Kemik ve Eklem Hastalıkları Tedavileri Nelerdir?

Kemik ve eklem hastalıkları tedavileri nelerdir ve ne zaman yapılır, ne gibi durumlarda ihtiyaç duyulur diye bakılacak olursa bu konu detaylıca incelenmesi gereken başlıklar arasında yer almaktadır. Eklemler hayatımız boyunca vücudumuzda çok önemli bir önem taşıdığı için herhangi bir sağlık açısından bozukluk yaşanması durumunda bizleri ve günlük hayatımızı oldukça zora sokacaktır. Çünkü eklem denilen şeyin ne olduğu ve nerelerde bulunduğuna bakacak olursak kollarda, bacaklarda, boyunda, parmaklarda hemen hemen çoğu yerde eklemler bulunuyor. Bizler eklemler sayesinde hareket yeteneğimizi konuşturabiliyoruz. Ve bu şekilde bir eklemlerde ortaya çıkacak kemik ve eklem hastalıkları tedavisi bulunuyor olabileceği için sizlere bunlardan bahsetmemiz gerekir. Öncelikle kemik ve eklem hastalıkları tedavisi hangi şekilde eklem hastalığı bulunuyor olmasına bağlı olacak şekilde farklı tedavi şekilleri uygulanabilmektedir. Travma gibi durumlardan sonra yaşanan eklem hastalıklarında soğuk pres yaparak uygulanır. Buna ek olarak ağrıların da geçebilmesi ve biraz rahat edebilmek için ağrı kesici ilaçlar ile desteklenebilir. Eklemler ve kemikler üzerinde romatizma tedavisi olarak da isimlendirilebileceği gibi romatizmal hastalıklarda da tedavi sürecinin iyi bir şekilde takip edilmesi gerekir. Ayrıca eklemler ve kemikler üzerinde kireçlenmeler bulunuyor ise buna çözüm olarak da fizik tedavi egzersizleri ile diyetisyen desteği ile de takip süreci devam ettirebilir.

Fizik Tedavi Hangi Durumda Uygulanır?

Fizik tedavi hangi durumlarda uygulanır kapsamında neler yapılabileceğine ve ne gibi durumlar ile karşı karşıya kalındığında bilgi sahibi olunması gereken konular hakkında sizlere bilgiler aktaracağız. Öncelikle fizik tedavi herhangi bir neden doğrultusunda karşı karşıya kalınan hastalıklar, travmalar ve ya bir süre sonra yaşlanma ile birlikte yaşlılığın da vermiş olduğu hareketlerde azalma durumlarından uygulanabilecek çözüm uygulamalarından birisi olmaktadır. Fizik tedavi kemik ve eklem hastalıkları tedavisi sonucunda da tedavi amaçlı olarak uygulanabilecektir. Fizik tedavi ne gibi durumlarda uygulanabilir diye bakılacak olursa; tenisçi dirseği, kifoz, skolyoz ve duruş bozuklukları dahilinde meydana gelen sırtta ve omurgada ağrılar, bel ve boyun fıtığı ile karşılaşılan durumlarda, ve eklemlerin bulunduğu noktalarda olabilir. Yani eklemlerin bulunduğu noktalar da şöyle ki omuzlarda, kollarda, bileklerde, dizlerde veya kalçalarda meydana gelen ağrılar sonucunda fizik tedavi uygulamaları hasta üzerinde uygulanmaya başlanabilir. Fizik tedavi süresince beslenmenize dikkat etmelisiniz. Bu konuda diyetisyen desteği almanızı tavsiye ederiz.

kemik ve eklem hastalıklarında beslenme danışmanlığı

Fizik Tedavi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fizik tedavi yapılması sonucunda sizler kendinizi daha zinde ve iyileşmiş olarak hissedeceğiniz için metabolizmanız ve vücut içerisindeki kan akışı da hızlanacaktır. Bu yüzden buna bağlı olarak fıtık ve ağrılar sebebiyle ihtiyaç duyduğunuz için olan hareket kısıtları tedavi sonrasında çoğunlukla ortadan kalkacağı için siz ve vücudunuz artık daha canlı ve hareketli bir hal alacaktır. Bu yüzden doktorunuzun tedavi sonrası talimatları takip edilmeli ve ters bir hareket yapmamaya dikkat edilmelidir. Aksi takdirde ağrıları tekrar canlandırabilirsiniz ve tedavi sürecinde olmanız yeniden başlayabilir.

Kemik Erimesi Testi Ne Zaman Yapılır?

Kemik erimesi tedavisi için bunu bilmek ve belirgin hale getirerek süreci başlatmak üzere kemik erimesi testi yapılması gerekecektir. Fakat bu bağlamda ne zaman kemik erimesi testi yapılacağı konusunda bilgi sahibi olmayabilirsiniz. Kemik erimesi testi genel olarak menopoza giren kadınlarda bu evre sonrasında yapılmaya başlanabilir. Bununla birlikte 65 yaşını geçmekte olan kadınlar da kemik erimesi testine tabii tutulabilecektir. Buna ek olarak vücudunda daha önceden kırık olan veya herhangi bir yaralanma durumunda meydana gelebilecek önlem açısından da kemik erimesi testi yapılabilecektir. Ayrıca diyetisyen önerileriyle hazırlanmış beslenme blogu üzerinden, doğru beslenme hakkında ipuçlarını alabilirsiniz.

Yazdır

Yazdır

Bu yazıyı okuyanlar bunlarıda okudu: