kara mürver

Sindirim Sistemi Sorunlarına Doğal Çözüm: Kara Mürver!

Çok eski zamanlardan beri var olan kara mürver yaşlı bitkiler grubundandır. Kara mürverin faydaları arasında doğal olarak iyileştirici yönleri bulunmaktadır. Soğuk algınlığı, grip, sinüs sorunları, sinir ağrısı, iltihaplanma, kronik yorgunluk, alerjiler, kabızlık ve hatta kanser gibi problemler etki ettiği rahatsızlıklar arasında bulunur. Semptomların başlangıcından itibaren ilk 48 saat içinde kullanıldığında, grip süresini ortalama dört gün önce hafifletebilme etkisinin olduğu araştırmalarda ortaya çıkarılmıştır. Kara mürver bitkisi antioksidan etkisi ile de bilinir.

Kara Mürver Bitkisi

Kara mürver özütü ve bitkisi Sambucus, Adoxaceae ailesindeki çiçekli bitkilerin bir cinsidir. Farklı Sambucus türlerinde yaygın olarak mürver veya “yaşlı bitki” olarak adlandırılır. Yaşlı bitkinin meyveleri ve çiçekleri ilaç olarak kullanılmaktadır. Kara mürver nerede bulunur? Mürver, Avrupa, Afrika ve Asya’nın bazı bölgelerine özgüdür, ancak ABD’de yaygınlaşmıştır. Yaprakları ve beyaz çiçekleri (yaşlı çiçekler) vardır. Bu çiçekler olgunlaştıkça yeşilden kırmızıya dönüşen meyveler verir.

Kara Mürver’in En Temel 5 Faydası

  1. Kara mürver mükemmel bir genel bağışıklık sistemi güçlendiricisidir. İmmün uyarıcı etkilere sahip oldukları bilinen antosiyanidinler olarak adlandırılan kimyasal bileşikler içerir. Mürver özü, hem soğuk algınlığı hem de grip semptomları için güvenli, verimli ve düşük maliyetli bir tedavi olarak gösterilmiştir.
  2. 2016’da Besinler hakkında yayınlanan bir çalışmada, mürver takviyesinin solunum yollarındaki soğuk algınlığının süresini ve semptomlarını azaltabildiği gösterilmiştir. Birçok kara mürver bitkisinin faydaları üzerine yapılan çalışma, bu bitkinin grip benzeri semptomları hafifletmede oldukça etkili olduğunu göstermiştir.
  3. Kara mürver bitkisi antienflamatuar ve antioksidan özellikleriyle sinüs sorunlarına yardımcı olabilir. Bir sinüs enfeksiyonu, burun geçişlerinin etrafındaki boşlukların iltihaplandığı bir durumdur ve bu antiviral bitki, bir sinüs enfeksiyonu için doğal bir çözüm olarak bilinir.
  4. Kara mürverin faydaları arasındaki bir diğer önemli katkı diyabet ile ilgilidir. Hem çiçek hem de meyve olarak kara mürver bitkisi geleneksel olarak diyabet tedavisinde kullanılmıştır. Araştırma, mürver ekstraktlarının glikoz metabolizmasını ve insülin salgısını uyardığını ve kan şekeri düzeylerini düşürdüğünü doğrulamıştır. Diyetisyen hizmetleri alanındaki bir diğer katkıda hem kolay bir şekilde idrara çıkmayı sağladığı hem de bağırsak problemlerini giderdiği görülmüştür. Çalışmalar mürver ya da Sambucus’un doğal diüretik etkileri olduğunu göstermiştir. Bu sebeple siz de sindirim sistemi hastalıklarında beslenme takviyesi alıyorsanız bu bitkiden yararlanabilirsiniz.
  5. Kara mürver, kozmetik ürünlere rakip olarak gösterilen bir bitkidir. Biyoflavonoidleri ve antioksidanları, yüksek A vitamini içeriği ile birlikte, cilt sağlığı için harikalar sonuçlar ortaya çıkarabilmektedir. Araştırmacılar, mürverde bulunan bir bileşiğin cilde doğal bir destek verdiğini düşünmektedirler.

sindirim sistemi hastalıklarında beslenme

Peki bu kadar önemli faydalar arasında kara mürver ekstresi hiç zarar vermez mi? Diyetisyen kontrolünde bile olsa eğer aşırı dozda kullanırsanız kara mürverin faydaları haricinde zararları ile de tanışmanız olağandır. Peki bu zararlar neler olabilir? Kara mürver zararları:

  • Müshil, diyabet, bağışıklık sistemi güçlendirici, idrar söktürücü, teofilin ilaçları ile aynı anda kullanılmamalıdır. Aksi halde etkileşime geçebilir ve vücudun dengesini bozup, sağlığı olumsuz etkileyebilir.

Kara Mürver Nerede Bulunur?

Kara mürver vitamin olarak bilinir ve aktarlardan kolaylıkla edinilebilir. Diyetisyen hizmetleri çalışmalarında da kara mürver çokça tercih edilir. Doğru kullanım açısından kara mürver bitkisinin diyetisyen eşliğinde kullanılmasını tavsiye ederiz. Aksi halde istenmeyen sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Yazdır

Yazdır

Bu yazıyı okuyanlar bunlarıda okudu: