göz altı torbaları

Aloevera İle Göz Altı Torbalarınızdan Kurtulun!

Göz altı torbaları özellikle kadınların şikayetçi olduğu bir durumdur. Yaşla birlikte gelişen göz altı torbaları, görünüm açısından rahatsız edicidir. Peki, göz altı torbaları nenden olur? Göz altı torbaları genellikle:

  • Yorgunluk,
  • Stres,
  • Uykusuzluk ya da genetik nedenlerden ötürü oluşmaktadır.

Göz altı torbası konusunda en sık rastlanan neden ise uykusuzluk ve yorgunluktur. Bu gibi durumlarda göz altı torbaları için maske ve göz altı torbaları için krem mevcuttur ve bunların yardımı ile bu problemden kurtulabilirsiniz. Aynı zamanda göz altı torbalarına bitkisel çözüm de mümkündür.

Göz altı torbaları göz altındaki yağ keseciklerinde meydana gelen fıtık yüzünden ortaya çıkmaktadır. Göz altı torbası çevresinde bulunan yağ kesecikleri o bölgede bulunan birçok kasa baskı uyguladığından zamanla bu kaslarda fıtık meydana gelir. Bu da göz altı torbası oluşumuna neden olmaktadır. Stresli durumlarda da bu kasılmalar sıklaştığında göz altı torbaları oluşumu kolaylaşmaktadır. Göz altı torbasının oluşmasına neden olan bir diğer etken de genetik yapıdır. Eğer kişinin ailesinde sık görülen bir şey ise belli bir yaştan sonra bu kişilerde göz altı torbası oluşması muhtemeldir. Peki göz altı torbaları neden olur, göz altı torbalarına kesin çözüm nedir, göz altı torbalarına ne iyi gelir, göz altı torbalarından nasıl kurtulurum? gibi soruların cevabı yazımızın devamında.

Göz Altı Torbaları

Cildin yaşlanması durumlarında da göz altı torbalarına rastlanmaktadır. Özellikle menopoza giren kadınlarda metabolizma yavaşladığı ve cildin yaşlanması hızlandığı için göz altı torbalarına rastlanmaktadır. Bu nedenden dolayı muztaripseniz menopoz döneminde beslenme danışmanlığı alarak bu soruna bir çözüm bulabilirsiniz. Estetik bu durumda olan kadınların en çok tercih ettiği yoldur. Estetik yaptırarak da sorununuzu halledebilirsiniz. Ancak bu noktada bir uzmandan yardım almanız gerekecektir. Göz altı torbaları bazı durumlarda hastalıkların da belirtisi olabilir. Eğer yorgunluk ve stresli bir durumda olduğunuzu ya da genetiğiniz yüzünden kaynaklandığını düşünmüyorsanız bir doktora danışmanız faydalı olacaktır.

Göz Altı Torbaları Neden Olur ?

Göz altı torbaları neden olur? göz altındaki torbaların oluşması genellikle stres, uykusuzluk, yorgunluk ya da genetik durumlara bağlanmaktadır. Ve en çok bu durumda göz altı torbalarına rastlanılmaktadır. Böyle bir durumda evde uygulayacağınız maske ya da bitkisel yöntemlerle göz altı torbalarınızdan kurtulabilirsiniz. Ancak eğer göz altı torbalarınızın nedeni bu değilse başka hastalıkların belirtisi olabilir.

  • Örneğin böbrek ve hormonal hastalıklar göz altı torbalarının oluşmasına neden olabilmektedir.
  • Bazen de beslenme biçiminiz göz altı torbalarının oluşmasına neden olabilmektedir.
  • Çok fazla tuz tüketme alışkanlığı olan kişilerde, zamanla vücutta tuza bağlı sıvı birikimi böbrekleri yoracağından, birtakım hastalıkların belirtisi olabilir.

Ayrıca estetik sonrası beslenme danışmanlığı hizmetine de başvurabilirsiniz. Çünkü estetik sonrasında vücutta bazı değişikler meydana gelebilmektedir ve bunun da en kolay çözümü tabi ki dengeli beslenmeden geçmektedir. O nedenle bir diyetisyen yardımına başvurabilirsiniz.

estetik sonrası beslenme danışmanlığı

Göz Altı Torbalarına Kesin Çözüm Nedir ?

Göz altı torbaları ameliyatsız çözüm nedir? Göz altı torbalarından kurtulmanın en kesin çözümü evde hazırlayacağınız bir göz maskesidir. Bunlardan en bilinen basit olanı soğuk havluyu göz tabakanız üzerine yerleştirmektir. Gece uyumadan önce bir havluyu buzdolabına koyun ve ardından sabah uyandığınızda bu havluyu göz tabakanıza yerleştirin. Soğuk, buz içeren bir maske tipi olduğundan genellikle hızlı bir şekilde göz altı dokusunu sıkıştıracak ve hızlı bir rahatlama sağlayacaktır. 10-15 dakika tutmanız yeterlidir.

Bir diğer çözüm de yine çok yaygın olan salatalık yerleştirmektir. Diyetisyen ve doktorların tavsiyelerine göre, gözlerinizin üzerine 10 dakikalığına birer salatalık dilimi koyabilirsiniz. Salatalık çok su içerdiği için cildinizin nemlendirilmesine yardımcı olup, göz altı torbasını yumuşatacaktır.

Göz Altı Torbaları İçin Maske

Göz altı torbalarına çözüm olarak uygulayabileceğiniz ev yapımı bir maske tarifi vereceğiz. Bu tarif ile yapacağınız maskeyi her gün 10-15 dakika sabahları ya da akşamlar uyumadan önce uygulamanız yeterli olacaktır.

Malzemeler

Malzemeler şu şekildedir: 1 su bardağı su, 1 tatlı kaşığı lavanta yağı, 8-10 damla limon, bir tatlı kaşığı aloevera ve kuşburnu yağı.

Yapılışı ise: 1 tatlı kaşığı lavanta yağını ve kuşburnu yağını 1 su bardak su ile kaynatın daha sonradan üzerine aloevera jelini ekleyin. Soğuduğunda 5 damla limon ekleyin.

Kuşburnu yağı

Kuşburnu yağı, içerisinde birçok vitamin bulundurur. Pek çok faydasının olmasının yanı sıra özellikle cilt bakımında vaz geçilmezdir. Bu nedenle bugün kullanılan birçok kozmetik ürününde kuşburnu yağı bulunur.

Aloevera

Aloevera tüm cilt tipleri üzerinde rahatlıkla kullanılabilen bir bitkidir. Özellikle kuru ciltlerde, yağlı ve sivilceli ciltlerde çok sık kullanılmaktadır. Aynı şekilde göz altı torbaları için de vazgeçilmezdir. Aloevera jelini gözünüzün altına dairesel masaj hareketleri ile uygulayarak kısa sürede etkili sonuçlar alabilirsiniz.

Limon

Limon özellikle cilt bakımında yardımcı ve kurtarıcı bir özelliktedir. Lavanta yağı ile birlikte kullanıldığında cildinizin canlanmasına yardımcı olmaktadır.

Lavanta Yağı

Lavanta yağı ise cildinizin ferahlamasına yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda kuru ciltlerin nemlenmesini de sağlamaktadır. Bu neden göz altı torbaları olan kişilerin en çok kullandığı bitkisel yağ çeşididir.

Gözaltı torbalarına bitkisel çözüm ve diğer öneriler için uzman desteği almak avantajlı olacaktır. Doktorunuz cilt yapınıza uygun gözaltı kremleri  ya da çeşitli ilaçlar önerecektir.

Yazdır

Yazdır

Bu yazıyı okuyanlar bunlarıda okudu: