kalıcı kilo vermek

Kalıcı Kilo Vermek İçin Yapılması Gerekenler – Hızlı Kilo Vermek

Zayıflıyorum ancak verdiğim kiloları tekrar alıyorum diyenlere kalıcı kilo vermek için sağlıklı öneriler…Kalıcı kilo vermenin yolları…

Kalıcı kilo vermek, günümüzdeki şok diyetler ve kişiye göre düzenlenmemiş beslenme programları nedeniyle mümkün olmamaktadır. Öncelikli olarak sağlıksız diyetleri bir kenara bırakmak gerekir. Ardından da kişinin kendisine yoğunlaşarak sürekli kilo almasının ya da kilo verememesinin, halsizliğinin, açlığının, vücut şişliğinin, baş dönmelerinin, sinirli hallerinin ne ile ilgili olduğunu anlaması için muayeneden geçmesi gerekir. Uzman diyetisyenler ve beslenme danışmanları sayesinde kişiye özel kilo vermenin yolları belirlenmiş olur.

Kilo Verirken Yapılan Yanlışlar

Kalıcı kilo vermenin önündeki en büyük engellerden biri de zayıflamanın az beslenerek mümkün olacağı düşüncesidir. Bu az beslenme sizi açlık krizlerine sürüklerken akıbetiniz buzdolabı önünde sağlıksız besinleri tüketmek olacaktır.

Aynı zamanda diyet yaparken algıda seçiciliğiniz fazlalaşır. Tatlıyı çok seviyorsanız her yerde tatlı görürsünüz. Midemde bir delik var galiba, yiyorum doymuyorum diyorsanız, büyük olasılıkla vücudunuzda insülin direnci, şeker düşüklüğü gibi bir metabolik hastalık vardır. Yani kilo almanızın ya da verememenizin nedeni bilmediğiniz bir hastalık kaynaklı olabilir.

Ayrıca halsizliğiniz varsa ve vücudunuz şişiyorsa tuzlu yiyecekleri daha çok tüketirsiniz, bu durum da tiroid bezlerinizin sıkıntılı olduğunu gösterir. Dolayısıyla kilo verirken doğru hareket etmek için ilk iş olarak herhangi bir hastalığınızın olup olmadığını tespit etmek için doktor kontrolünden geçmeniz gerekir. Aksi taktirde verdiğiniz kiloları geri almanız kaçınılmaz olacaktır.

Kalıcı şekilde kilo vermek için rahatsızlıklarınıza özel beslenme ve diyet listelerinin hazırlanması gereklidir.

bireysel beslenme danışmanlığı

Yaşam Tarzınızı Değiştirin!

Kalıcı kilo vermek için ilk iş olarak sağlık kontrolünden geçtikten sonra, alışkanlıklarınızı da gözden geçirerek nerede yanlış yaptığınızı tespit edin.

 • Doyduktan sonra yemeye devam ediyorsanız,
 • Gece yemek yiyorsanız,
 • Öğün atlıyorsanız,
 • Hızlı yiyorsanız,
 • Yemek ziyan etmemek için yiyorsanız,
 • Strese girdiğinizde yiyorsanız,
 • TV seyrederken atıştırıyorsanız,
 • Alkolü sık tüketiyorsanız kilo vermeniz zor olacaktır.

Hatalarınızı tespit ettikten sonra yaşam tarzınızı değiştirmek için uzman bir diyetisyen ile birlikte hareket ederek zayıflayabilirsiniz. Kalıcı kilo vermenin yolları için diyet uzmanının görüşlerine önem vermelisiniz.

Kalıcı Kilo Vermek İçin İpuçları

Kalıcı kilo vermenin önündeki engelleri tespit ettikten sonra sağlıklı bir şekilde kilo verebilir, verdiğiniz kiloları almaz ve yeni bir görüntüye kavuşursunuz. Yaşam şeklinizi düzelteceğiniz ve stressiz bir şekilde zayıflayacağınız beslenme programında sizlere yardımcı olacak önerilerimiz:

 • Beslenme Günlüğü Tutun

Kalıcı şekilde kilo vermek için beslenme günlüğünüzü oluşturabilirsiniz. Beslenme günlüğü tutarak ayrıca kilo verme sürecinizi daha iyi gözlemlersiniz. Gün içinde yediklerinizi not ederek kendinizi değerlendirebilirsiniz. Yapılan araştırmalara göre beslenme günlüğü tutan insanlar %15 daha az yemek yiyor.

 • Su İçin

Kalıcı kilo vermek için su, oldukça sihirli bir içecektir. Metabolizmamızın çalışmasını sağlayan su aynı zamanda iştahımızı kapatır ve yağ yakmayı kolaylaştırır. Az su içen insanlar daha yağlı bir vücuda sahiptirler.

Dünya Sağlık Örgütü, sıvı kaybını önlemek için kadınların günde 10 bardak, erkeklerin günde 14 bardak su içmesi gerektiğini bildirmektedir. Kahve ve çay tüketenlerin ise daha fazla su içmeleri gerekir. Gün içinde su tüketimini artırmak için bir şişe içerisine elma, salatalık ve limon gibi besinleri ekleyerek suyunuzu tatlandırabilirsiniz.

 • Şok Diyetlerden Uzak Durun

Kilo vermek isterken sağlığınızdan olmayın, şok diyetleri uygulamayın. Tüm diyetisyenlerin hem fikir olduğu bu konuda hassas davranarak sağlıklı diyetlerle kilo verin.

Hızlı kilo verdiren diyetler genellikle kas ve su deponuzu tükettiği için yağlarınız yine vücudunuzda kalacaktır. Dolayısıyla vücudunuz normale döndüğünde verdiğiniz kiloları tekrar alacaksınız. Şok diyetler aynı zamanda vücudunuzu aç bırakacağı için kan şekerinizin düşmesine, halsiz ve yorgun hissetmenize neden olacaktır. Bu durum iş ve sosyal hayatınızı etkileyeceği için mutsuzluk ve depresyona varan psikolojik sorunlar da beraberinde gelecektir. Kalıcı kilo vermenin yolları arasında şok diyetler asla yer almayacak…

 • Kahvaltısız Güne Başlamayın

Kalıcı kilo vermenin yolları arasında kahvaltı ile güne başlamak en önemlilerdendir. Birçok araştırma düzenli kahvaltı yapmanın; kolesterolü düşürdüğünü, insülin direncini kırdığını gösteriyor. Düzenli kahvaltı yapmak kilo kontrolünü kolaylaştırıyor.

Ayrıca kahvaltı yapmadan güne başlayanların daha hızlı kilo aldığı ve kalp krizi riskiyle karşı karşıya olduğu biliniyor. Kahvaltıyı atlayan kişiler, öğle yemeğinde daha çok yağ ve karbonhidrat içerikli besinler tüketme eğilimi gösteriyor.

Dolayısıyla; yumurta, peynir, tam tahıllı ekmek, zeytin gibi doğru besinleri içeren bir kahvaltı ile güne başladığınızda kalıcı kilo vermenin önündeki bir engeli daha aşmış oluyorsunuz. Tam tahıllı gevrekler, müsli ve yulaf ezmesi de sağlıklı bir kahvaltı yapmanızı sağlayacaktır.

 • Duygusal Açlığa Dikkat Edin

Kalıcı şekilde kilo vermek isteyenlerin dikkat etmesi gereken bir diğer konu da fiziksel açlıktır. Fiziksel açlıkta açlık hissi bir anda ortaya çıktığı için kontrol edilemeyen bir durumdur. Duygusal boşluklarınızı ve moral bozukluklarınızı telafi etmek için yemek yiyorsanız kilo vermeniz mümkün olmayacaktır. Herhangi bir sıkıntınızda hemen yiyeceklere sarılmayarak durumu telafi edebilirsiniz. Zihninizi dağıtmak için bir hobi edinebilir, arkadaşlarınızla buluşabilirsiniz.

 • Ara Öğün Yiyin

Ara öğün, ana öğünleri tüketmeden önce açlık hissinizi bastıracak öğünlerdir. Özellikle diyetisyenler tarafından önerilen ara öğünlerde düşük kalorili besinler tüketilir. Kalıcı kilo vermenin yolları arasında yer alan ara öğünler, kan şekerini kontrol ederek açlık durumlarının önüne geçer ve yağ yakımını artırır.

Yağsız süt, bir porsiyon meyve, kepekli tost, kayısı, ceviz ve benzeri gıdalar ana öğüne kadar vücudunuza enerji verecektir.

 • Abur Cubur Yerine Meyve Yiyin

Kalıcı şekilde kilo vermek istiyorsanız beslenme alışkanlıklarının en kötülerinden olan abur cubur yemeye son vermelisiniz. Fast food, şeker, çikolata, dondurma, cips, kola gibi sağlıksız atıştırmalıklar kilo vermenize yardımcı olmaz aksine kilo almanıza neden olur.

Kilo vermek için abur cubur yerine meyve yemelisiniz. Lif oranı yüksek ve vitamin deposu meyvelerle sağlıklı şekilde kilo verirsiniz. Küçük porsiyonlarla ara öğünlerinizde meyve tüketebilirsiniz.

 • Sağlıklı Bir Mutfak Alışverişi Yapın

Sağlıklı bir alışveriş listesi hem beslenme alışkanlığınızı değiştirir hem de kalıcı kilo vermek için yardımcınız olur. Alışveriş listesi hazırlarken paketlenmiş ürünler yerine taze sebze ve meyve alın. Ayrıca dondurulmuş gıdaları tüketmeyin. Cips, kola, çikolata gibi abur cuburları listenize yazmayın. Alacağınız ürünün kalorisine ve besin değerlerine dikkat edin. Tuz ve yağ oranı düşük yiyecekler satın alın.

 • Süt Ürünleri Tüketin

Süt ve yoğurt, ayran, kefir gibi sütten elde edilen yiyecekleri tüketerek kalıcı şekilde kilo verebilirsiniz. Kalsiyum, fosfor, protein, B2, B12 ve D vitamini içeren süt ürünleri kilo vermeyi kolaylaştırır. Yetişkin bireylerin günlük kalsiyum ihtiyacı yaklaşık 1000 miligramdır. Kişi, günlük kalsiyum ihtiyacını 2-3 bardak süt ve süt ürünleri tüketimiyle rahatça sağlayıp zayıflamaya yardımcı olabilir.

Az yağlı süt ürünleri ile kilo kontrolü daha sağlıklı bir şekilde sağlanabilir. Böylece verilen kilolar geri alınmamış olur.

 • Yürüyüş Yapın

Kalıcı kilo vermenin yolları arasında en önemlilerden biri egzersizdir. Yürüyüş ve pilates gibi egzersizler kilo verirken vücudunuzun şekillenmesine de destek olmaktadır. Düzenli olarak egzersiz yaptığınızda fiziksel ve mental sağlığınız korunmuş olacaktır.

Vücudun yağ yakmasını sağlamak için, yürüyüş tempolu bir şekilde ve bol nefes alarak gerçekleştirilmelidir. Günde 1 saat düzenli yürüyüş ile dakikada ortalama 5 – 7 kaloriden, yaklaşık 400 kalori yakılabilir. Zayıflatan egzersizler daha dinç hissetmenizi sağlayabilir.

 • Uyku Düzeninize Dikkat Edin

Kalıcı kilo vermenin yolları arasında sağlıklı ve düzenli beslenme, iyi bir diyet ve egzersiz yer almaktadır. Düzenli uyku ise bu üç unsuru destekleyicidir. Aslında ne kadar iyi besleniyorsak o kadar iyi uyuyarak metabolizmamızın bize destek olmasını sağlayabiliriz.

Yetersiz uyuduğumuzda daha çok acıkır, strese kapılır ve daha çok yiyecek tüketiriz. Düzenli ve kaliteli bir uykuda ise tokluk hissimiz daha uzun sürer. Ayrıca uyumadan önce kahve, çay, çikolata gibi kafein içeriği yüksek olan besinleri tüketmeyerek, gece yatmadan 2-3 saat öncesine kadar yemek yemeyi bırakarak daha hızlı ve sağlıklı şekilde zayıflarsınız.

Kalıcı kilo vermek için önerilerimizi uyguladığınızda hem metabolizmanızın hem de psikolojinizin daha sağlıklı bir hal aldığını görürsünüz. Dengeli beslenmenin ve düzenli egzersizin kiloların düşmanı olduğunu unutmayarak kötü alışkanlıklarınızdan kurtulun ve sağlıklı bir hayata merhaba deyin…

 

Yazdır

Yazdır

Bu yazıyı okuyanlar bunlarıda okudu: