kalp hastaları için yemek listesi

Kalp Hastaları İçin Yemek Listesi – Kalp Yetersizliği ve Beslenme

Kalp hastalıkları çağımız için son derece dikkat edilmesi gereken hastalıklardan biri haline gelmiştir. Özellikle dengesiz ve sağlıksız beslenme sonucu görülen kalp hastalıkları için kalp hastaları nasıl beslenmeli sorusu da oldukça sık duyulan bir sorudur. Peki kalp hastaları için yemek listesi nasıl hazırlanır, kalp hastaları için beslenme önerileri nelerdir? Birlikte bakalım…

İlk öneri, sigarayı ve alkolü bırakmak olacaktır. Özellikle damar sertliği yaşayan kalp hastalarının diyet ile ilgili dikkat etmesi gerekenler arasında sigarayı acilen bırakmak gelir. Alkolün ise doğrudan kalp hastaları için diyet listesi içinde olumsuz anlamda bir yeri yoktur. Ancak aşırı alkol tüketimi karaciğer yağlanmasına sebebiyet verdiği için kalp ve damar sağlığını olumsuz etkilemektedir.

Kalp Hastalarının Dikkat Etmesi Gerekenler

Kalp hastaları için yemek listesi önerileri arasında her gıda maddesinden dengeli ve yeterli bir şekilde tüketmek bulunur. Ayrıca yemek yenilen saatin de kalp hastalarının diyet ile ilgili dikkat etmesi gerekenler arasında son derece önemli olduğunu hatırlatalım. Kalp hastaları için diyet listesi genel hatlarıyla şu şekildedir:

  • Yağ oranı düşük bir diyet olmalıdır.
  • Kızartma yerine fırın veya ızgaraya geçiş yapılmalıdır.
  • Özellikle yoğun bir karbonhidrat diyetinden kaçınılmalıdır.
  • Fast food dan olabildiğince uzak durulmalıdır.

kalp damar hastalıklarında beslenme danışmanlığı

Kalp Hastası Olanlar Dikkat! Sağlıklı Bir Kalp İçin Beslenme Tüyoları

Kalp damar hastalıklarında beslenme danışmanlığı yapan uzman diyetisyen kişilerin önerdikleri beslenme tüyoları aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  • Haftada 2 veya 3 kereyi aşmamak şartıyla yumurta yenebilir. Fakat haşlama yumurta tercih edilmelidir.
  • Haftada 2 kez balık tüketilmesi önerilir. Balık dışında kalan diğer deniz mahsulleri tüketilmemelidir.
  • Kırmızı et ise haftada 1 kez tüketilmelidir. Yağsız etler tercih edilmelidir.

Kalp Hastaları İçin Özel Diyet Listesi Önerileri

Günümüzde sık görülen rahatsızlıklardan olan kalp hastaları için yemek listesi yapılması ve hastanın bu listeye uyması oldukça önemlidir. Kalp hastaları için diyet listesi içerisinde olmazsa olmaz maddelerden biri de şekeri azaltmaktır. Şeker hem yoğun bir karbonhidrat içerir hem de işlenmiş şeker içerisindeki zararlı maddeler özellikle kalp hastalarının hastalıklarını tetiklemektedir. Bu sebeple, işlenmiş şeker yerine doğal şeker kaynaklarını ölçülü bir şekilde tüketmek bir kalp hastalarının diyet ile ilgili dikkat etmesi gerekenler arasında yer alır. Doğal pekmez ve bal gibi ürünler, meyveler doğal şeker kaynaklarıdır.

Kalp hastaları için Faydalı Besinler ve Beslenme Önerileri

Kalp hastalarının dikkat etmesi gereken noktalar maddeler halinde sıralanmıştır:

  • Tuz kullanımını azaltın. Kalp hastaları için diyet listesi içinde olmazsa olmazlardan biri de günde en fazla 2 çay kaşığı tuz kullanmalarıdır.
  • Soğanı kavurmadan çiğ olarak yemeklere koyun. Cinsi ne olursa olsun kullanılan yağlar eğer kavurma ve kızartma işlemleri gibi işlemler sonucu yakılıyorsa özelliği bozulur ve sağlığa zararlı hale gelir.
  • Margarin kesinlikle kullanmayın. Onun yerine doğal tereyağı yenmelidir.

Kalp hastaları için yemek listesi hazırlanması, aynı şekilde kalp hastaları için diyet listesi düzenlenmesi gibi pek çok konuda; diyetisyen desteği almanızı tavsiye ederiz. Kalp hastaları için faydalı besinler, mutlaka beslenme programında olmalıdır. Bu yüzden kalp damar hastalıklarında beslenme danışmanlığı hizmeti alınması oldukça önemlidir.

Yazdır

Yazdır

Bu yazıyı okuyanlar bunlarıda okudu: