kan grubuna göre beslenme

Kan Grubuna Göre Beslenme Nedir? – En İyi Kan Grubu Diyeti

Son yılların en çok konuşulan konularından birisi olan kan grubuna göre beslenme uzman diyetisyen Dr. Peter j. D’Adamo’nun öne sürdüğü bir diyet programıdır. Dr. D’Adamo’nun anlatısına göre her kişinin kan grubu ile beslenme biçimi arasında ciddi bir bağ vardır. Bu da aynı zamanda sağlığımızı direkt olarak etkileyen bir faktördür. Bu sebeple insanlar kendi kan gruplarına uygun şekilde besinler tükettiği taktirde daha sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olur. Kan grubuna göre diyet de kalıcı şekilde zayıflamanın bir anahtarı olabilir.

Bu beslenme biçiminde kan gruplarının analizi yapılarak bir diyet listesi ortaya çıkarılır ve böylece kişi kendi kan grubuna uygun beslenerek sağlıklı bir şekilde kilo verebilir. Hatta Dr. A’Adamo insanların bu şekilde beslendiği taktirde birçok ölümcül hastalıktan korunabileceğini ve insanların kolay bir şekilde kilo vererek aynı zamanda kilolarını koruyabileceğini de öne sürer. Kan grubu diyeti diyetisyen önerisiyle uygulanabilir.

diyet koçluğu

Hangi Kan Grubu Nasıl Beslenmelidir?

Dr. Peter j. D’Adamo kitabında yer alanlara göre eğer kan grubunuz A ise diğer kan gruplarına nazaran bağışıklık sisteminizin zayıf olması nedeniyle sebze ve meyve ağırlıklı beslenmelisiniz. Bu kişilerin hayvansal gıdalardan; süt ve süt ürünleri, hayvansal yağlar, et ürünleri gibi yiyeceklerden uzak durmaları tavsiye edilir. A grubundan olan kişilerin kalp hastalıkları, kanser ve diyabet rahatsızlıklarına yakalanma riski yüksektir. Bu neden kan gruplarına göre beslenmeleri tavsiye edilir. Bütün beslenme önerileri, diyetisyen kontrolünde olmalıdır.

Kilo verirken yapılan yanlışlar arasında, bilinçsiz yapılan diyetler bulunur. Kan grubuna göre diyet yapılması kişiyi bilinçsiz diyetlerden de korumuş olacaktır.

Kan grubu B olanların ise daha çok meyve, sebze, tahıl, balık, süt ürünleri ve dana etinden oluşan dengeli bir beslenme programı benimsemeleri önerilmektedir.

Ab kan grubundan olanların da vejetaryen bir şekilde beslenmeleri gerektiği belirtilmiştir. Ancak az da olsa süt ürünleri (yoğurt gibi) ve balık ürünleri tüketmeleri tavsiye edilir. Kan grubu diyeti temel besinleri ihmal etmemenizi de sağlayabilir.

Eğer kan grubunuz 0 ise protein değeri yüksek ve karbonhidrat yönünden zayıf olan besinleri tüketmelisinizdir. Kepekli gıdalar da aynı zamanda tüketebileceğiniz besinler arasındadır.

0 Kan Grubuna Göre Beslenme – Kan Grubuna Göre Diyet

 • Kahvaltı: 2 dilim tereyağlı ince ekmek dilimi, 1 bardak taze sebze suyu, bir adet muz ve bitki çayı.
 • Öğle: 100 gram az yağlı dana eti, Ispanak yemeği ya da salatası, Elma veya ananas
 • Ara Öğün: Sadece bitki çayı
 • Akşam: Buharda pişmiş brokoli, kuşkonmaz, patates ve kuzu eti yemeği, Karışık taze meyve salatası ve bitki çayı

A Kan Grubuna Göre Beslenme– Kan Grubuna Göre Diyet

 • Kahvaltı: 1 bardak limonlu su, Bitki çayı veya kahve, Akçaağaç pekmezi katılmış yulaf ezmesi, Greyfurt suyu
 • Öğle: Bir adet yeşil salata, Kırmızı veya yeşil elma, 1 dilim kepekli buğday ekmeği
 • Ara Öğün: Fındık veya Fıstık ezmesi sürülmüş bir dilim kepekli ekmek, 2 erik veya yeşil elma, şekersiz yeşil çay
 • Akşam: Lazanya, Brokoli yemeği veya çorbası ve yeşil veya başka bir bitki çayı

B Kan Grubuna Göre Beslenme– Kan Grubuna Göre Diyet

 • Kahvaltı: Yağsız süt ile mısır gevreği, muz, meyve suyu
 • Öğle: Az yağlı ince dilim peynir, közde hindi eti, kepekli ekmek
 • Akşam: Buharda pişmiş sebzeli balık, taze meyve salatası, yeşil çay veya kahve

AB Kan Grubuna Göre Beslenme– Kan Grubuna Göre Diyet

 • Kahvaltı: Limonlu su, 1 bardak greyfurt suyu, 1 dilim ekmek, Yoğurt ve son olarak kahve
 • Öğle: 100 gram kızarmış hindi, 2 ince dilim çavdar ekmeği, 2 adet erik, bitki çayı
 • Ara Öğün: Bir dilim kakaolu kek, bitki çayı
 • Akşam: Az yağlı omlet, karışık kızartma, az miktarda meyve salatası, kahve

Diyet koçluğu hizmeti alarak, diyetisyenlerle sağlıklı bir şekilde beslenme programınızı uygulayabilirsiniz. Kan grubuna göre kilo almak ve vermek hakkında bilgi alabilirsiniz. Kan grubuna göre beslenmenin yararlarını öğrenebilirsiniz.

Yazdır

Yazdır

Bu yazıyı okuyanlar bunlarıda okudu: