gıda intolerans ücreti

Gıda İntolerans Testi (Pinnertest) Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda gıda intolerans testi nasıl yapılır ve pinnertest nasıl yapılır sorularını cevaplamaya çalışacağız. Gıda intoleransı bildiğin gibi sindirim sisteminin bazı gıdalara verdiği reaksiyonlara verilen isimdir. Çoğu zaman gıda alerjisi ile karıştırılsa da aynı şey değildir. Gıda intoleransında sindirim sistemi vücutta çözülemeyen besinlere karşı bir tepki vermektedir.

Gıda intolerans testi yapılışı ise şöyledir;

  • Bu test çok acısız ve basit bir testtir. Eğer gıda intoleransınız olduğunu düşünüyorsanız bu testi yaptırabilirsiniz. Bunun için birçok gıda intolerans testi yöntemleri mevcuttur.
  • Testi yaptırmak istiyorsanız gıda intolerans testi uygulayan firmaların kendi ofislerinde ya da hastanelerinde diyetisyen kontrolünde yaptırabilirsiniz. Gıda intoleransı ücreti de şehirden şehre ve hastaneye göre farklılık gösterebilmektedir.
  • Gıda intolerans testi, parmaktan ya da damardan alınan kan ile yapılmaktadır ve 15 gün içerisinde sonuçlanmaktadır.
  • Genelde bağışıklık sisteminde zayıflama, Kabızlık, Mide ve barsak problemleri, Karında şişlik, İshal, Cilt problemleri, Obezite (aşırı şişmanlık), Akne, grip ve baş ağırısı gibi belirtileri olan kişilere uygulanır.

Testin sonuçları alındıktan sonra diyetisyen hastaya hassasiyeti olan besinleri anlatır. Sonuçlar genellikle besin tablosu şeklinde verilir. Hastanın hassasiyeti olduğu besin ya da ilerleyen zamanlarda hassasiyetinin oluşabileceği besinler bu tabloda yer alır. Ayrıca bu tabloda tüketimin sınırlı tutulması gereken besinler ve tüketilmesinde sakınca olmayan besinler de yer alır. Böylece test sonuçlarının daha net anlaşılması sağlanmış olur. Peki gıda intolerans ücreti ya da pinner test ücreti ne kadardır?

Gıda intoleransı ücreti birçok faktöre göre değişmekle birlikte ortalama olarak Türkiye genelide 500 Tl olarak bilinmektedir. Pinner test ücreti ise gıda intoleransı ücreti dolaylarındadır ve hastanesine göre 500 ile 1000 tl arasında değişmektedir.

gıda intolerans testi

Gıda İntolerans Testi Yöntemleri

Gıda intolerans testi yöntemleri her hastanede farklı şekilde uygulanmaktadır. Daha eski yöntemleri kullanan hastanelerde genelde damardan kan alarak bu test yapılmaktadır. Ancak son yıllardan gelişen teknoloji ile birlikte pinner testi ya da gıda intolerans testi yöntemleri de gelişmiştir. Artık sadece parmak ucundan alınan birkaç damla kan ile intolerans öğrenilebilmektedir. Böylece intolerans sonuçları da çok daha hızlı bir şekilde ulaştırılabilmektedir. Bunun için diyetisyen desteği almanızı tavsiye ederiz.

İntolerans testi yapıldığında uygulanan yönteme göre 270 farklı besine karşı hastanın duyarlılığına bakılır. Bu yöntemlerin bazılarında 80 besin incelenirken bazılarında ise 90 farklı besine bakılır ve sonuç 15 gün içerisinde verilir. Test sonucunda seviye seviye hastanın hangi besine ne kadar duyarlı olduğu ortaya çıkar.

Gıda İntoleransı Test Ücretleri

İntolerans test ücretleri ve pinner test ücreti uygulanan yöntemlere göre farklılık göstermektedir. Aynı şekilde bu durum diyetisyen ücretleri konusunda da farklılığa sebep olmaktadır. Daha teknolojik yöntemleri kullanarak gıda intolerans testi yapan diyetsinyeler daha fazla ücret talep etmektedirler. Genel olarak ise gıda intoleransı ücreti ve pinner test ücreti 500 lira ile 100 lira arasında değişen bir fiyata sahiptir. Ayrıca beslenme programının hazırlanması, testin yapılması konularında mutlaka bir diyetisyen desteği alınmalıdır. Diyetisyeniniz, size en doğru bilgiyi verecek uzman hekimdir.

Yazdır

Yazdır

Bu yazıyı okuyanlar bunlarıda okudu: