hastanelerde menü planlama

Hastanelerde Kullanılmak Üzere Hazırlanan Menüler ve Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Hastanelerde menü planlama her zaman problem olmuştur. Birçok çeşitte hastanın yattığı hastanelerde menü planlanma olayında da ciddi sıkıntılar yaşanmaktadır. Hastalar kendi ihtiyaçlarına göre besin bulmakta zorluk çekerken bir yanda da ağrılarıyla uğraşmaktadırlar. Bu nedenle hastanelerde yemek konusunda dikkat edilmesi gereken bazı durumlar söz konusu. Öncelikle yemeklerin doktor kontrolünde çıkması gerekiyor. Eğer bulunduğunuz hastanede böyle bir durum yoksa doktora danışmadan asla yemekleri yemeyin. Çünkü hastalığınıza göre ya da o gün ameliyat olmuşsanız bazı besinleri yemeniz sakıncalı olabilir. Bu yüzden hastanelerde menü planlama dikkat edilmesi gereken bir husustur. Günlük olarak hastanelerin yayınladıkları hastane yemek listesi örnekleri de incelenmelidir. Bunları takip ederek diyetisyen desteği alarak tüketmeye özen gösterin.

Hastanelerde genelde servis kolaylığına kaçılarak belirli diyetler planlanır. Ancak hastanın hastalığı göz önünde bulundurularak hastane yemek listesi oluşturulmalıdır. Hastane yemek listesi örnekleri bulunmaktadır. Bu örneklere göre hastane menü planlama da yapılmalıdır. Eğer yatan hasta ameliyat olacak ise hastanın ameliyat sonrasında yemek yiyebilmesi için bağırsak kontrolleri yapılır ve ona göre bir diyet listesi oluşturulur. Bağırsaklarda gaz çıkışının sağladığından emin olunması gerekir. Ancak bu durumda bile hastanelerin menülerindeki gaz oluşumuna sebep olan yiyeceklerden uzak durmak faydalı olacaktır. Daha sonraki süreçlerde hastaya özel diyet listesi oluşturulmalıdır. Her besin grubunu içeren temel diyetler planlanır. Ayrıca hastaneler için aylık yemek listesi hazırlanması, menü planlamasını kolaylaştırmaktadır.

menü planlama

Hastanelere Yönelik Menü Planlama İlkeleri

Hastanelerde menü planlama yapılmadan önce uyulması gereken ve göz önünde bulundurulması gereken bazı konular mevcuttur. Bu nokta her öğüne; sabah, öğle akşam öğünlerine dikkat edilmelidir. Bu öğünler planlanırken kişinin fizyolojik ve psikolojik durumlarına dikkat edilmelidir. Oluşturulan diyetin kalorisi hastanın o anki durumuna, yaşına, boyuna ve fiziksel aktivite durumuna göre ayarlanmalıdır.

Hastane yemek listesi oluşturulurken hastanın hastalığı düşünülerek protein, karbonhidrat ve yağ besinleri açısından dengeli olması sağlanmalıdır. Hastanın hastalığına bağlı olarak bir kısıtlaması varsa buna göre diyette düzenlemeler yapılmalıdır. Mesela hastada karaciğer ya da böbrek konusunda bir sıkıntı varsa protein ve sodyum açısından kısıtlama yapılabilir veya KOAH olan bir hastada da karbonhidrat kısıtlanabilirken, protein ve yağ diyeti arttırılabilir.

Ayrıca her öğün için kalori planlaması ve menü planlama yapmak da mantıklı olacaktır. Eğer hastanenin sunduğu bir menü varsa kalori hesabına dikkat edebilirsiniz.

Hastanelere Yönelik Menü Planlamada Sabah Kahvaltısı İçin Yiyecek Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle sabahları uyanıldığında çok fazla beklemeden kahvaltı yapmak önemlidir. Özellikle hastaların iyileşmeleri için ciddi bir şekilde beslenmeleri gerekir. Bu nedenle sabah kahvaltısı güne başlayacakları için ve ilk adım olduğu için özen gösterilmelidir. Ayrıca eğer hasta ilaç kullanıyorsa sabah için menü planlamasına hastalığını ve kullanacağı ilaçlara dikkat ederek hareket etmesi gerekir. Eğer bu durumdan tam emin olamıyorsa muhakkak doktoruna danışarak ne yemesi gerektiğini sormalıdır. Çünkü bazı durumlarda açken kullanılması gereken ilaçlar olabilmektedir veya bazı ilaçların yapısını bozan besinler olabilmektedir. Bu yüzden sabahları hastanede menü planlarken bu hususlar göz önünde bulundurulmalıdır.

Hastanelere Yönelik Menü Planlamada Öğle Yemeği İçin Yiyecek Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öğle yemeğinde ise genelde çok yağlı ve ağır olan yiyecekler tercih edilmemesi önerilir. Vücudunuz yorgun olduğunu düşünürsek sindirimi zor besinler tüketmek çok doğru olmayacaktır. Yine hastalığınız ve doktorunuzu tavsiyesini alarak hareket etmeniz en doğrusudur. Ayrıca ihtiyacınız olan kaloriyi hesaplayarak da hareket edebilirsiniz. Sindirim sisteminizde ve bağırsaklarınızda problem varsa bunları rahatlatacak besinleri öğle yemeklerinde tercih edebilirsiniz. Yine öğle yemeği sırasında bol su tüketmek de faydalı olacaktır.

Hastanelere Yönelik Menü Planlamada Akşam Yemeği İçin Yiyecek Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Akşam yemeği için de bol proteinli ve gece uyurken ihtiyacınız olan enerjiyi almaya yönelik bir menü tercih etmelisiniz. Hatta mutlaka ekmek tüketmeniz gerektiğini söyleyebiliriz. Çünkü ekmek uykuda gerekli olan enerji ihtiyacının büyük bir kısmını karşılayacaktır ve uyku esnasında kan şekerinizin düşmesini engelleyecektir.

Yine akşam yemeğinde çok yağlı ve et ürünlerini tüketmemeye özen gösterin. Bunlar rahat bir uyku çekmenizi engelleyecek ağır yiyeceklerdir. Bunlar yerine az kıymalı protein açısından zengin kıymalı yemekleri tercih edebilirsiniz. Tavuk, balık veya az yağlı kırmızı et akşam için yeterli enerjiyi almanızı sağlayacaktır. Ayrıca geceleri sindirim problemi yaşamamak için de bu tarz yiyeceklere dikkat edilmesi gerekir.

Hastanelere Yönelik Yemek Listesi

Hastane yemek listesi örnekleri:

Sabah: Çay, zeytin, domates, reçel, iki dilim ekmek

Öğlen: Kadınbudu köfte, salata, mercimek çorbası, su

Akşam: Kayseri köftesi, mercimekli bulgur pilavı, cacık

Hastane yemek menüsü ve hastane yemek listeleri, bu doğrulta şekillenmektedir. Hastane yemekleri, hastaneye uygun yemek listesi hazırlanarak belli olacaktır. Bu yüzden hastane için yemek listesi üzerinde durulması gereken bir konudur. Menü planlama ve diyet listesi konusunda diyetisyen yardımı almanızı tavsiye ederiz.

Yazdır

Yazdır

Bu yazıyı okuyanlar bunlarıda okudu: