karaciğer yağlanması diyeti

Karaciğer Yağlanmasında Etkili Diyet Tarifleri

“Karaciğer yağlanması nasıl olur?” Sağlıksız beslenme, hareketsizlik, yanlış diyet uygulaması ve alkol tüketimine bağlı olarak gelişen, adından da anlaşılacağı gibi karaciğerin yağ tutması hastalığına karaciğer yağlanması denir. Dünyada da yaygın olan bu hastalık ülkemizde her 4 kişiden birinde görülmektedir. Karaciğer kendi yenileyebilen bir organ olduğundan, karaciğer yağlanması diyeti uygulandığından bu sorunun önüne geçilebilir. Karaciğer diyeti, burada biriken yağların belli bir süre içinde yakılması için oluşturulur.

Karaciğer hastalıklarında beslenme çok önemlidir. Bu nedenle karaciğer yağlanması diyeti uygulanarak sorunun önüne geçilebilir. Uzmanların yaptığı açıklamalarda, mevcut kilodan yüzde 3’lük bir azalma sağlanır ise karaciğerdeki yağ oranı %35 oranında gerilemektedir. Bu nedenle karaciğer yağlanması için diyet uygulamanın yanında spor da yaparak yağlanmanın azaltılması sağlanabilir.

  • Alkole bağlı olarak gelişen karaciğer yağlanması için uygulanabilecek en iyi karaciğer yağlanması diyeti, alkolü bırakmaktır. Belli bir süre alkol içilmediği takdirde karaciğer yağlanmasında ciddi gerileme görülebilmektedir. Diğer etkenlere bağlı olarak oluşan karaciğer yağlanması için diyet listesi hazırlanarak sorunun önüne geçilebilir.
  • Beslenme programında basit karbonhidrat denen yiyeceklerden olabildiğince uzak durulmalıdır. Beyaz ya da esmer ekmek, unlu yiyecekler, mısır gevreği, patates, gazlı içecekler ve glikoz içeren meyve suları tüketilmemelidir.

Karaciğer hastalıklarında beslenme oldukça önemlidir. Karaciğer yağlanması neden olur, öncelikle bu araştırılmalıdır. Daha sonrasında teşhis konularak karaciğer yağlanması diyet listesi hazırlanmalıdır. Kişiye ve hastalığının derecesine göre özel hazırlanan karaciğer yağlanması diyeti, mutlaka uzman diyetisyen kontrolünde uygulanmalıdır. Bu yüzden karaciğer hastalıklarında beslenme danışmanlığı hizmeti almanızı tavsiye ederiz.

karaciğer hastalıklarında beslenme danışmanlığı

Karaciğer Yağlanması İçin Tavsiye Edilen Diyet Tarifleri

Karaciğer yağlanması diyetinde zararsız yağlarla hazırlanan besinler yer almalıdır. Karaciğer yağlanması diyet listesi sebze ağırlıklı olması, mümkünse bakliyat ve tam tahıllı ürünlerden oluşturulmalıdır. Bunlar dışında gün içinde meyve tüketimini arttırmak da karaciğer diyeti etkisini arttırmak için önemlidir. Karaciğer yağlanması olan kişilerde genelde insülin direnci vardır. İnsülin direncinin olması ise salgılanan insülinin tam olarak kullanılamamasına, bu da kanda glikoz birikmesine yol açar. Kanda fazla olarak glikoz, karaciğer tarafından yağa çevrilir. Bunun için karaciğer yağlanması için diyet listesi oluşturulurken, listede et yerine balık yenmesi tavsiye edilir. Ayrıca sağlıklı yağlar, ceviz, fındık gibi kuruyemiş ürünleri de tavsiye edilen yiyecekler arasındadır.

İnternette sıkça görüldüğü gibi karaciğer yağlanması için bitkisel karışımlara ise temkinli yaklaşılmalı. Bunlar karaciğer yağlanmasının önüne geçmediği gibi karaciğere zarar da verebiliyor. Bu neden içinde ne olduğu tam olarak bilinmeyen bitkisel karışımları kullanmak yerine bir diyetisyenden ya da konun uzmanından yardım almak gerekiyor.

Karaciğer Yağlanmasına Karşı Koruyan ve Önleyen Diyet

Örnek karaciğer yağlanması diyeti:

Kahvaltı:

1 bardak yarım yağlı süt
2-3 yemek kaşığı yulaf ezmesi
2 dilim ananas veya 1 adet muz ya da 1 adet elma
2 adet ceviz içi

Ara öğün:

Şekersiz yeşil çay
10 adet badem veya fındık

Öğlen:

1 porsiyon bakliyat yemeği
1 bardak ayran
Mevsim salata
1 dilim tam buğday ekmeği

İkindi:

1 dilim yarım yağlı beyaz peynir
1 dilim wasa

Akşam:

1 porsiyon etli-kıymalı-tavuklu sebze yemeği
1 kase yarım yağlı yoğurt
Mevsim salata
1 dilim tam buğday ekmeği

Gece:

1 porsiyon meyve

Diyetisyenler, karaciğer yağlanmasına karşı günde bir adet şekersiz kahve içmenin büyük faydası olduğunu söylüyor. Ancak kahve reflüyü arttırdığı için böyle bir uygulama yapmadan önce doktor onayının alınması gerekiyor.

Kahvenin dışında, diyet listelerinde olmazsa olmaz yiyecek ise meyvedir. İşlenmiş etlerden (salam, sosis, sucuk, hazır küfte veya burgerler) ya da karbonhidratı çok yüksek olan yiyecekleri tüketmek yerine, sebze ve meyve tüketmek karaciğeri oldukça rahatlatacaktır.

Yazdır

Yazdır

Bu yazıyı okuyanlar bunlarıda okudu: