Eklemlerinizin Sağlığını Kaya Koruğu İle Koruyun!

Son yıllarda adını duyuran bir diğer şifalı bitki de kara koruğudur. Ülkemizde Akdeniz sahillerinde Mersin, Silifke, Taş ucu yörelerinde yetişen kaya koruğu, adından da anlaşılacağı gibi kaya yarıklarında kumlu topraklarda yetişmektedir. Bitkinin tamamı kullanılabilir, genellikle salatası yapılır ve turşusu kurulur. Kaya koruğu bitkisinin sağlığa yararı da oldukça fazladır. Doğal tedavi yöntemleri arasında sıklıkla kullanılmaktadır.

Kaya Koruğu

Aslında kaya koruğu bitkisi, ege ve özellikle denize yakın yerlerde çok sık çıkan bir bitki olduğu için kaya koruğu nerede satılır sorusu pek sorulmayan bitkidir. Çünkü çoğu insan kaya koruğu sipariş hattı diye bir hat bulamaz. Zaten bu bitki denize yakın her yerde bulunmaktadır. Satılan bir bitki olmadığı için de kaya koruğu fiyatı diye bir şey söz konusu değildir. Ancak kaya koruğu faydaları oldukça fazladır. Kaya koruğu salatası yemeği yapılarak tüketilmektedir.

Kaya Koruğu Faydaları Nedir ?

Genellikle bireysel beslenme danışmanlığı hizmeti veren yerler ege bölgesindeki müşterilerine kaya koruğu salatası tavsiye etmektedirler. Çünkü kaya koruğu bitkisi ege bölgesinde bolca bulunduğundan müşterilerine aktarlara gitmelerini tavsiye etmemektedirler. Zaten kaya koruğu otu bölgedeki dağ ve tepelerde bolca bulunmaktadır. Kaya koruğu zeytinyağı ve sarımsak gibi ürünlerle karıştırılıp merhem haline de getirilmesinin dışında, kaya koruğu faydaları aslında hafif kaynatılıp yenilmesiyle ortaya çıkmaktadır. Çiğ tüketilmeyen ve genellikle kaya koruğu salatası yapılan bu bitkinin çeşitli alkollü meze şeklinde kullanıldığı da bilinmektedir.

Kaya koruğu bitkisi genellikle deniz kenarında yetişen bir bitki olarak bilinmektedir. Kaya koruğu faydaları ise:

  • Guatr ile egzama dâhil birçok hastalığın tedavisinde kullanılan şifalı bir bitkidir.
  • Ayrıca Kaya koruğu salatası denilen lezzetli bir salata ile vücudunuzu hem mikroplardan hem de hastalıklardan rahatlıkla koruyabilirsiniz.
  • Bitkinin diğer bir faydası da yaralara ve yanma izlerine karşı çok etkili bir bitki olduğudur.
  • Özellikle eski ege köylerinde, bu bitki ile çok çeşitli ve şifalı merhemlerin hazırlandığı bilinmektedir.
  • Ayrıca bu güzel bitkinin salatası dışında çok çeşitli yemek ve meze tarifleri de bulunmaktadır.

kemik ve eklem hastalıklarında beslenme

Kaya Koruğu Nereden Alınır – Nerede Yetişir ?

Aslında kaya koruğu nedir? Kaya koruğu bir sahil bitkisidir. Kaya koruğu nerede yetişir gibi bir sorunun da cevabı deniz börülcesinde saklıdır. Çünkü aynı ortamda yetişmektedirler. Kaya koruğu bitkisinden yapılan kaya koruğu salatası en faydalı yemeklerdendir. Ek olarak kaya koruğu nasıl yapılır sorunun ey iyi cevabını verecek olanlar diyetisyen doktorlardır.

Kaya Koruğu Nasıl Yapılır ?

Kemik ve eklem hastalıklarında beslenme problemleri yaşayanlar kaya koruğu nereden alınır sorusunu çok sık sormaktadırlar. Ancak kaya koruğu bitkisinden yapılan kaya koruğu salatası sayesinde kara koruğu faydaları oldukça fazla ve etkilidir. Ek olarak yemek ve meze tarifi konusunda kaya koruğu tarifi olarak en çok yapılan yemek yoğurtlu veya zeytinyağlı salatalar şeklinde olmaktadır.

Kaya Koruğu Tüketim Önerisi ve Yan Etkileri

Kaya koruğu tüketim şekilleri bellidir. Eğer ki kaya koruğu faydaları net görülmek isteniyorsa kaya koruğu salatası şeklinde tüketmek doğru olacaktır.

Kaya koruğu bitkisi uzun süre tüketildiğinde karaciğer sorunlarına neden olabilmektedir. Bu nedenle doktor ve diyetisyen önerisi dahilinde kullanılmamalıdır.

Yazdır

Yazdır

Bu yazıyı okuyanlar bunlarıda okudu: