hipertansiyon nedir

Hipertansiyon Nedir? Kaç Çeşit Hipertansiyon Vardır?

Hipertansiyon nedir sorusunun cevabı kısaca kan basıncının sürekli bir şekilde artması olarak verilebilir. Hipertansiyon nedenleri genelde genetiktir. Kısa vadede hipertansiyon belirtileri pek görülmese de uzun vadede ciddi bir risk faktörü olarak görülebilir. Özellikle fazla tuz tüketenler, alkol alanlar ve sigara içenler önemli risk altındadır. Kalp krizi ve diğer kalp hastalıklarına da hipertansiyona neden olur denebilir.

Hipertansiyon çeşitleri ise birincil ve ikincil olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Her iki tipin de farklı hipertansiyon belirtileri gösterdiği söylenebilir. Birincil hipertansiyon nedir ne değildir peki? Birincil tansiyon doktorunuzu 3-4 defa ziyaret ettikten sonra doktorunuz tarafından teşhis edilir. Birincil hipertansiyona sahip kişilerde baş ağrısı, burun kanaması, yorgunluk gibi belirtiler sıkça görülür. Birincil hipertansiyon nedenleri tam olarak bilinmese de sigara, alkol, fazla kilolar ve dengesiz beslenme önemli risk faktörleridir.

İkincil hipertansiyon nedir ne değildir peki? İkincil hipertansiyon nedenleri arasında en önemlisi böbreklere giden damarlarda görülen anormalliklerdir. Nefes yollarındaki tıkanıklar, çeşitli diğer hastalıklar, tümörler ve sentetik uyuşturucu kullanımı da ikincil hipertansiyonun nedenleri arasında yer alır.

Hipertansiyon Belirtileri Nelerdir?

Hipertansiyon belirtileri ile diye belirttiğimiz belirtilerin ilkinin şiddetli baş ağrısı olduğu söylenebilir. Bir diğeri ise aşırı yorgunluk ve kafa karışıklığı olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca görme bozuklukları da birer hipertansiyon belirtisi kabul edilebilir. Hipertansiyon belirtilerinin en önemlilerinden birinin de göğüs ağrısı olduğu söylenebilir. Nefes darlığı da bir diğer hipertansiyonun dikkat edilmesi gereken özelliklerinden biridir. Bunun için diyetisyen desteği almanızı tavsiye ederiz. Genel olarak hipertansiyon belirtileri arasında;

 • halsizlik,
 • yorgunluk,
 • burun kanaması,
 • kulaklarda çınlama,
 • yürüme ve merdiven çıkmada zorlanma,
 • bazen çok sık idrara çıkma,
 • gece uykudan uyanıp idrar yapma
 • bacaklarda şişlik yer almaktadır. Hipertansiyon belirtileri her hastada farklı şekilde gözlemlenmektedir.

Hipertansiyon Nedenleri Nelerdir?

Fazla kilolar, sigara tiryakiliği, fiziki aktivite eksikliği, fazla alkol kullanımı ve ilerleyen yaş hipertansiyonun en belirgin sebepleri arasında yer almaktadır. Bunun dışında böbrek ve karaciğer hastalıkları da hipertansiyona neden olabilmektedir.

Hipertansiyon nedenleri arasında;

 • günlük yüksek tuz alımı,
 • stres,
 • obezite,
 • ailede hipertansiyon öyküsünün bulunması gibi genetik faktörler,
 • şeker hastalığı,
 • hareketsiz yaşam tarzı,
 • tiroit hastalıkları, böbrek üstü bezi tümörleri, böbreğe giden damarlarda daralma, aort darlıkları, genetik bozukluklar,
 • doğum kontrol hapları, bazı ağrı kesici türleri,
 • kalsiyum, potasyum, magnezyum gibi elementler içeren besinlerin günlük olarak yetersiz tüketilmesi yer almaktadır.

 

hipertansiyon beslenme danışmanlığı

Beslenmenin Hipertansiyon Üzerindeki Olumlu Etkisi

Özellikle yüksek potasyum içeriği ile bilinen marul, roka, pazı, enginar, şalgam, kara lahana, ıspanak ve pancar yaprağı gibi otların hipertansiyon nasıl düşürülür sorusuna cevap olduğu bilinmektedir. Bunlardan başka hipertansiyona ne iyi gelir derseniz, kaymaksız süt ve yoğurdun hipertansiyona iyi geldiği söylenebilir. Somon, uskumru ve diğer Omega 3 içerikli balıkları tüketilmesi birçok diyetisyen tarafından hipertansiyon hastalarına tavsiye ediliyor.

Hipertansiyona Ne İyi Gelir ve Nasıl Düşürülür?

Hipertansiyonu düşürmenin önemli yollarından biri kilo vermek, alkolü bırakmak ve tuzu mümkün mertebe kesmektir. Beslenme bozuklukları, hipertansiyonun en önemli sebeplerinden biridir. Bu nedenle hipertansiyon ile ilişkili beslenme bozuklukları konusunda yardım almak için hipertansiyon beslenme danışmanlığı hizmetini de almalısınız.

Tuzsuz ay çekirdeği ve kabak çekirdeği yemenin de hipertansiyonu düşürmede önemli katkıları olduğu söylenebilir. Çekirdek çeşitlerinin yanı sıra, bitter çikolata yemek de hipertansiyonun düşmesine neden olacaktır.

“Hipertansiyon nedir? Hipertansiyon nedenleri ve hipertansiyon belirtileri nelerdir? Hipertansiyon nasıl düşürülür? Hipertansiyon neden olur ve hipertansiyona ne iyi gelir?” gibi soruların cevabını diyetisyeninizden öğrenebilirsiniz. Bunun için diyetisyeninizden beslenme danışmanlığı hizmeti almanızı tavsiye ederiz. Beslenme bozuklukları konusunda ve hipertansiyon hakkında en doğru tavsiyeleri, uzmanından öğrenmenizde fayda vardır. Özellikle beslenme programları mutlaka diyetisyen gözetiminde uygulanmalıdır.

Yazdır

Yazdır

Bu yazıyı okuyanlar bunlarıda okudu: