kanser tedavisinde beslenme

Kanser Tedavisinde Beslenme Nasıl Olmalı?

Günümüzde büyüyen kentleşme, teknolojinin her yerde olması, radyoaktif yayılımlar ve sigara kullanımın çok fazla artmasından dolayı kanser hastalığı oldukça sık rastlanan bir hastalık haline gelmiştir. Kanserin bu denli günümüzde yaygınlaşmasının en büyük sebeplerinden bir diğeri ise hazır yiyeceklerin çok sık tüketilmeye başlanması, yağ ve şeker alımına hiç dikkat edilmemesi olarak gösterilebilir. Bu bakımdan kanser tedavilerinde beslenme programları göz ardı edilemeyecek kadar büyüktür. Genel olarak kanser ve korunma yolları araştırıldığında karşımıza tek bir ortak nokta çıkmaktadır. Bu noktayı ise kansere iyi gelen besinler konusu oluşturmaktadır.

Kansere karşı savaşmanın en doğru yolu hastalık ortaya çıkmadan önce kanserden korunma yolları gibi konular hakkında araştırmak yapmaktır. Bilinmesi gereken yegane şey günümüzde kanser tedavisi amaçlı birçok tıbbi gelişme yaşansa dahi tedavi sırasında dikkat edilmesi gerekenler önemlidir. Özellikle kanser tedavisi sırasında yapılan beslenme hataları kötü sonuçlar doğmasına neden olabilmektedir.

Kanser tek bir hastalık değildir. Bu yüzden rahim kanseri, ve yumurtalık kanseri gibi bölgelerinde bulunabileceği gibi gırtlak kanseri ve bağırsak kanseri gibi vücudun çok farklı bölgelerinde de bulunabilmektedir.

kanserde beslenme danışmanlığı

Kanser Tedavisi Sırasında Bunlara Dikkat Edin

Uzun süre alabilen kanser tedavi sırasından dikkat edilmesi gerekenler konusu tedavinin sonuç vermesi açısından önemlidir. Genel olarak kanserle savaşmak için kanser tedavisinde beslenme programları almak ve bunları uygulamak ilk aşamalardan biridir. Bu bakımdan tedavi sırasında dikkat edilmesi gerekenler konusunu bilmek daha sağlıklı bir hayat yaşamanızda yardımcı olacaktır. Bu bakımdan hastalıklarda beslenme danışmanlığı önemli bir konum teşkil etmektedir. Bu danışmanlık için uzman tavsiyeleri alabileceğiniz gibi diyetisyen aracılığı ile de alabilirsiniz.

Kanser Tedavisinde Uzak Durulması Gereken Yiyecekler

Öncelikle kanser tedavisi sırasında yapılan beslenme hataları doğrultusunda hareket etmemek için gıda tüketimine dikkat edilmesi gerekir. Zaten tedavi sırasında dikkat edilmesi gerekenler konusunun başında da bu bulunmaktadır. Bu sadece mide kanseri ya da lenf kanseri ve ilik kanseri için değil bütün kanser türleri için önemlidir.

Kanser tedavisi sırasında yapılan beslenme hataları arasındakilerin başında alkol ve tütün ürünlerinin yanı sıra, ağır yağda pişen yiyecekler, marketlerdeki hazır süt, yoğurt, meyve suyu, konserve gibi gıdalar gelmektedir. Bu bakımdan ilk olarak uzman tavsiyeleri içerisinde kalmak gerekmektedir. Özellikle akciğer kanseri olan kişilerin tütün ürünlerinden uzak durması şarttır. Sadece akciğer kanserinde değil cilt kanseri, kolon kanseri ve hatta kan kanseri gibi farklı bölgelerindeki kanser çeşitleri içinde besin alımına dikkat etmesi gerekir.

 • Hayvansal yağlar kısıtlanmalıdır.
 • Az yağlı süt ürünleri tüketilmelidir.
 • Tuzlanmış, tütsülenmiş ve turşu gibi salamura gıdalar az tüketilmelidir.
 • Salam, sosis, sucuk gibi işlenmiş gıdalardan uzak durulmalıdır.

Kanser Tedavisinde İyi Gelen Yiyecekler

Kanserin tedavi sürecinde devamlı olarak uzman tavsiyeleri almak çok önemlidir. Bu doğrultuda alınan kanser tedavisinde beslenme programları azami kuvvetle uygulanmalıdır. Bu bakımdan tavsiyeler ise köy yumurtası, tereyağı, zeytinyağı, doğal süt, ceviz, fındık, şekersiz çay, roka, maydanoz gibi doğal olan yiyecekler yer almaktadır.

Ayrıca her türlü sebze çeşidini içeren bir beslenme şekli benimsenmelidir. Et yerine haftanın bazı günleri kurubaklagiller tüketilmelidir. Günde en az 5 porsiyon her renkten olan sebze ve meyveler yenmelidir ve yüksek posalı gıdalar tüketilmelidir.

Kansere iyi gelen yiyecekler ise şunlardır:

 • Kırmızı meyveler
 • Brokoli
 • Soya fasulyesi
 • Yeşil çay
 • Kefir
 • Zerdeçal
 • Turp
 • Böğürtlen
 • Fesleğen
 • Domates
 • Kivi
 • Ceviz

Doğal yiyecekler kanser tedavisinde beslenme programları içerisinde en çok tüketilen yiyeceklerdir. Bu yüzden hastalıklarda beslenme danışmanlığı hizmeti almanızı tavsiye ederiz.

Yazdır

Yazdır

Bu yazıyı okuyanlar bunlarıda okudu: