karabiber yağı

Sigarayı Bırakamayanlara Müjde! Karabiber Yağının Mucizevi Etkisi!

Karabiber yağı tüm dünya mutfaklarında çok yaygın kullanılmaktadır. Genelde de yemeklerde kullanılan lezzet verici bir besin olarak bilinir. Ancak aynı zamanda karabiber yağı şifa verici bir besindir. Karabiber yağı günümüzde tıbbi ilaçlarda, koruyucu bir madde olarak ve parfümeri gibi çeşitli alanlarda değerlendirilmektedir. Karabiber yağının faydaları içerisinde bol miktarda barındırdığı vitamin ve mineraller sayesinde gerçekleşir. Bu vitamin ve mineraller sayesinde genel vücut sağlığına birçok faydası vardır. Tıbbi hamleler dışında bitkisel ve beslenmeye dayalı çözümler de çoğu zaman yarar sağlamaktadır. Karabiber yağının faydaları arasında:

  • kolesterolü düşürmek,
  • iştahsızlığı gidermek,
  • sigara bırakmaya yardımcı olmak gibi birçok yarar mevcuttur.
  • Bu gibi faydaları sayesinde son zamanlarda karabiber yağından yapılan detox programı da uygulanmaya başlanmıştır.

Özellikle son yıllarda sigara bırakmakta sıkıntı yaşayan kişilere önerilmektedir. Karabiber yağını yemeklerde sık kullandığınızda hatta zerdeçal ile karıştırarak tükettiğinizde sigarayı bırakma savaşında size yardımcı olacaktır. Bu bakımdan uzmanlar karabiber yağının bağımlılıklarından kurtulmak isteyenlere önermektedir.

Peki karabiber yağı ne işe yarar, karabiber yağı nasıl yapılır, karabiber yağının faydası nedir ve karabiber yağı nereden alınır diye merak ediyorsanız cevabı yazımızın devamında.

Karabiber Yağı

Karabiber yağı ne işe yarar? Karabiber yağı birçok hastalıkta kullanılmaya başlanmış olan bir besindir. İçerisinde birçok vitamin ve mineral barındırır. Bu zenginliği onun tüm vücut sağlığına iyi gelmesini sağlamaktadır. Başta bağımlılıklardan kurtulmayı sağlamanın dışında sindirim sistemini iyileştirmeye yarayan ve koruyucu, önleyici bir içeriğe sahiptir. İçeriğinde bulunan piperine maddesinin birçok sıkıntının giderilmesini sağlayan önemli bir maddedir. Yapılan araştırmalarla da ispatlanmıştır. Özellikle sindirim sistemi bozuklukları olan kişilere diyetisyen tarafından uygulanan tedavilerde sık sık kullanılır.

Karabiber Yağının Faydaları

Karabiber yağının sağlığa birçok faydası bulunmaktadır. Bunların başında ağrı ve sancıları kesmek, kolesterolü düşürmek, iştahsızlığı gidermek, kan dolaşımını hızlandırmak, kanseri önleyici özelliği ve sindirim sistemini rahatlamak gibi birçok fayda sayılabilir. Hatta birçok doğal kozmetik ürünlerinde de kullanılmaktadır. Karabiber yağı dudak dolgunlaştırmada da kullanılan bir madde olarak da bilinmektedir.

detox programı

Ağrı ve sancıları rahatlatır

Karabiber yağı içerisinde barındırdığı antienflamatuvar ve antispazmodik özellikleri nedeniyle birçok ağrıyı dindirir. Özellikle tendinit, artrit, romatizma semptomlarını azaltma ve boyun ağrısı tedavisinde sık kullanılmaktadır.

Kolesterolü düşürür

Karabiber yağının bulunduğu diyetlerde karabiber yağının kişilerin kolesterol seviyesini dengelediği gözlenmiştir. Lipit düşürücü etkisi sayesinde karabiberin iyi kolesterol konsantrasyonunu arttırdığı bilinmektedir.

İştah açıcı özelliği vardır

Karabiber yağının aynı zamanda iştah açıcı bir özelliği de bulunmaktadır. Aynı zamanda nörolojik rahatsızlıkları olan insanlarda yutmayı kolaylaştırdığı da ifade edilmektedir. Karabiber yağının solunması ya da yutulması refleks yutma hareketinin gelişmesini sağlamaktadır.

Vücutta detoks etkisi gösterir

Karabiber yağı tüketildiğinde ısınma hissi yaratmaktadır. Bu nedenle terlemeyi ve idrar sökümünü hızlandırdığı için detoks etkisi göstererek toksinlerden arınmanızı da sağlamaktadır. Bu durum da şişlik ve iltihap gibi sıkıntıların giderilmesine neden olur.

Kan dolaşımını teşvik eder

Karabiber yağı her türlü sağlıklı dolaşımı teşvik etmektedir. Mukus ve safra akışını da harekete geçirir. Farklı yiyeceklerle karıştırılarak alındığında da ısıtıcı özelliklere sahiptir. Bu da yine dolaşımı hızlandırmaktadır. Bunun için karabiber yağını tarçın veya zerdeçal yağı ile karıştırabilirsiniz.

Anksiyete ve sigara krizlerini azaltır

Yapılan araştırmalar neticesinde karabiber yağı sigara, alkol ve benzeri gibi bağımlılıklara sahip olan kişilerde sigara, alkol tüketim isteğini azalttığı görüşmüştür. Bu noktada uygulanan şey ise karabiber yağının kokusunu teneffüs etmektir.

Buna ek olarak karabiber sigara sonrası tedirginlik, stres ve anksiyete yaşayan kişilerin de sakinleşmesini sağlamaktadır. Bu araştırmalar sonucunda karabiber yağının sigara gibi alışkanlıkları bırakmak isteyen kişilere yardımcı olduğu gözlenmiştir.

Kanser önleyici davranış gösterir

Yapılan araştırmaya göre karabiber yağı anti-inflamatuar, antioksidan ve antikanser aktiviteleri sergilemektedir. Bu nedenle karabiberden üretilen peptitin gibi bileşiklerin kanser hücrelerini bastırdığı gözlenmiştir. Kanser oluşumunun özellikle başlangıcında bu özellikler gösterdiği bilinmektedir.

Sindirime yardımcı olur

Karabiber yağının en bilinen faydası ise sindirim sistemini rahatlatmasıdır. Kabızlık, ishal, gaz problemleri gibi sıkıntıları hafifletmektedir. Karabiber yağının, midenin asit salgısını dengelemek için de oldukça faydalı olduğu görülmüştür. Eğer sindirim probleminiz varsa sindirim sistemi hastalıklarında beslenme konusunda yardım almanı faydalı olacaktır.

Karabiber Yağı Nasıl Yapılır?

Karabiber yağının yapılışı ise çok basittir. Eşit miktarda karabiber ve zeytinyağını iyice karıştırdıktan sonra bir kaba yerleştiriniz. Ardından üzerine 50cl su ilave edip suyu çekilinceye kadar pişiriniz. Böylece karabiber yağını elde etmiş olursunuz. Bu yağı istediğini bir yemekte rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bunun dışında isterseniz aktarlardan da alabilirsiniz.

Yazdır

Yazdır

Bu yazıyı okuyanlar bunlarıda okudu: