kemik ve eklem rahatsızlıklarında beslenme

Kemik ve Eklem Hastalıklarında Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Kemik ve eklem hastalıklarında beslenme nasıl olmalı konusu bu tarz kemik ve eklem hastalığına yakalanmış hataların en çok merak ettiği konular arasında yer alıyor. Çünkü her ne kadar bu süreç bir fizik tedavi ile destekleniyor olsa da kemik ve eklem rahatsızlıklarında beslenme aşırı özen gösterilmesi gereken bir konudur. Kemik hastalıklarında kemikler zayıflayıp kırılacak seviyeye kadar bile gelebilir. Bu bağlamda kemikleri güçlendirmeye ve daha sağlam hale getirmeye yönelik kemik hastalıklarında beslenme adımları takip edilebilecektir. Bu kemik erimesine iyi gelen besinler dışında zarar verenlere değinilecek olursa çok fazla tuz kullanımı ve kafein kullanımı sizlere aşırı nitelikte zarar veriyor diyebiliriz. Çünkü asitli olarak sayılabilecek gıdalar kemiklere daha fazla zarar veriyor ve bu da sizin hastalığınızı daha tetikler nitelikte sağlığınız adına bir tehdit oluşturacaktır diyebiliriz. Sizler de daha sağlıklı olabilmek ve fizik tedavi ile desteklediğiniz bu süreç içerisinde daha kaliteli bir yaşam seviyesine sahip olabilmek için beslenmenize dikkat etmeniz gerekecektir. Bu yüzden sindirim sistemi hastalıklarında beslenme danışmanlığı hizmeti almanızı tavsiye ederiz.

Kemik Hastalıklarında Beslenme

Kemik hastalıklarında beslenme genel olarak kemikleri güçlendirmeye yönelik kalsiyumlu gıdalar tüketilmesi olarak söylenebilecektir. Vücut içerisinde sahip olunan az seviyede kalsiyum miktarı ve yeterli miktarda d vitamini alınamamasına bağlı olarak kemikler hastalığa yakalanma riskini arttırabilir. Bu yüzden kemik ve eklem rahatsızlıklarında beslenme boyunca gerek ampul adı verilen d vitaminleri veya buna bağlı olarak d vitaminlerini nereden alacağınızı öğrenerek buna bağlı olarak d vitamini takviyenizi yapıyor olmanız gerekecektir. Kemiklerin dostu olan kalsiyum içeren gıdaları da, örneğin süt, yoğurt, peynir gibi, tüketerek; kemik hastalıklarında beslenme süreci içerisinde daha yararlı gelecek olan yiyecekler ve içecekler olacaktır.

kemik ve eklem hastalıklarında beslenme danışmanlığı

Kemik Erimesine İyi Gelen Besinler

Kemik erimesine iyi gelen besinler genel olarak hem hastaların seveceği türden hem de doğal gıdalar da olduğu için hastaların da pek çok tercih ettiği şeyler arasında yer almaktadır. Kemik erimesine iyi gelen besinler olarak öncelikle meyvelerden başlanılabilir. Kayısı yüksek çoğunlukla kalsiyum ve magnezyum içerdiği için en sağlıklı meyvelerden birisi olabilecektir. Sonrasında süt, soğan marul, brokoli, üzüm çekirdeği ve narenciye yiyecekleri harika denilebilecek bir nitelikte bu hastalara iyi gelmektedir. Diyetisyen hekimlerden en doğru bilgiyi alabilirsiniz.

Eklem Hastalıklarında Beslenme

Eklem hastalıklarında beslenme ise eklem rahatsızlığına iyi gelen besinler tüketilerek daha sağlıklı bir hastalık tedavi süreci geçirilebiliyor olacaktır. Bunun için de ne gibi gıdalar ile beslenme takviyesi yapabileceğiniz konusundaki bilgilere geçilecek olursa şöyle ki eklemlerde yine kemiklere bağlı olarak kireçlenme ya da güçsüzleşme gibi durumlara uğrayabilir. Kemik ve eklem rahatsızlıklarında beslenme konusunda, eklem rahatsızlığına iyi gelen besinler genellikle demir ve kalsiyum içerikli gıdalar olmaktadır.

Eklem Rahatsızlığına İyi Gelen Besinler

Eklem rahatsızlığına iyi gelen besinler genel olarak özel çalışan beslenme uzmanları ya da diyetisyenler tarafından eklem rahatsızlığına yakalanan hastalara özel olarak hazırlanmaktadır. Çünkü bu hastalar asitli ve zararlı gıdalara maruz kalmaları durumunda hastalıklarını daha fazla tetikleyecektir. Yani sizler iyileşmeye çalışırken hastalığınız ve tedavi süreciniz daha da kötüye gidebilir. Bu yüzden kalsiyumlu ve aşırı tuz miktarı olmayan gıdaları tüketerek sizler eklem rahatsızlığınıza iyi gelecek besinleri tüketebilirsiniz.

 

Yazdır

Yazdır

Bu yazıyı okuyanlar bunlarıda okudu: