda en doğru bilgiyi verecek kişilerdir. Bu yanlış bilinen bir algıdır çünkü bu hastalık sadece yeme içmeye bağlı değildir. Gut hastalığı metabolizma hastalıkları arasında yer alır. Özellikle ürik asit atımı konusunda sıkıntı yaşayan insanlarda meydana gelmektedir. Gut hastalığının belirtileri arasında sabahları meydana gelen eklemlerimizdeki ağrılar gösterilebilir. Geceleri de gut hastalığı sebebiyle ağrılarla uyanabilirsiniz.

Kemik Kırığı Belirtileri Nelerdir?

Kemik kırığı vücudumuzdaki kemiklerin genellikle bir baskı sonrası parçalanması ve zedelenmesiyle oluşur. Kemik hastalıkları arasında yer alan kemik kırığı belirtileri arasında ağrı, kırık şüphesi olan bölgede şişme, şeklin bozulması, işlev bozukluğu veya kaybı, anormal şekilde hareket etmesi şeklinde gösterilmektedir.

Yazdır

Yazdır

Bu yazıyı okuyanlar bunlarıda okudu: