kanserden korunmak için beslenme

Kanserden Korunmak İçin Doğru Beslenme

Kanser artık çağımızın hastalığı olarak birçok kişi tarafından kabul görüyor ve insanlar kanserden korunma yolları hakkında bilgi sahibi olmaya çalışıyorlar. İşte bu yazıda sizlere kanserden koruyan besinler hakkında bilgi alabilirsiniz.

Kanserden korunmak için doğru beslenme oldukça önemli. Öncelikli olarak kanser yayıcı ve tetikleyici besinlerden uzak durmanız gerekiyor. Salam, sosis ve sucuk gibi sakatatlar ile işlenmiş gıdalar, hayvansal yağlar ve donmuş yiyecekler kanserin uyarıcıları arasında yer alıyor. Bu gibi yiyeceklerden uzak durmak ve doğru beslenmek kanseri büyük ölçüde engelliyor.

Kanserden Korunmak için Uzmanlarından Beslenme Tavsiyeleri

Kanser ve korunma yolları konusunda birtakım uzman doktorların önerilerini dinlemek sizin için oldukça faydalı olacaktır. Bilhassa kanser hastası nasıl beslenmeli sorusunun cevabını onlar çok daha iyi verecektir. Uzmanlar özellikle brokoliyi kanser tedavisi gören kişiler için öneriyor. Fakat brokoliyi mikrodalgada pişirerek değil haşlayarak yemeniz gereklidir. Taze yer fıstığı yemek de içindeki selenyumdan dolayı kanserden korunmada oldukça etkilidir.

Harvard Üniversitesinin 1000 erkek üzerinde yaptığı araştırmada göre kanında selenyum bulunanların kansere yakalanma riskinin yüzde 48 düştüğü tespit edildi. Yer fıstığı, ayrıca diyetisyen kişiler tarafından çokça tavsiye edilen bir yiyecektir. Taze fıstık yemenin yanı sıra limonata içmenin de kanserden koruyan bir yiyecek olduğu uzmanlar tarafından kanıtlanmıştır. Kanserden korunmak için beslenme şeklinizi bu yazıdaki tavsiyelere göre şekillendirebilirsiniz fakat unutmayın ki bizim burada söylediklerimiz sadece tavsiyeden ibarettir. Daha detaylı bilgiyi hastalıklarda beslenme danışmanlığı veren yerlerden alabilirsiniz.

hastalıklarda beslenme danışmanlığı

Kansere Karşı Koruyan 20 Yiyecek

 1. Yabanmersini tüketmek kanserden korunma yolları arasında ilk sıralarda yer alır. Her gün sabah kahvaltısında tahıl gevreğinize bir miktar yaban mersini katarak kanserden korunabilirsiniz.
 2. Enginar yiyerek özellikle başta cilt kanseri olmak üzere birçok kanser çeşidinden korunabilirsiniz. Kanserden koruyan besinler arasında önemli bir besin olan enginarı haşlayarak tüketebilirsiniz.
 3. Akşam yemeklerinde Norveç’in vazgeçilmez balığı olan somon balığı da kanserden koruyan besinler arasındadır.
 4. Kanserden korunmak için beslenme yollarının vazgeçilmezlerinden biri de C ve E vitamini içeriği dolayısıyla kividir.
 5. Kanserden korunma yolları konusunda, özellikle de prostat kanseri, yeşil soğanın önemi büyüktür. Yeşil soğan yiyen kişilerde kanser riskinin yüzde 50 düştüğü gözlemlenmiştir.
 6. Finlandiya’da yapılan bir araştırmaya göre lahana turşusu da kansere karşı korunmakta oldukça etkilidir.
 7. İçinde oldukça bol miktarda zeytinyağının bulunduğu Akdeniz diyeti de kanserden korunmak için gayet iyi bir yoldur. Diyetisyen tavsiyeleri de bu yöndedir.
 8. Özellikle günde 2-3 bardak siyah çay içmek kadınlarda rahim kanseri riskinin azaldığı gözlendi.
 9. Kanserden korunmanın önemli yollarından birini de düzenli elma tüketmek olduğu söylenebilir.
 10. Salatalarınıza bir miktar avokado katmak da sizi kanserden korumada oldukça etkili bir yoldur.
 11. Kepek, en popüler diyet liflerinin arasında yer almaktadır. Kepekli ürünleri tüketmek kanser riskinizi azaltacaktır.
 12. Lahana özellikle kolon kanserinden ve diğer kanserlerden koruması ile bilinen bir yiyecek olduğu için sıkça tüketmeniz tavsiye edilir.
 13. Havuçları haşlamak veya çiğ halde yemek de sizi kansere karşı koruyacaktır.
 14. Kirazları özellikle çiğ yemek sizi kansere karşı korumada etkili olacaktır.
 15. Kahve ve bilhassa Türk Kahvesi sizi kansere karşı korumakta fazlasıyla yeterli olacaktır.
 16. Hurma yemek sizi kalp hastalıklarından koruyacağı gibi kansere karşı da korur.
 17. Yumurtanın beyazı D vitamini içeren ender yiyeceklerdendir. Yumurta yemek kalp hastalıklarından koruyacağı gibi kanserden de korumaktadır.
 18. Kahvaltıda bir adet greyfurt yemek veya bir bardak greyfurt suyu içmek kansere karşı korunmada oldukça etkili olacaktır.
 19. Bezelye ve bezelye ile yapılan ürünleri de tüketerek kanserden korunabilirsiniz.
 20. Nar suyu da kanserden korunmak için tavsiye edilen gıdalardan biridir. Sık sık tüketin.

Hastalıklarda beslenme danışmanlığı hizmeti alarak, kanser tedavisi konusunda en doğru bilgiyi alabilirsiniz. Kanser tedavisi, kanserden korunma yolları gibi pek çok konuda bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu yüzden diyetisyen desteği almanızı tavsiye ederiz.

Yazdır

Yazdır

Bu yazıyı okuyanlar bunlarıda okudu: