iştahsız çocuklar için beslenme yöntemleri

İştahsız Çocuklar İçin Beslenme Yöntemleri ve Öneriler

Çocuğunuz iştahsız mı? İştahsız çocuklar için beslenme yöntemleri mi arıyorsunuz? Çocuklarda iştah arttıran yollar ne mi diyorsunuz? Sorularınızın cevabını sayfamızda bulabilirsiniz.

İştahsız çocuk her annenin korkulu rüyasıdır. Yemek yemeyi reddeden ya da sevmeyen çocuklar için endişelenen anne babalar, doktor ve diyetisyenlerden yardım alırlar. Özellikle 8-9 aylıktan okul çağına kadar sürebilen iştahsızlık problemi, doğru bir şekilde müdahale edildiğinde çözülebilir. İştahsız çocuklar için beslenme yöntemleri ve özel diyetler hazırlanarak bu durumun önüne kısa sürede geçilebilir. Diyetisyen önerileri sayesinde anneler çocuklarına yemek yemeyi sevdirebilirler.

1-2 yaş arası, iştahın en düşük olduğu dönemler olarak dikkat çektiği için çocuklarda iştahsızlık durumunu yaşın getirdiği doğal bir özellik olarak kabul ederek çocuğunuza baskı yapmamanız gerekiyor. Çocuğunuz sık ve az yemek yemeye alışmışsa yetersiz beslenmiyor aksine dilediği zaman yemek yemesi olumlu bir davranış olarak görülüyor. Tehlike oluşturan durum ise çocuğunuzun uzun süre aç kalması. Bu durumda doktora ya da diyetisyene başvurmanız gerekiyor. Çünkü iştahsız çocuklar için beslenme yöntemlerini en iyi doktorlar ve diyetisyenler belirliyor.

çocuk beslenmesi danışmanlığı

Çocuklarda İştah Artıran Püf Noktalar

İştahsız çocuklar için beslenme yöntemleri, her çocuğa ve yaşa göre farklılık göstermektedir. Bu nedenle anne ve babaların ilk olarak çocuklarının beslenme alışkanlıklarının tespit edilmesi için diyetisyene başvurmaları gerekir. Eğer tedavi gerektirecek bir rahatsızlık yoksa çocuğun yemek yeme alışkanlığı olumlu yönde değiştirilmeye çalışılır. İştahsız çocuklar için beslenme listeleri hazırlayan diyetisyenler aynı zamanda iştah arttıran öneriler de verirler. Bunlar arasında en dikkat çekiciler:

 • İştahsız çocuklarda iştah arttırma yöntemi olarak öncelikle çocuğun aşırı yorgun ve uykulu zamanlarına yemek saatleri koyulmamalıdır. Çocuklarınız bu zamanlarda ne yediklerini bilemeyecekleri için sağlıksız beslenebilir.
 • İştah arttıran öneriler arasında keyifli oyunlar da var. Sofraya oturmadan önce çocuğunuzla oyun oynayın ve onu neşelendirin.
 • Yemek aralarında çocuğunuza şekerleme ya da çikolata kesinlikle vermeyin.
 • İştah artıran yollar arasında yemek yedirmek için ısrar etmemek de yer almaktadır. Aynı zamanda ödül ve ceza yöntemine de başvurmayın.
 • Çocuklarda iştah artırma yöntemi olarak çocuğunuzla birlikte tüm aile fertlerinin de yemek masasında olmasını sağlayabilirsiniz. Aile büyüklerinin iştahla yemek yemesi çocuğu da teşvik edecektir.
 • İştahsız çocuklar için beslenme yöntemleri arasında televizyonun etkisini azaltmak da var. Yemeği televizyon olmayan bir odada yedirin. Yemek yedirirken çocuğunuza masal anlatın, onunla konuşun.
 • İştahsız çocuklar için beslenme yöntemleri olarak büyük porsiyonların iticiliğinden uzak durun. Ufak porsiyonlar ile yemek yedirin.
 • Kolay çiğneyebileceği ve yutabileceği besinleri tercih edin.
 • Kendi beğendiği yemekleri seçmesine izin verin. İştah artırma sürecinde en işinize yarayacak adım bu olacak.
 • İştah artıran önerilerden biri de yavaş yemek yedirmektir. Acele etmeden ve sakin kalarak yemek yedirmeyi deneyin.
 • İştah artıran yollar arasında bir diğer teknik de yemeğin aşırı sıcak ya da soğuk olmamasıdır.
 • Yemekleri birbirine karıştırmadan yedirin. Ayrıca aşırı pişirmeyin ve bekletilmiş yemek yedirmeyin.
 • Çocuklarda iştah arttırma yollarından biri olarak yemek seçen çocuklarınız için bol çeşitli sofralar kurun.
 • Çocuğunuz yemek istemiyorsa, tepki göstermeyin ve yemek vermeyin. Yemek isterse aynı yiyeceği önüne koyun, tekrar istemezse bir öğün başka yemek vermeyin. Bir süre sonra mecbur kalacağı için yemek yiyecektir.
 • Çocuklarda iştah arttıran yollar arasında yemekle oyun da var. Çocuğunuzun yemek yerken parmaklarını kullanmasına, yemeklerle oynamasına, etrafı dağıtmasına izin verin.
 • Doyduğunda yemek vermeyin, zorlamayın. Çocuklarda iştah arttıran öneriler arasında diyetisyenlerin üzerinde durduğu en önemli konulardan biri de bu.
 • İştah arttıran öneriler listemizde süt olmazsa olmaz. Süt içmek istemeyen çocuğunuz için sütlaç ya da muhallebi yapabilirsiniz. Yoğurt ya da süt ürünlerini tüketmesini sağlayabilirsiniz.
 • Et yemek istemiyorsa tavuk yedirin ya da etleri küçük parçalar halinde yedirmeyi deneyin. Kıymalı makarna gibi yemekler yapın. Çocuklarda iştah arttıran yollar sayesinde onu sevmediği yiyeceklere de alıştırın.
 • Sebze yemek istemiyorsa salatalık ve havuç gibi sebzeleri çiğ olarak, çubuk biçiminde hazırlayın. Sevdiği yemeklerin içine sebze rendeleyin.
 • Sürekli tatlı yemek istiyorsa evde şekerli besin bulundurmayın. Meyve yedirmeye çalışın. Çikolata ve şekeri ödül olarak kullanmayın. Meyveli kekler yaparak sağlıklı şekilde tatlı tüketmesini sağlayın.

İştah artıran bu önerilerle çocuğunuzun daha iyi beslenmesini ve severek yemek yemesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca kendi beslenme tarzını seçmesini sağlarsınız. Çocuklarda iştah arttırma önerileri işinize yaramazsa uzman diyetisyenlerden Çocuk Beslenmesi Danışmanlığı hizmetleri alarak çocuklarınızın sağlıklı şekilde büyümelerini sağlayabilirsiniz.

 

Yazdır

Yazdır

Bu yazıyı okuyanlar bunlarıda okudu: