hipertansiyonda beslenme

Hipertansiyonda Beslenme Nedir?

Ülkemizde hipertansiyon görülme oranı son zamanlarda oldukça yükselmiş durumdadır. Birçok hastalığın tetikçisi olan hipertansiyonda beslenme nasıl olmalı bu konuya değinelim. Öncelikle hipertansiyon hastasının kilosunu ideal kilosuna indirip orada sabitlemesi çok önemlidir. Bu sebeple, hipertansiyon beslenme danışmanlığı alarak kilolarını verirken hastalıkları için de kötü bir diyet uygulamamış olması sağlanmalıdır. Diyetisyenler danışmanlık hizmetini oldukça uygun fiyatlara vermektedir. Bu şekilde hipertansiyonda sağlıklı beslenme tavsiyeleri uzmanından alınabilir.

Ayrıca, genç yaşlarda olup henüz hipertansiyon hastası olmamış olan fakat ailesinden dolayı genetik yatkınlığı olan kişilerin kilolarını mutlaka normal aralıklarda tutmaları gerekmektedir. Egzersiz ve sağlıklı beslenmeyle yaşam standartlarını arttırmaları önemlidir.

Hipertansiyon Hastaları Nasıl Beslenmelidir?

Hipertansiyonda beslenme çok önemlidir, hastaların kendilerine uygun besinleri tüketmesi diyetisyenler tarafından da önerilmektedir.

  • Alkol tüketimi mümkünse kesilmeli değilse mutlaka sınır konulmalıdır. Alkol kullanımının azaltılması, hipertansiyon ve beslenme konusunda dikkat edilmesi gereken öncelikli adımlardan biridir.
  • Tuz tüketiminin azaltılması, neredeyse hiç tuz kullanılmaması hipertansiyon hastaları nasıl beslenmeli sorusunun en kritik cevabı olarak öne çıkmaktadır. Yemeklerin tuzsuz yapılması, hatta tuzsuz ekmek tüketilmesi hipertansiyonda beslenme hususunda son derece önemlidir.
  • Doğal antibiyotik olan ve çok faydalı olan sarımsak yüksek tansiyon ve beslenme maddeleri içinde önemli yer tutar.
  • Yeşil yaprak içeren sebzeler yüksek tansiyonda beslenme için yapılması gerekenler arasındadır.

hipertansiyon beslenme danışmanlığı

Hipertansiyon Diyeti Nedir? Nasıl Uygulanır?

Hipertansiyon diğer adıyla yüksek tansiyonda beslenme önerileri veren uzman diyetisyen tarafından oluşturulan beslenme listeleri hipertansiyon diyeti olarak adlandırılır. Hipertansiyon diyetinde tuzlu ve kızarmış yiyeceklerden, alkolden, kafeinden, hazır gıdalardan uzak durulur.

Katı yağlardan tamamen uzak durulması gereken bu diyetlerdeki bir diğer önemli nokta egzersizdir. Hareket etmek hipertansiyonda beslenme kadar önemlidir. Haftada en az 3 gün orta tempoda yürüyüş yapmak, aerobik veya fitness gibi aktivitelerle uğraşmak hasta açısından oldukça yararlıdır. Düzenli aktivite yapan yüksek tansiyon hastalarının beslenmelerine de dikkat ettiğinde hastalıklarının hasar ve yan etkilerini minimuma indirdikleri görülmektedir.

Uzman Diyetisyenlerden Hipertansiyon Hastaları İçin Diyet Listesi

Hipertansiyon hastaları nasıl beslenmeli sorusu hastalar tarafından en çok merak edilen sorular arasında yer alır. Can boğazdan gelir sözünün aksine yüksek tansiyonda beslenme konusuna dikkat edilmediği takdirde çok daha üzücü sonuçlarla karşılaşılabilir.

Şimdi sizlerle hipertansiyon hastaları için diyet listesi örneği paylaşalım:

  • Tuz kullanımını azaltın, neredeyse tuzu hayatınızdan çıkartın. Tuz yerine farklı doğal tatlandırıcılar kullanın. Bunlara örnek olarak, limon, sarımsak, taze otlar, baharatlar verilebilir.
  • Bakliyat, tahıl ve sebze ağırlıklı beslenin. Lif oranı yüksek olan bu yiyecekler ayrıca potasyum açısından da zengindir. Bu da size fayda sağlayacaktır.
  • Yağ kullanımını azaltın. Hatta doymuş yağ aitleri içeren katı yağları tamamen hayatınızdan çıkartın.
  • Yüksek tansiyonda beslenme önerilerinden bir tanesi de şeker tüketimini azaltmak olacaktır. İşlenmiş şeker yerine doğal şeker yönelin. Meyveler doğal şekerin en güzel kaynaklarındandır.
  • Yağ oranı az olacak şekilde tüketilen beyaz et de tüketin.

Yukarıda bahsedilen tüm beslenme önerileri hipertansiyon hastaları nasıl beslenmeli sorusunun cevabı niteliğindedir. Hipertansiyon hastalarının diyet listesine dikkat etmeleri hastalığı büyük ölçüde azaltacaktır. Söz konusu diyet listesi konusunda hassas olunmalıdır. Hipertansiyon hastaları için diyet listesi mutlaka uzman diyetisyen kontrolünde uygulanmalıdır. Ayrıca hipertansiyon hastaları, hastalıkları konusunda en doğru bilgilendirmeyi diyetisyenlerinden öğrenebilirler. Bu yüzden diyetisyeninizden hipertansiyon beslenme danışmanlığı hizmeti almanızı tavsiye ederiz.

Yazdır

Yazdır

Bu yazıyı okuyanlar bunlarıda okudu: