karaciğer yağlanmasında beslenme

Karaciğer Yağlanmasının Neden Oluşur? Önlemenin Yolları

Karaciğerin vücudumuzdaki en büyük organ olduğunu ve vücudumuzda çok önemli görevleri olduğunu biliyor muydunuz? Birçok antik uygarlık karaciğeri en hayati organlardan biri olarak kabul etmektedir. Vücudumuzdaki en çok çalışan organlardan biri olan karaciğerin sindirime yardım etme ve kanı temizleme gibi önemli görevleri vardır. Karaciğer yağlanması, trigliserid içerikli yağların karaciğerde yoğunluğunun artmasıyla görülür.

Karaciğer yağlanmasında beslenme konusu karaciğer yağlanmasının tedavisi için gerçekten önemli bir konudur. Karaciğer beslenmesi konusuna dikkat edilmez ise karaciğer yağlanması gerçekten önemli hastalıklara neden olabilmektedir. Aşırı kilolar ve obezite karaciğer yağlanmasına davetiye çıkarmaktadır. Bununla birlikte insülin direncinin ortaya çıkması karaciğer yağlanması için önemli bir etkendir. Kan şekerinin yüksek olması ve kişinin diyabet hastası olması karaciğer yağlanması için en bilindik sebeplerdendir.

Karaciğer Yağlanması İçin Beslenme Önerileri

Karaciğer yağlanmasında beslenme diyeti çok sayıda farklı besin maddesini içermektedir. Bu besin maddeleri karaciğer beslenmesi için çok önemli gıdalardır. Aldığınız kalori miktarını düşürmek ve yüksek lifli doğal gıdalar yemek karaciğer yağlanmasına ne iyi gelir sorusunun cevabıdır aslında.

Diyetisyenler genellikle kişinin sağlık durumuna, damak tadına ve semptomlarına uygun diyetler hazırlamaktadır. Karaciğer yağlanmasında beslenme diyetleri, de bu amaçla hazırlanır. Karaciğer hastalıkları için hazırlanan diyetlerin olmazsa olmazı sarımsaktır. Advanced Biomedical Research dergisinde yapılan araştırmada sarımsağın zayıflamaya yardımcı olarak karaciğer hastalıklarında beslenme konusunda da büyük avantaj sağladığından bahsedilmiştir. Yakın zamanda yapılan içinde Omega-3 asitleri bulunan yiyecekleri yemenin de, karaciğerin yağ seviyesinin korunmasını sağlayarak karaciğer yağlanması için bir çözüm olabileceğini ortaya koymuştur. Annals of Hepatology dergisinde yapılan araştırmaya göre kahvenin içerisindeki maddelerin hipertansiyon ve kolesterolün düşürülmesi önemli rol oynamaktadır. Bu araştırma kahvenin karaciğer beslenmesi konusunda da önemli katkıları olduğu ortaya konmuştur.

karaciğer hastalıklarında beslenme danışmanlığı

Karaciğer Yağlanmasında Uzmanlar Tarafından Tüketilmesi Tavsiye Edilen Gıdalar

Bu bölümde karaciğer yağlanmasını önlemek için ne yemeliyiz sorusunun cevabını bulabilirsiniz. Karaciğer yağlanmasına karşı tüketilebilecek gıdalar:

  • Birçok sebze karaciğer yağlanmasında diyet listesinde bulunabilir fakat brokoli bu konuda bir baş tacıdır. Journal of Nutrition dergisinde yapılan bir araştırma uzun dönemli brokoli tüketiminin karaciğer yağlanmasını engellediğini ortaya koymuştur.
  • Uzun yıllardır doğal tedavi amacıyla kullanılan çay ve diğer şifalı bitkiler de karaciğer yağlanması tedavisinde kullanılabilir. Yeşil çay ve papatya çayı bunların en önemlileridir.
  • Omega 3 bakımından zengin kuru yemişler özellikle ceviz karaciğer yağlanmasının tedavisinde oldukça etkilidir.
  • Avakado da kan şekerini ve oksidatif stresi düşürdüğünden dolayı karaciğer yağlanmasının tedavisinde kullanılabilir.
  • Elma sirkesi, limon, karahindiba da karaciğer yağlanmasına iyi gelmektedir.

Karaciğer yağlanması sırasında özellikle şeker ve şekerli gıdalardan mümkün mertebe uzak durmalısınız. Şekerli gıdaların yanı sıra alkollü içecekler de karaciğer yağlanması tedavisi sırasında tüketilmemelidir. Alkollü içecekler ve şekerli gıdalar gibi rafine tahıl içeren tüm gıdalar karaciğer yağlanması tedavisi sırasında kullanılmamalıdır. Tüm bunların yanı sıra kızarmış ve bol tuzlu yiyeceklerden de karaciğer hastalıklarının tedavi süresi boyunca yenmemelidir.

Karaciğer yağlanmasında beslenme, mutlaka üzerinde durulması gereken bir konudur. Karaciğer yağlanması için bazı hususlara dikkat edilmelidir. Karaciğer hastalıklarında beslenme danışmanlığı hizmeti almak en doğru karar olacaktır. Bu yüzden diyetisyen desteği almanızı tavsiye ederiz. Karaciğer yağlanmasında beslenme önemi büyüktür. Doğru beslenme programı sayesinde tedavi sürecinde olumlu sonuçlar alınabilir. Diyetisyen tavsiyelerine uymanız gereklidir.

Yazdır

Yazdır

Bu yazıyı okuyanlar bunlarıda okudu: